Chci si čmárat!

Nesprávný měsíc?
upravit nastavení

Jak pokračuje vývoj?

Dítě stále piluje chůzi a ještě potrvá, než bude jeho krok opravdu jistý. Zato by ale už mělo zdatně stát vestoje. V komunikaci se v nejbližších týdnech můžete dočkat velké satisfakce, dítě pochopí a poslechne jednoduchý pokyn, třeba „ne“, „pojď“ nebo „stůj“. Jak se říká, už je s ním trochu řeč.

! Každé dítě je individuální a vyvíjí se svým vlastním tempem. Pro představu zde uvádíme pouze orientační pokroky ve vývoji dítěte. Pokud máte jakékoliv pochybnosti, obraťte se na dětského lékaře.

Miminko

Už stojím!

Vaše dítě už samostatně stojí, chodí s oporou nebo úplně samo. Dovede se natáhnout pro hračku a zvednout ji. Používá prstíky k tomu, aby si sebralo kostku, umí uchopit pastelku. Je připraveno začít si kreslit.

Dítě si sice bude jen chaoticky čmárat, ale ve skutečnosti efektivně trénuje jemnou motoriku, rozvíjí kreativitu a zdokonaluje se v rozpoznávání a chápání vizuálních jevů. Vidíte, je to věda a umění v jednom! 

Tipy a triky:

Malířská výbava

Malování rozvíjí dětskou fantazii, takže nastal správný čas zakoupit první pastelky, voskovky, fixy, prstové barvy nebo razítka. Pokud zajdete do papírnictví, najdete tam velký výběr všech možných výrobků, které jsou určeny právě pro ty nejmenší.

Za zvážení stojí také zakoupení dětské tabule, na kterou si dítě může kreslit a později zase vše smazat. Některé obchody nabízejí rovněž malířský stojan s „nekonečnou“ rolí papíru. Nebo výtvarné centrum umístěte na malý dětský stoleček vybavený i malými židlemi. Není to rozmar, je to ryze praktické – minimalizujete dopady malířské etapy na ostatní nábytek.

Slovo odborníka:

Nemoci aneb Kdy se začít strachovat

Lehké rýmy a kašle už zvládáte s přehledem. Dokážete dobře poznat, kdy dítěti není dobře,
a většinou také víte proč. Nicméně jsou situace, kdy byste měla zpozornět a raději zavolat nebo vyhledat dětského lékaře:

 • Dítě má horečku nad 39 °C nebo má horečku nad 38 °C déle než 24 hodin.
 • Opakovaně zvrací nebo má průjem déle než 24 hodin.
 • Hlasitě nebo rychle dýchá.
 • Odmítá pít.
 • Objeví se vyrážka.
 • Dítě nereaguje na běžné podněty.

Maminky mají občas pocit, že jsou jen hysterické a měly by situaci zvládnout samy.
V některých případech je ale lepší reagovat včas než si následně něco vyčítat.

Články k tématu

 • Co je těhotenská cukrovka, jak se léčí a proč …

  Obecné povědomí o těhotenské cukrovce obvykle končí u povinného testu ve 24. tt nebo u obav z nadměrné porodní hmotnosti dítěte. Jaké riziko přináší těhotenská cukrovka, jak se léčí a zda jí lze vůbec předcházet, se dozvíte v novém článku na Dr.Max BABY.

  Co je těhotenská cukrovka, jak se léčí a proč …
 • Jak poznat atopický ekzém u kojence a jak jej …

  Zarudlá a svědící ložiska strupovité pokožky, neklidné, plačící miminko, které se snaží si léze ekzému škrábat, a zhoršení projevů při zapaření či teplém počasí. Přečtěte si, co můžete udělat pro své děťátko s atopickým ekzémem.  

  Jak poznat atopický ekzém u kojence a jak jej …
 • DARUJME SPOLU - Mezinárodní den úsměvů

  Některé děti se nenarodily pod šťastnou hvězdou. Do jejich života zasáhlo postižení, ať už fyzické či mentální, jiným zase osud do cesty postavil komplikované rodinné situace a osobní traumata.

  DARUJME SPOLU - Mezinárodní den úsměvů