Co dělat, když se nedaří otěhotnět

Jaké příčiny mohou stát za potížemi s otěhotněním, kdy vyhledat odbornou pomoc, jaké jsou možnosti řešení a jak lze podpořit početí pomocí režimových opatření a výživy, to vše se dočtete v novém článku Dr.Max BABY.

kdyz se nedari

Příčiny problémů s otěhotněním

Ve středověku byla kladena vina za neschopnost otěhotnět především ženám. Dnes již víme, že přibližně ve stejné míře je problém na straně žen i mužů a v 10–20 % mají problém současně oba partneři.

Další příčiny neplodnosti mohou být…

… u žen:

 • poruchy funkce dělohy
 • obstrukce vejcovodů
 • stres a psychická nepohoda
 • hormonální nerovnováha (z různých příčin)
 • aktuální infekce či v minulosti opakované infekce
 • imunologická sterilita (nepřiměřená obranná reakce těla proti spermiím)
 • genetika
 • věk

… u mužů:

 • úrazy a poškození varlat
 • aktuální infekce či v minulosti opakované infekce
 • obstrukce chámovodů
 • porucha tvorby spermatu (např. nízká pohyblivost spermií)
 • nepřítomnost spermií v ejakulátu
 • genetika
 • věk

Reprodukční potíže jsou v posledních dekádách častější. Příčina není známá, ale pravděpodobně souvisí s životním stylem, odkládáním založení rodiny do vyššího věku (zejména u žen), sedavým způsobem života, nedostatečným pohybem, obezitou a s ní spojenými civilizačními chorobami (diabetes, vysoký krevní tlak nebo kardiovaskulární onemocnění), ale také s vysokou mírou stresu a užíváním návykových látek, jako je alkohol, nikotinové produkty nebo přemíra kofeinových nápojů. Dokonce v neprospěch plodnosti pracuje i styl oblékání, zejména příliš těsné oblečení. Velkou roli hrají rovněž vrozené genetické předpoklady, odkládání mateřství a pokles plodnosti spojený s věkem.

Jaké možnosti nabízí reprodukční medicína

Celý nový lékařský obor – reprodukční medicína – vznikl právě na popud zvýšené poptávky po asistovaném početí dítěte. Metod je několik a jejich vhodnost pro daný pár vždy posuzuje specializovaný lékař na základně analýzy výsledků vyšetření obou partnerů. Částečně jsou služby reprodukčních klinik hrazeny ze zdravotního pojištění. Finanční spoluúčast se liší podle různých faktorů, ale i podle jednotlivých pracovišť.

Dvě hlavní metody asistované reprodukce:

 1. Intrauterinní inseminace (IUI)
  Tato metoda prakticky funguje tak, že se sperma vpraví až k připravenému vajíčku v den ovulace. Sperma partnera se ještě upravuje a rovněž ženské tělo je stimulováno podáváním hormonů.
 1. In vitro fertilizace (IVF)
  Celý proces je poměrně komplikovaný:
  1. Hormonální terapií se nastimuluje ovulace, aby uzrálo více vajíček.
  2. Pomocí drobného zákroku se odeberou ženě zralá vajíčka.
  3. Za specifických podmínek se laboratorně spojí spermie a vajíčka.
  4. Potenciálně životaschopné vajíčko je vloženo do dělohy.

S těmito procesy, zejména s IVF, se potom pojí celá řada dalších možných úkonů, které je možno využít na základě individuálních potřeb páru a výsledků vyšetření.

 • Kryokonzervace
  Zamrazení oplodněných vajíček, která vykazují příznivé znaky potenciální životaschopnosti pro teoretická další kola pokusů o IVF.
 • Asistovaný hatching
  Jedná se o metodu, kdy je narušen obal embrya, aby do něj mohla snáze vniknout spermie.
 • Preimplantační genetická diagnostika
  Vysoce specializované vyšetření možných komplikací a dědičných poruch zárodku, které se provádí ještě před vložením embrya do dělohy a slouží k maximalizaci snahy vybírat pouze „zdravá“ embrya.
 • Intracytoplazmatická injekce spermie (ICSI)
  Metoda, při které se jedna izolovaná a znehybněná spermie aplikuje přímo do zralého vajíčka.

