Budu slavit narozeniny

Nesprávný měsíc?
upravit nastavení

Jak pokračuje vývoj?

Svléknout si jednodušší části oblečení, jako kalhoty nebo ponožky, už by dítě kolem druhých narozenin mělo zvládnout, stejně jako částečné chození na nočník. Samostatně by nemělo mít problém spořádat rohlík, napít se a v krátkých, jednoduchých větách komunikovat.

! Každé dítě je individuální a vyvíjí se svým vlastním tempem. Pro představu zde uvádíme pouze orientační pokroky ve vývoji dítěte. Pokud máte jakékoliv pochybnosti, obraťte se na dětského lékaře.

---

Všechny uvedené informace u jednotlivých měsíců vždy berte s rezervou, děti se jich totiž vůbec nedrží. V něčem jsou napřed, v něčem pozadu, a dokonce i dva sourozenci stejných rodičů se mohou vyvíjet odlišně. Dítě pozorujte a porovnávejte, ale nemusíte se obávat menšího opoždění v dílčích dovednostech, rozdíly mohou být v řádu týdnů až měsíců.

V případě jakýchkoliv vážných pochybností se však neváhejte obrátit na pediatra nebo specializovaného fyzioterapeuta. Například Vojtova metoda má vynikající výsledky při nápravě opožděného psychomotorického vývoje.

Miminko

Koukni, kolik toho umím!

Celé dva roky, pořádně to letí! Vaše dítě už se umí částečně převléknout, krmí svoje plyšáky, mluví s Vámi a dokáže Vás rozesmát i pořádně rozčílit. Jeho mozek nepřestává pracovat na plné obrátky – začíná si uvědomovat, že věci se mohou dělit do kategorií (např. pes a kočka jsou zvířata), a začíná chápat pojmy jako nyní, později nebo teď hned.

Ještě se ale můžete setkat s tím, že dítě, které je už dávno bez plen, se najednou začne zase počůrávat nebo se třeba bude budit, i když předtím spalo celou noc. Stává se to. Dítě zpracovává tolik nových vjemů, emocí a zážitků, že se jisté vypětí může projevit právě takto. Snažte se reagovat přiměřeně a vstřícně.

Tipy a triky:

Narozeninová oslava

Oslava druhých narozenin je první oslava, kterou už bude skutečně vnímat i dítě, tak ať si ji hezky užije. 

 • Čas podřiďte spánkovým rituálům dítěte, aby bylo odpočinuté a veselé.
 • Místo vyberte podle velikosti společnosti. Chcete kromě rodiny pozvat i přátele s malými dětmi? Raději zvolte kavárnu s dětským koutkem. Děti si vyhrají a Vy se nemusíte starat o občerstvení.
 • Připravte rodině a přátelům seznam možných dárků – předejdete dvěma stejným hračkám nebo dárkům nevhodným pro věk dítěte.
 • Zjistěte předem potravinové alergie (zejména malých) hostů a podřiďte jim menu.
Slovo odborníka:

Potravinové alergie

Alergie jsou v poslední době velmi rozšířené, a to bohužel i u kojenců a malých dětí. Příznaky mohou být různé: kožní (atopický) ekzém, problémy se zažíváním, s dýchacími cestami (rýma, kašel, zahlenění) nebo chudokrevnost.

U dětí se nejčastěji vyskytují alergie na mléko, vejce, sóju, mouku nebo arašídy. Hledání souvislosti mezi příznaky popsanými výše a alergií spočívá hlavně ve sledování jídelníčku a alergických reakcí. Jestliže se stane, že se pár hodin po jídle příznaky zhorší, vzpomeňte si, co dítě ten den jedlo, a zkuste to z jídelníčku na pár dní vynechat. Pokud se příznaky výrazně zlepší nebo úplně vymizí, máte vyhráno – přišla jste na to, co dítěti vadí. Častěji se ale stává, že je dítě alergické na něco, co je obsaženo v podstatě všude, např. mouka. V tomto případě se ideálně poraďte o dalším postupu s lékařem. Pravděpodobným dalším krokem bude klasický alergologický test.

Články k tématu

 • Darujme spolu

  Mezinárodní den dětí

  Darujme spolu
 • Co je APGAR skóre a jak snižuje poporodní …

  Pro maminku jsou první minuty po porodu dítěte emocionálním zážitkem, ale pro dítě mohou být tyto okamžiky v mnohém rozhodující. Co je vyšetření na APGAR skóre a jak pomáhá zachraňovat malé lidské životy, píše Dr.Max BABY.

  Co je APGAR skóre a jak snižuje poporodní …
 • Proč je potřeba v dětství chytit plané neštovice

  Při nekomplikovaném průběhu nejsou plané neštovice nikterak závažné, ale jsou zdlouhavé a značně nepříjemné. Děti to svědí, mají snahu se škrábat a kvůli vysoké infekčnosti je potřeba zůstat doma. Přesto je chtějí chytit ti, kteří je ještě neměli.

  Proč je potřeba v dětství chytit plané neštovice