Desátý týden: Překročilo jsem první milník! Skončila embryonální a začala fetální perioda. Již nejsem embryo, ale plod!

Nesprávný týden?
upravit nastavení

Jak pokračuje vývoj?

 • Plodové vejce v děloze je veliké asi jako slepičí vajíčko.
 • Měřím zhruba 22–33 mm.
 • Pomalu se napřimuju a už nejsem tolik stočený do klubíčka.
 • Rychle se mi vyvíjí centrální nervový systém.
 • Můj malinký žaludek produkuje čím dál víc trávicích šťáv a ledviny produkují čím dál víc moči.
 • Začínají se mi formovat kosti a moje malé lokty už začínají fungovat.
Miminko

Mám nové kosti a kůstky

Dělám velké pokroky! Pracuje se především na mých kloubech a některých menších kostech. Připomínám už sice tvarem človíčka, ale moje hlava je dvakrát větší než zbytek těla. Ve tvém těle se mezitím zvětšil objem krve, což může způsobit, že se víc potíš.

Vzkaz pro maminku
Pod dásněmi se mi začínají formovat zárodky zoubků. Už půl roku po porodu si s mými zoubky „užijeme“. Já budu plakat a ty mě budeš konejšit, kupovat mi kousátka a jiné pomůcky. A nakonec se ty první zoubky opravdu proklubou na svět.

Právě řešíte:

Zácpa

Velmi často se již na konci prvního trimestru objevují potíže se zácpou. Není to zatím mechanický problém, děloha je velká zhruba jako grapefruit a prozatím na střeva nijak netlačí. Pomalejší funkce střev má příčinu především v hormonálních změnách. Hladiny hormonů budou kolísat až do porodu, později se s rostoucím bříškem přidá i utlačení střev, bohužel také není výjimka, že zácpa těhotné ženy trápí po celou dobu těhotenství.

Tipy a triky:

Na zácpu kombinujte přírodu i lékárnu

Základem je bohatý pitný režim a hodně ovoce a zeleniny (zbytková strava). Ovocné cukry a vláknina zajistí lepší průchod stravy střevem a snazší vyprazdňování. Konkrétně můžeme doporučit švestky, fíky nebo syrovou mrkev. Je vhodné den začít vypitím 400–500 ml vlažné vody.  

Pokud ale změny v jídelníčku nepomohou, můžete užívat psyllium – přírodní vlákninu nebo laktulózu – výše zmíněný ovocný cukr. Spolu s jakýmkoli prostředkem vždy adekvátně zvyšte dávku tekutin.

Slovo odborníka:

První velký screening – co to znamená?

Ošetřující gynekolog s vámi bude diskutovat, zda vám provést testy, budete-li si to přát. Cílem testů je stanovení rizika, zda vaše miminko náhodou nemá nějakou nemoc. Nejčastější nemocí miminka, o které se v této souvislosti mluví, je Downův syndrom (miminko má navíc 21 chromozom). Lze však detekovat i řadu jiných patologických stavů plodu. Je to postup, který je zcela běžný v zemích poskytujících těhotným ženám péči. Testů je celá řada a dají se provádět v I. i ve II. trimestru. V případě, že se rozhodnete test podstoupit, lze právě po 10. týdnu odebrat vaši krev na stanovení hladin některých látek. Výsledky pak využije váš gynekolog k výpočtu vašeho individuálního rizika pro vznik nemoci. Nejdříve lze výpočet rizika realizovat společně s ultrazvukem koncem I. trimestru (13. týden). 

Embryo má zřetelně vytvořenou hlavičku a jsou patrné končetiny. Délka embrya na obrázku je 21 mm.  

Články k tématu

 • Darujme spolu

  Mezinárodní den dětí

  Darujme spolu
 • Co je APGAR skóre a jak snižuje poporodní …

  Pro maminku jsou první minuty po porodu dítěte emocionálním zážitkem, ale pro dítě mohou být tyto okamžiky v mnohém rozhodující. Co je vyšetření na APGAR skóre a jak pomáhá zachraňovat malé lidské životy, píše Dr.Max BABY.

  Co je APGAR skóre a jak snižuje poporodní …
 • Proč je potřeba v dětství chytit plané neštovice

  Při nekomplikovaném průběhu nejsou plané neštovice nikterak závažné, ale jsou zdlouhavé a značně nepříjemné. Děti to svědí, mají snahu se škrábat a kvůli vysoké infekčnosti je potřeba zůstat doma. Přesto je chtějí chytit ti, kteří je ještě neměli.

  Proč je potřeba v dětství chytit plané neštovice