Neinvazivní metody podpory početí

Reprodukční medicína je na vysoké úrovni a pomohla už mnoha párům či jednotlivcům ke šťastnému rodičovství. Existují ale i neinvazivní metody, jak můžete podpořit pravděpodobnost úspěšného početí přirozenou cestou.

Zásady zdravého životního stylu

Zdravé stravování s dostatkem živin, pitný režim a pravidelný pohyb, omezení návykových látek a alkoholu. Pro početí je také velmi důležité, v jaké kondici se oba partneři nachází, a záleží opravdu na fyzické a psychické stránce.

Tip na volně dostupné produkty pro preventivní péči či regenerační péči po prodělané infekci u ženy:

Dr.Max Femtime Vaginal Ovules (10 kuliček) s obsahem kyseliny hyaluronové, kyseliny mléčné a polykarbofilu pro přirozenou obranyschopnost pochvy.

Dr.Max Flor Femina (10 vaginálních tablet) s kombinací laktobacilů, isoflavonů a kyseliny mléčné pro obnovu rovnováhy vaginální mikroflóry.

Jaká opatření mohou přispět k úspěšnému početí

 • Pohlavní styk ve správný čas
  Ovulace, tedy moment, kdy se zralé vajíčko uvolní z vaječníku a postupuje vejcovodem k děloze. Trvá pouze 16–30 hodin, ačkoliv spermie mohou v ženském těle přežít i několik dní. Klíčové je tedy pracovat na miminku ve správný čas. Ten je možné zjistit pomocí ovulačních testů.

  Tip na ovulační testy:
  Dr.Max Ovulation Test (7 ks)
 • „Přátelské“ prostředí v pochvě
  Spermie ke svému přežití potřebují správné pH o hodnotě přibližně 7,4. Tělo ženy jej sice přirozeně během ovulace vytváří, ale pH může být ovlivněno vnějšími faktory, jako jsou třeba lubrikační gely nebo i zdravotní stav ženy (to opět může souviset například s poševními infekcemi). Doporučuje se používat lubrikační gely s vhodným pH.

  Náš tip na lubrikační gely určené pro podporu početí:
  Sasmar Conceive Plus gel pro podporu početí (8 aplikátorů) – je registrován na Ministerstvu zdravotnictví ČR jako podpůrný prostředek při pomoci ke zdárnému otěhotnění.

 • Vyšší hladina folátu (kyseliny listové) v těle ženy
  Kyselina listová je velmi důležitá pro početí i pro první tři měsíce těhotenství a je vhodné ji užívat v některé formě doplňku stravy, aby byla její hladina dostatečná. Vhodné je i navýšení hladin některých dalších látek v organismu, zejména vybraných vitaminů a minerálů. Vždy však užívejte pouze ty, které jsou určeny pro otěhotnění či těhotenství, kvůli správnému dávkování.

  Naše tipy na doplňky stravy s folátem
  Dr.Max Pregnafolin 800 (30 tablet) je komplex kyseliny listové a dalších důležitých vitaminů a jódu pro ženy plánující těhotenství a ženy v prvním trimestru těhotenství.

  Dr.Max Kyselina listová 800 µg (90 tablet) je pouze čistá kyselina listová v odpovídající koncentraci pro normální psychickou činnost, krvetvorbu, podporu otěhotnění a růst zárodečných tkání během těhotenství.

O dalších možnostech podpory početí se poraďte se svým ošetřujícím lékařem nebo lékárníkem. Pokud je pro vás dosavadní neúspěch snah o početí psychicky náročný, neváhejte se obrátit na odbornou pomoc. V Česku funguje síť veřejných psychologických center, jejichž služby jsou obvykle hrazeny ze zdravotního pojištění, případně vyhledejte soukromého odborníka. 

Přejeme vám, aby se to podařilo.

DALŠÍ ČLÁNKY