Žiju, abych si mohlo hrát

Nesprávný měsíc?
upravit nastavení

Jak pokračuje vývoj?

Pozvolna se rozšiřuje slovní zásoba dítěte, i když se může stát, že jeho řeči rozumí jenom maminka. Některé děti zatím nemluví vůbec, zato třeba mohou mít snahu kopnout do míče nebo nakrmit panenku. Úspěšné už mohou být i první pokusy o chození na nočník.

! Každé dítě je individuální a vyvíjí se svým vlastním tempem. Pro představu zde uvádíme pouze orientační pokroky ve vývoji dítěte. Pokud máte jakékoliv pochybnosti, obraťte se na dětského lékaře.

Miminko

Hračky kam se podíváš.

Život Vašeho dítěte je jedna velká hra. Chodí a běhá s jistotou, dokáže zvednout hračku
a nosit ji. Rádo za sebou tahá hračky na provázku. Stále frčí nápodoba okolí – po vzoru maminky vaří pro medvídky, po vzoru tatínka zatlouká plastovým nářadím dětské hřebíky, hraje si na doktora a léčí své oblíbené hračky. Oblíbeným místem je pískoviště, kde si dítě tvoří bábovičky, nabírá písek do kyblíku a zase ho vysypává. Občas se přetahuje s ostatními dětmi o to, čí je která bábovička.

Tipy a triky:

Pohyb je důležitý

Pro dítě je pohyb zásadní kvůli komplexnímu psychomotorickému rozvoji. Proto se snažte, aby se hýbalo co nejvíce. Už se nepotřebuje vozit v kočárku, na hřiště nebo do obchodu může úplně samo dojít nebo dojet na plastové motorce či odrážedle.

Pokud jste doteď nikam s dítětem nechodila, může být vhodná doba najít ve svém okolí dětské cvičení. Nabídek je spousta, od specializovaných tělocvičen určených jen dětem po kroužky cvičení maminek s dětmi v dětských centrech nebo klubech.

Slovo odborníka:

Nepovinná očkování

Očkování má mnohé přívržence i odpůrce. Faktem ale zůstává, že zabraňuje rozvoji řady infekčních onemocnění a zachraňuje životy několika milionů dětí i dospělých ročně.

Vaše dítě je průběžně očkováno podle povinného očkovacího kalendáře, přesto existuje celá řada dalších nemocí, proti kterým je možné očkovat. Při zvažování nepovinných očkování se vždy bere v úvahu konkrétní situace každého pacienta a nejlépe Vám poradí Váš pediatr.

Do kategorie nepovinných očkování patří vakcíny proti:

 • pneumokokům (původci meningitid, sepsí, zápalu plic a zánětu středního ucha),
 • meningokokům,
 • klíšťové encefalitidě,
 • žloutence typu A,
 • planým neštovicím.

Články k tématu

 • Darujme spolu

  Mezinárodní den dětí

  Darujme spolu
 • Co je APGAR skóre a jak snižuje poporodní …

  Pro maminku jsou první minuty po porodu dítěte emocionálním zážitkem, ale pro dítě mohou být tyto okamžiky v mnohém rozhodující. Co je vyšetření na APGAR skóre a jak pomáhá zachraňovat malé lidské životy, píše Dr.Max BABY.

  Co je APGAR skóre a jak snižuje poporodní …
 • Proč je potřeba v dětství chytit plané neštovice

  Při nekomplikovaném průběhu nejsou plané neštovice nikterak závažné, ale jsou zdlouhavé a značně nepříjemné. Děti to svědí, mají snahu se škrábat a kvůli vysoké infekčnosti je potřeba zůstat doma. Přesto je chtějí chytit ti, kteří je ještě neměli.

  Proč je potřeba v dětství chytit plané neštovice