Devátý měsíc: Maminko, já nechci abys odešla.

Nesprávný měsíc?
upravit nastavení

Jak pokračuje vývoj?

 • Už se po čtyřech dostanu, kam potřebuju. Třeba do tvých kuchyňských skříněk.
 • Začínám ukazovat na věci, zase se domluvíme o trošku snáz.
 • Už umím uchopit věci jako dospělák – palcem a ukazováčkem.
Miminko

Všechno musím ochutnat

Snažím se vstávat a možná se pokusím udělat pár kroků kolem nábytku. Kromě toho samozřejmě všude lezu, umí sedět. Co mi přijde pod ruku, to musím dát do pusinky a ochutnat. Když se s někým loučíme, umím udělat papa. Když se zeptáš, dokážu ukázat na předměty, které už znám. Úplně určitě bych ocenil nějakou hračku, která hraje – bavilo by mě bouchat, aby vyluzovala různé tóny.

Péče o miminko
Čím jsem větší a pohyblivější, tím více se mi líbí chodit na hřiště. Je to tam prima, protože si tam můžu hrát s dalšími dětmi. Pokud je venku hezky, neměli bychom zapomínat na ochranu proti sluníčku. Měli bychom koupit nějaký dobrý sluneční krém s vysokým ochranným faktorem, abych se nespálilo.

Právě řešíte:

Separační úzkost

Kolem devátého měsíce věku Vás může zaskočit separační (odluková) úzkost Vašeho dítěte. Separační úzkost je fáze vývoje dítěte, která se většinou objeví v době, kdy dítě pochopí, že maminka je nezávislá osoba, která může kdykoliv odejít a nechat dítě v péči někoho jiného. Pro dítě je toto zjištění docela děsivé, ale musí se s touto skutečností vyrovnat. Jak dlouho mu to bude trvat, je rozdílné, některé děti to zvládnou za pár týdnů, jiným to může trvat i měsíce. 

Tipy a triky:

Jak (na chvíli) odejít

Možná právě nastala vhodná příležitost zase si najít čas sama na sebe a přenechat péči o dítě na pár hodin někomu jinému. Je to přínosné i pro dítě, které se na Vás nestane tolik závislé a další samostatné krůčky budou pro něj v životě pak snazší.

 •  V ideálním případě si zvolte dobu po jídle a spánku. To je dítě v dobré náladě a nebude mu tak vadit, že maminka odchází a péči převezme někdo jiný.
 • Dobré je nechat dítě v domácím prostředí, které zná a kde se cítí dobře.
 • S dítětem se rozlučte, ujistěte ho, že se vrátíte zpět. Ale nenechte se zviklat tím, že pláče, a nevracejte se. Věřte, že jakmile se za Vámi zavřou dveře, bude za chvíli vše v pořádku.
 • Možná je správný čas více zapojit do starosti o potomka také partnera. Domluvte se, že např. každou středu večer si jdete zacvičit nebo jen tak posedět s kamarádkou, na kterou jinak nemáte čas.

Články k tématu

 • Co je těhotenská cukrovka, jak se léčí a proč …

  Obecné povědomí o těhotenské cukrovce obvykle končí u povinného testu ve 24. tt nebo u obav z nadměrné porodní hmotnosti dítěte. Jaké riziko přináší těhotenská cukrovka, jak se léčí a zda jí lze vůbec předcházet, se dozvíte v novém článku na Dr.Max BABY.

  Co je těhotenská cukrovka, jak se léčí a proč …
 • Jak poznat atopický ekzém u kojence a jak jej …

  Zarudlá a svědící ložiska strupovité pokožky, neklidné, plačící miminko, které se snaží si léze ekzému škrábat, a zhoršení projevů při zapaření či teplém počasí. Přečtěte si, co můžete udělat pro své děťátko s atopickým ekzémem.  

  Jak poznat atopický ekzém u kojence a jak jej …
 • DARUJME SPOLU - Mezinárodní den úsměvů

  Některé děti se nenarodily pod šťastnou hvězdou. Do jejich života zasáhlo postižení, ať už fyzické či mentální, jiným zase osud do cesty postavil komplikované rodinné situace a osobní traumata.

  DARUJME SPOLU - Mezinárodní den úsměvů