Jak miminku čistit uši

Nekoordinované pohyby novorozeného dítěte, malinká štěrbinka v oušku a nejistá, třesoucí se ruka rodiče, který má ouško čistit. Taková situace není jednoduchá. Přečtěte si, jak čistit miminku ouška správně, v novém článku Dr.Max BABY.

pece o usi novorozence

Uši mají samočisticí schopnost, díky tomu se maz a další nečistoty vyplavují ze zvukovodu ven samy. Na nás je pouze tyto nečistoty zvnějšku ucha odstranit. Ušní hygienu je nutné provádět šetrně, aby neopatrnou manipulací nedošlo k poškození středouší. Na druhou stranu se při zanedbání ušní hygieny může rozvinout zánět, který bývá důvodem k nasazení antibiotické léčby.

Jak čistit uši novorozencům

Novorozeňátka jsou malinká (a kouzelná) stvoření a proporčně je velmi mělký i jejich zvukovod. Proto se nikdy nesmí k čištění oušek novorozenců používat běžné vatové tyčinky, které by mohly poškodit bubínek.

Novorozencům, tedy dětem od narození do 6 týdnů věku, se doporučuje čistit pouze ústí zvukovodu (a boltec) navlhčenou gázou, která absorbuje přebytečnou vlhkost, jež by mohla uvnitř ucha zůstat a stát se živnou půdou pro vznik infekce.

Důležité je také předcházet natečení většího množství vody do uší při koupání. Děťátko koupejte tak, aby jeho ouška zůstávala nad vodou. Pokud se to nepodaří, jemně přitlačte kousíček gázy do ouška, aby gáza nasákla vodu.

Jak čistit uši kojencům

U kojenců můžeme k čištění uší používat speciální vatové tyčinky určené pro malé děti. Mají specifický tvar „káči“ a nelze je – naštěstí – zastrčit dále do ucha. Toto chytré opatření je činí mimořádně šetrnými a bezpečnými při čištění a vysoušení malého dětského ouška po koupeli.

Pokud děti nemají specifický zdravotní problém, nepoužívejte žádné ušní čisticí spreje.

Jak čistit uši batolatům (od 1–2 let)

U větších dětí lze používat „dospělácké“ vatové tyčinky, ale zacházejte s nimi nanejvýš obezřetně a šetrně. Také se poněkud mění rutina čištění uší.

Samočisticí funkce ucha spočívá v tom, že ušní maz zachytává drobné nečistoty a prach a pomalu je odvádí pryč z ucha. Zároveň také stěny zvukovodu chrání před bakteriemi a plísněmi. Proto se dnes už nedoporučuje čistit ouška každý den, protože ucho pak tuto schopnost ztrácí. Pokud je maz soustavně odstraňován, tkáň ucha se snaží napravit nedostatečnou ochranu zvukovodu a produkuje ušního mazu více. Ten může při nevhodné technice čištění být zatlačován dále do zvukovodu a vytvářet mazovou zátku. Ta sama většinou nevypadne a rodiče na ni upozorní až nářek dítěte – je totiž bolestivá. Pouhým okem nebývá v uchu viditelná, proto ji musí odstranit až lékař specialista z oddělení ORL (ušní-nosní-krční).

Zároveň není správné nečistit uši vůbec. Vrstva ušního mazu společně se zateklou vodou z koupele vytvoří směs, která je ideální živnou půdou pro množení virů a bakterií, zkrátka je silně náchylná k infekci.

Pravidla ušní hygieny u větších dětí:

  • 1x týdně čistit zevní část zvukovodu vatovou tyčinkou.
  • Ve většině případů stačí opatrně odstraňovat viditelný maz z ústí zvukovodu.
  • Vždy vyčistit ucho, pokud je viditelný maz.
  • Jemně vysušit, když po koupeli nateče do ucha voda.

V případě silnějšího znečištění, nebo preventivně jednou za čas, je také možné použít ušní spreje podle věku dítěte. Ty ze zvukovodu pomohou vyplavit ušní maz i nečistoty. Například Dr.Max Ušní sprej Oliva  (pro děti od 3 let).

Máte pochybnosti o čištění uší? Vždy se obraťte na svého lékárníka nebo ošetřujícího pediatra dítěte, kteří vám poradí jak vhodné produkty, tak postup, jak o uši podle věku dítěte pečovat.

DALŠÍ ČLÁNKY