10. týden

Těhotenství logo

Desátý týden: Překročilo jsem první milník! Skončila embryonální a začala fetální perioda. Již nejsem embryo, ale plod!

Jak pokračuje vývoj?

  • Plodové vejce v děloze je veliké asi jako slepičí vajíčko.
  • Měřím zhruba 22–33 mm.
  • Pomalu se napřimuju a už nejsem tolik stočený do klubíčka.
  • Rychle se mi vyvíjí centrální nervový systém.
  • Můj malinký žaludek produkuje čím dál víc trávicích šťáv a ledviny produkují čím dál víc moči.
  • Začínají se mi formovat kosti a moje malé lokty už začínají fungovat.

Miminko

Mám nové kosti a kůstky

Mám nové kosti a kůstky

Dělám velké pokroky! Pracuje se především na mých kloubech a některých menších kostech. Připomínám už sice tvarem človíčka, ale moje hlava je dvakrát větší než zbytek těla. Ve tvém těle se mezitím zvětšil objem krve, což může způsobit, že se víc potíš.

Vzkaz pro maminku

Pod dásněmi se mi začínají formovat zárodky zoubků. Už půl roku po porodu si s mými zoubky „užijeme“. Já budu plakat a ty mě budeš konejšit, kupovat mi kousátka a jiné pomůcky. A nakonec se ty první zoubky opravdu proklubou na svět.

Právě řešíte

Zácpa

Zácpa

Velmi často se již na konci prvního trimestru objevují potíže se zácpou. Není to zatím mechanický problém, děloha je velká zhruba jako grapefruit a prozatím na střeva nijak netlačí. Pomalejší funkce střev má příčinu především v hormonálních změnách. Hladiny hormonů budou kolísat až do porodu, později se s rostoucím bříškem přidá i utlačení střev, bohužel také není výjimka, že zácpa těhotné ženy trápí po celou dobu těhotenství.

Tipy a triky

Na zácpu kombinujte přírodu i lékárnu

Na zácpu kombinujte přírodu i lékárnu

Základem je bohatý pitný režim a hodně ovoce a zeleniny (zbytková strava). Ovocné cukry a vláknina zajistí lepší průchod stravy střevem a snazší vyprazdňování. Konkrétně můžeme doporučit švestky, fíky nebo syrovou mrkev. Je vhodné den začít vypitím 400–500 ml vlažné vody.  

Pokud ale změny v jídelníčku nepomohou, můžete užívat psyllium – přírodní vlákninu nebo laktulózu – výše zmíněný ovocný cukr. Spolu s jakýmkoli prostředkem vždy adekvátně zvyšte dávku tekutin.

Slovo odborníka

První velký screening – co to znamená?

První velký screening.

Ošetřující gynekolog s vámi bude diskutovat, zda vám provést testy, budete-li si to přát. Cílem testů je stanovení rizika, zda vaše miminko náhodou nemá nějakou nemoc. Nejčastější nemocí miminka, o které se v této souvislosti mluví, je Downův syndrom (miminko má navíc 21 chromozom). Lze však detekovat i řadu jiných patologických stavů plodu. Je to postup, který je zcela běžný v zemích poskytujících těhotným ženám péči. Testů je celá řada a dají se provádět v I. i ve II. trimestru. V případě, že se rozhodnete test podstoupit, lze právě po 10. týdnu odebrat vaši krev na stanovení hladin některých látek. Výsledky pak využije váš gynekolog k výpočtu vašeho individuálního rizika pro vznik nemoci. Nejdříve lze výpočet rizika realizovat společně s ultrazvukem koncem I. trimestru (13. týden). 

Polovina 10. týdne

Embryo má zřetelně vytvořenou hlavičku a jsou patrné končetiny. Délka embrya na obrázku je 21 mm.  


Články k tématu

  • Co do porodnice? Seznam důležitých potřeb

    Čekáte přírůstek do rodiny a nevíte přesně, co si zabalit do porodnice? Připravili jsme seznam všech důležitých věcí pro vás i pro miminko, které se vám budou v porodnici hodit. Navíc většinu výbavy zakoupíte v lékárnách Dr. Max nebo v e-shopu drmax.cz s dopravou až domů.
    Co do porodnice? Seznam důležitých potřeb
  • Těhotenská cukrovka

    Nepříjemný test po 24. týdnu těhotenství a spousta mýtů kolem, to je těhotenská cukrovka. Co přesně ji způsobuje, jaké k ní máte předpoklady a jak vám může změnit těhotenství, se dozvíte v novém článku. 
    Těhotenská cukrovka
  • Velká podzimní soutěž

    Soutěžte o 3x poukázky Dr. Max v hodnotě 5 000 Kč nebo produktové balíčky. Buďte členem věrnostního programu Karta výhod Dr. Max, nakupte v minimální hodnotě 300 Kč produkty vlastní značky Dr. Max nebo značky BEBELO® a odpovězte na soutěžní otázku. Neváhejte a pojďte si s námi zasoutěžit.
    Velká podzimní soutěž
  • Kojení

    Setkání s novorozencem v člověku pokaždé vyvolává přirozenou touhu chránit ho a poskytnout mu tu nejlepší možnou péči. Jedním z klíčových faktorů, které život nově narozeného dítěte ovlivňují nejzásadněji, je kojení. V čem je tak jedinečné a jaké největší výhody přináší? Odpovědi nejen na tyto otázky jsme pro vás připravili v přehledném článku.
    Kojení