SLOŽENÍ DĚTSKÉ LÉKÁRNIČKY aneb Co by doma nemělo chybět

Máte doma miminko a přemýšlíte, zda jste připraveni na pravidelnou péči či komplikace, které s prvními měsíci života mohou souviset?

Ať už máme na mysli ucpaný nos, prořezávání zoubků, nebo drobná poranění, zdravotní potíže u kojenců přicházejí často nečekaně. Připravte si proto dětskou lékárničku včas, ať máte vše potřebné po ruce a můžete dětská trápení řešit již od prvních příznaků.

 • Teploměr
  Pro měření teploty kojenců je vhodný digitální teploměr s ohebnou špičkou (Dr.Max ThermoMAX Digital BABY), který změří teplotu v konečníku či v podpaží, nebo dotykový teploměr (BEBELO Thermometer DUO), který pomocí infračerveného senzoru změří teplotu na čele či v uchu. Vhodnou volbou je i bezdotykový teploměr (Thermoval BABY), umožňující kontrolu teploty i u pohyblivého nebo spícího dítěte bez nutnosti přímého kontaktu.

 • Léky proti bolesti a horečce
  Při horečnatých stavech nad 38 °C nebo v případě bolesti jsou k dispozici léky s obsahem paracetamolu či ibuprofenu. Paracetamol je dostupný ve formě sirupu (Paralen SUS, Panadol pro děti) nebo čípků (Paralen 100, Panadol Baby). Ibuprofen je dostupný rovněž ve formě sirupu (Dr.Max Ibuprofen perorální suspenze, Nurofen pro děti, Ibalgin Baby) nebo čípků (Nurofen pro děti čípky). Obvykle se preferuje sirup z důvodu přesnějšího dávkování a snadnějšího podání. Čípky však mají výhodu u nespolupracujícího dítěte nebo při zvracení.

 • Gely při prořezávání zoubků
  Ke zmírnění bolesti související s růstem zoubků jsou kromě sirupů proti bolesti určeny i lokální gely s hojivým, protizánětlivým a znecitlivujícím účinkem.

 • Přípravky pro spokojené bříško
  Ke snížení obsahu plynů ve střevech a zmírnění nepříjemných pocitů v břišní oblasti lze použít kapky s obsahem simetikonu (Espumisan, Infacol) nebo přírodních silic, jako je máta, anýz a fenykl. Dostupná jsou rovněž probiotika obsahující Lactobacillus reuteri (Dr.Max ProbioMaxík Baby, BioGaia ProTectis) a gely pro lehkou masáž bříška (BEBELO Baby massage gel, Pupík). Pomoc může přinést i teplý obklad na bříško (Dr.Max Hot&Cold Therapy termopolštářek).

 • Přípravky proti průjmu a dehydrataci
  Sáčky s obsahem diosmektitu na sebe vážou plyny a toxiny, používají se proto k léčbě akutního nekomplikovaného průjmu (Dr.Max Diosmektit). Jsou určeny pro děti od jednoho roku. Pro kojence i starší děti je vhodný eubiotický sirup Hylak Forte, který podporuje růst tělu prospěšných bakterií, upravuje pH, a tím i činnost trávicího ústrojí. Při průjmových onemocněních, ale také vysoké horečce a zvracení dochází k nadměrným ztrátám vody a minerálů. Pro kojence od 1. ukončeného týdne jsou k těmto účelům určeny rozpustné sáčky na přípravu rehydratačního roztoku (Dr.Max ORS, Enhydrol, Kulíšek).

 • Oční přípravky
  Při podráždění a mírném začervenání očí jsou vhodné oční kapky s dezinfekční přísadou (Opthalmo-Septonex, Borová voda) nebo oční kapky s obsahem přírodních složek – heřmánku či světlíku (Omnisan Baby, OCUflash). Většinu očních kapek je možné používat nejdéle 4 týdny po otevření. Přesnější informace najdete v příbalovém letáku.

 • Nosní přípravky
  K pravidelné nosní hygieně je vhodné používat zvlhčující roztoky ve formě ampulek s fyziologickým roztokem (Dr.Max Physio Solution, Libenar pro děti) nebo nosních sprejů s mořskou vodou (Dr.Max Mořská voda BABY, Stérimar Bébé, Vincentka Junior). Při ucpání nosu je možné kromě mořské vody krátkodobě použít i nosní kapky nebo spreje s účinnou látkou uvolňující ucpaný nos, a tím i usnadňující dýchání (Nasivin sensitive 0,01%). K dispozici jsou rovněž nosní odsávačky hlenů, ať již pro ruční použití, nebo připojení k vysavači. U některých odsávaček je možný výběr z obou možností použití (BEBELO Nasal Aspirator).

 • Ochranné masti
  Výživné masti s obsahem panthenolu, rybího oleje nebo zinku chrání a regenerují namáhanou citlivou dětskou pokožku a vysušují případná mokvající ložiska. Zvláště důležité je jejich pravidelné použití v oblasti zadečku při přebalování (Bepanthen Baby, Sudocrem, Dr.Max Dětská mast proti opruzeninám).

 • Dezinfekce
  Na drobná poranění dětské pokožky jsou vhodnější neštípavé dezinfekční prostředky (Betadine roztok, Dettol sprej, Phyteneo Neocide gel). Lze použít rovněž přípravky s dezinfekčním a zároveň hojivým účinkem (Bepanthen plus).

 • Zdravotnický materiál
  Každá lékárnička by měla obsahovat balení buničitých tamponů nebo sterilních čtverečků, dětské vatové tyčinky, nůžky na nehty se zaoblenou špičkou, náplasti na citlivou dětskou pokožku s obrázkem a sterilní obvaz.

Praktické tipy

 • O vhodnosti konkrétních přípravků se poraďte s lékárníkem.
 • Lékárničku ukládejte v chladu a temnu na bezpečném místě mimo dosah dětských rukou.
 • Obaly a příbalové letáky si pečlivě uschovejte a před každým novým použitím přípravku se přesvědčte o správném dávkování podle věku nebo aktuální hmotnosti.
 • Obsah lékárničky průběžně kontrolujte, hlídejte u jednotlivých přípravků dobu použitelnosti. Exspirované přípravky odneste do lékárny k likvidaci.
 • Pokud zdravotní potíže neustupují, zhoršují se nebo nereagují na podávání léků, vždy raději kontaktujte svého dětského lékaře.

Zajímá vás, s jakými nemocemi se miminko může během prvního roku života nejčastěji setkat? Jak jej před nimi chránit? Které nemoci lze vyléčit v domácím prostředí, a kdy je naopak vhodné navštívit lékaře, se dozvíte v článku zde