Devatenáctý týden: Třeba se na tebe usměju!

Nesprávný týden?
upravit nastavení

Jak pokračuje vývoj?

 • Jsem velké asi jako rajče.
 • Pohybuju se, kopu a ty už to asi taky cítíš, viď?
 • Moje kůžička je pokrytá kožním mázkem.
Miminko

Usměju se na tebe!

Pod dásničkami mám už založeny základy mléčných zoubků a pod nimi se mi tvoří i první základy zoubků trvalých. Moje kůže je pořád velmi tenká, ale už má přichystané všechny základní vrstvy a je obalená kožním mázkem. To je taková bílá mazlavá hmota, která pokrývá celý můj povrch a chrání mě před působením plodové vody. A navíc zajišťuje, že nebudu po narození vypadat jako scvrklá hruška.

Vzkaz pro maminku
Protože už se umím usmívat, tak se pořádně dívej, až půjdeš na příští ultrazvuk. Když budu v dobré náladě a nebudu zrovna spinkat, tak se na tebe možná i usměju.

Tipy a triky:

Pocity hladu

Máte pocit neustálého hladu? Ve druhém trimestru je to velmi obvyklé. Vaše ranní nevolnosti už pominuly, miminko roste a sílí a všechny živiny a energii si bere od vás.

Je důležité naslouchat potřebám svého těla, ale současně jíst s rozumem, abyste zbytečně nepřibývala na váze.

Pár tipů:

 • Hodně pijte. Někdy se vám může zdát, že máte hlad, a přitom jen potřebujete doplnit tekutiny. Než sáhnete po další svačince, zkuste nejdříve vypít sklenici vody.
 • Jezte zdravě, raději menší porce a častěji. Dopřejte si hodně ovoce a zeleniny, naopak se vyhýbejte čokoládě, sušenkám a jiným sladkostem.
 • Průběžně si hlídejte své váhové přírůstky a případně zavčas upravte svůj jídelníček.
Slovo odborníka:

Co obnáší 2. screeningové ultrazvukové vyšetření?

Nejpozději ve 20.–22. týdnu těhotenství má každá nastávající maminka absolvovat tzv. 2. screeningové ultrazvukové vyšetření plodu. Jde o vyšetření k vyloučení vážných vrozených vývojových vad plodu. Během něj lékař podrobně zkontroluje hlavu, mozek, obličej, páteř, žaludek, ledviny, močový měchýř a končetiny vašeho děťátka. Zaměří se též na vyšetření jeho srdíčka a velkých cév, zhodnotí správnost srdeční činnosti. Vyšetření slouží k tomu, abyste si byli jisti, že se vaše miminko vyvíjí tak, jak má.

V této chvíli vidí některé maminky své děťátko poprvé, takže to pro ně bývá velmi emotivní zážitek. Většinou také můžete vzít s sebou na ultrazvukové vyšetření partnera, aby mohl tuto nádhernou chvíli s vámi sdílet a prožít.

Pokud budete chtít znát pohlaví děťátka a miminko bude právě v pozici, kdy to lékař bude moci spolehlivě určit, zeptejte se ho na to. Ve většině gynekologických ambulancích si také můžete koupit obrázek drobečka vytištěný z ultrazvuku. Pak budete mít možnost ukázat všem své miminko a pochlubit se s ním. Nezapomeňte si ho schovat, abyste měla krásnou vzpomínku.

Články k tématu

 • Darujme spolu

  Mezinárodní den dětí

  Darujme spolu
 • Co je APGAR skóre a jak snižuje poporodní …

  Pro maminku jsou první minuty po porodu dítěte emocionálním zážitkem, ale pro dítě mohou být tyto okamžiky v mnohém rozhodující. Co je vyšetření na APGAR skóre a jak pomáhá zachraňovat malé lidské životy, píše Dr.Max BABY.

  Co je APGAR skóre a jak snižuje poporodní …
 • Proč je potřeba v dětství chytit plané neštovice

  Při nekomplikovaném průběhu nejsou plané neštovice nikterak závažné, ale jsou zdlouhavé a značně nepříjemné. Děti to svědí, mají snahu se škrábat a kvůli vysoké infekčnosti je potřeba zůstat doma. Přesto je chtějí chytit ti, kteří je ještě neměli.

  Proč je potřeba v dětství chytit plané neštovice