Proč je potřeba v dětství chytit plané neštovice

Při nekomplikovaném průběhu nejsou plané neštovice nikterak závažné, ale jsou zdlouhavé a značně nepříjemné. Děti to svědí, mají snahu se škrábat a kvůli vysoké infekčnosti je potřeba zůstat doma. Přesto je chtějí chytit ti, kteří je ještě neměli.

Neštovice v dětství
Plané neštovice jsou vysoce infekční onemocnění, u kterého se však řeší pouze symptomy, léčba pak připadá v úvahu u novorozenců nebo při komplikacích. Přesto mohou neštovice představovat ohrožení pro miminka, rizikové skupiny dětí s jinými onemocněními a také lidem, kteří je prodělají až v dospělém věku. Pro těhotné ženy a lidi s některými chronickými, především autoimunitními onemocněními mohou i plané neštovice představovat závažné riziko.

U dětí (kromě nejmenších miminek) je průběh planých neštovic mnohem mírnější než u dospívajících a dospělých. Právě to je důvodem, proč když se v dětském kolektivu plané neštovice objeví, rodiče mají snahu cíleně infikovat své děti, aby si nemoc prodělaly a nepředstavovala pro ně v dalším životě významnější zdravotní riziko.

I po vyléčení virus v těle zůstává, může se později reaktivovat při oslabení organismu a projeví se jako pásový opar.

Jak se plané neštovice šíří

Plané neštovice jsou způsobeny viry ze skupiny herpes virů a šíří se kapénkami. To znamená, že se děti nakazí ze vzduchu, kde se pohybuje infikovaná osoba. Virus se nachází i na pupíncích, takže je možné plané neštovice chytit i kontaktem. Inkubační doba je poměrně dlouhá: 10-25 dní.

Kdy je dítě infekční

Při běžném průběhu onemocnění, bez komplikací, je člověk infekční (tj. může nakazit ostatní) jeden až dva dny před objevením prvních pupínků. Je tedy možné se nakazit, ještě před tím než je zřejmé, že dotyčná osoba plané neštovice má. Dítě přestává být infekční přibližně 3 dny po posledním výsevu pupínků.

Jak plané neštovice probíhají

Obvykle, pokud se nevyskytnou komplikace, mají plané neštovice následující průběh:

  • Inkubační doba je poměrně dlouhá: 10-25 dní, tehdy nejsou žádné zjevné známky onemocnění.
  • Objevuje se horečka.
  • Současně nebo až do 2 dnů se vytvoří růžové skvrnky na pokožce.
  • Z nich se stanou červené, svědící pupínky.
  • Ty se pak mění na puchýřky s čirým a postupně zakaleným obsahem.
  • Obsah pupínku pak zasychá a vřídek se mění ve strup.
  • Po odpadnutí strupů onemocnění prakticky končí.

Kde se pupínky vysévají se hodně individuálně liší, zatímco některé děti mají několik málo pupínků, obvykle na obličeji a na trupu, jiné děti mají pupínky posetý celý povrch těla. Nejsou výjimkou i pupínky ve vlasaté části hlavy, ve zvukovodu, v dutině ústní (afty) a dokonce v oční rohovce.

Pokud pupínky a zejména pak strupy nejsou rozškrábané, nezůstávají po nich jizvičky. Může být ale velmi náročné donutit děti, aby si pupínky neškrabaly. Pro snížení rizika rozškrabání a vzniku trvalé jizvičky se doporučuje ostříhat dětem nehty, případně použít na ložiska neštovic antihistaminika, například Fenistil gel. Tím, že se dítě nebude škrabat, se také snižuje riziko vzniku zavlečení druhotné infekce do pupínků.

Jak se plané neštovice léčí

Právě podle intenzity průběhu onemocnění doporučí lékař optimální léčbu. U zdravých dětí, kde nejsou žádné zjevné komplikace a výsev není nijak markantní, často stačí jen podávání běžných léků na horečku a antihistaminik proti svědění, jak uvádíme výše. V případech silného a plošného výsevu lze pak podat další léky (antivirotika) a pokud pupínky hodně svědí, mohou se zaprašovat anestetickým (znecitlivujícím) pudrem, ten však může mírně prodloužit dobu zasychání pupínků. Případně lze použít další přípravky s lokálním účinkem, například chladivý gel ViraSoothe.

Léčba je vždy o posouzení konkrétních projevů planých neštovic a dohodě s ošetřujícím pediatrem dítěte. Ten by měl o probíhajících planých neštovicích v každém případě vědět.

Co znamená, že se plané neštovice zkomplikují

U některých dětí (zvláště u dětí s autoimunitním onemocněním) se mohou plané neštovice projevit jako pásový opar. Ten představuje nemalé zdravotní riziko a pochopitelně vyžaduje náročnější léčbu.

Plané neštovice mohou ale komplikovat i už probíhající onemocnění. U nemocných dětí, či dětí s nízkou porodní hmotností či u předčasně narozených dětí, pak může pediatr doporučit očkování proti planým neštovicím.

Dalšími možnými komplikacemi planých neštovic může být např. zápal plic nebo bakteriální superinfekce ze zavlečení infekce do rozškrábaného pupínku. Rodiče malých dětí by také měli dávat pozor, aby při vysokých teplotách a případně výsevu na sliznici v ústech, nedošlo k dehydrataci dítěte. Čím mladší dítě, tím častěji je při dehydratace nutná hospitalizace.

Je v pořádku někoho cíleně nakazit?

U jiných infekčních onemocnění by takové jednání bylo vysoce nemorální a nepřijatelné, u planých neštovic je to ale docela běžná praxe. Pokud vás jiní rodiče požádají o „infekční“ návštěvu, informujte se, zda jsou jejich děti zcela zdravé.

Ostatně, včasné prodělání nemoci při plném zdraví je nejlepší prevence pozdějších možných komplikací.

DALŠÍ ČLÁNKY