Jak pokračuje vývoj?

- Jsem velké asi jako klas kukuřice.
- Vesele přibývám na váze, ukládá se mi podkožní tuk a všechny orgány rostou a rostou.
- Moje vlásky i řasy a obočí jsou zatím bílé.
Pozor, já poslouchám!

Moje tvářička je už skoro hotová, akorát pořád ještě nevím, jakou barvu budou mít moje vlásky. Budou blond, hnědovlasé nebo zrzavé? Moje vlásky i řasy a obočí jsou zatím bílé, stále jim chybí pigment. Protože mě dobře krmíš, tak přibývám na váze, v tělíčku se mi ukládá podkožní tuk, abych, až se narodím, bylo krásně baculaté. Taky už slyším skoro všechno, co se kolem tebe děje – když jede auto se sirénou, když se bavíš s taťkou nebo když někde štěká pes.
Vzkaz pro maminku
Některé písničky, které posloucháš, jsou vážně nemožné. Až se narodím a povyrostu, tak ti určitě řeknu, co je v muzice IN a co OUT.
Kofein v těhotenství

Patříte-li mezi milovnice kávy, bude vás jistě zajímat, kolik kávy můžete v těhotenství pít. Někdy se můžete setkat s doporučením úplné abstinence, což je přehnané. Denně můžete bez obav přijmout kolem 200 mg kofeinu, aniž by to jakkoli ovlivnilo vývoj a růst miminka. Při dodržení dávkování se ani nemusíte obávat rozšířených pověr, že budete mít hyperaktivní dítě. A když občas přijmete o trošku více kofeinu, nepanikařte. Není to tak závažný prohřešek.
Kolik je 200 mg kofeinu?
Zhruba dva šálky kávy v obvyklé intenzitě, tedy přibližně v porci 7 g mleté kávy na šálek.
Ovšem pokud si denně vychutnáte dvě kávy, snažte se nepřijímat již další kofein. Najdete jej totiž i v dalších nápojích:
- černý a zelený čaj,
- kolové limonády,
- energetické drinky.
Pro snazší počítání dávkování: 0,3l sklenice kolové limonády obsahuje přibližně 150 mg kofeinu, pro čaje platí podobná gramáž jako u kávy. Jeden sáček obvykle obsahuje okolo 2 g čajové směsi.
Dlouhodobé překračování doporučené dávky kofeinu může vést k nebezpečnému růstu krevního tlaku a rovněž spánkovým poruchám, kromě dvou šálků kávy (čaje nebo Coca-coly) si vždy můžete připravit bezkofeinovou variantu kávy. Na chuti to dnes už vůbec nepoznáte.
Mají předporodní kurzy smysl?

Předporodní kurzy rozhodně nejsou ztrátou času, doporučujeme zúčastnit se alespoň základního kurzu v porodnici, kde budete rodit.
Na kurzu se nejdříve dozvíte, jak porod probíhá a co vás čeká, a často si můžete prohlédnout přímo místa, kde později budete rodit. Také se dozvíte o všech formulářích, které je třeba vyplnit před porodem, například ten, kde vyplníte jméno dítěte. Na každém kurzu bývá prostor pro dotazy, tak si připravte otázky ohledně všeho, co vás zajímá. A pamatujte, že neexistuje hloupá otázka. Leda snad odpověď.
Některé další předporodní kurzy zahrnují nácvik správného dýchání, teoretický nácvik masáže pánevní hráze nebo cviků, které vám později u porodu pomůžou.
Pokud je to jen trochu možné, přizvěte na kurz partnera nebo osobu, která vás bude při porodu doprovázet.
Články k tématu
-
SLOŽENÍ DĚTSKÉ LÉKÁRNIČKY aneb Co by doma …
Máte doma miminko a přemýšlíte, zda jste připraveni na pravidelnou péči či komplikace, které s prvními měsíci života mohou souviset?
-
Příprava na porod
Jak přesně bude porod probíhat, se bohužel nikdy nedá přesně předvídat a naplánovat. Ale rozhodně můžete podniknout několik přípravných kroků, které vám během porodu pomohou. Přečtěte si o nich v novém článku na Dr.Max BABY.
-
Jak vybrat dudlík?
Záleží na materiálu, tvaru, velikosti, ale i vykrojení předního štítku. Jak se vyznat v džungli dudlíků, kdy zvolit jaký typ a také pár rad, jak používání dudlíku ukončit bez slz a scén – přečtěte si nový článek na Dr.Max BABY.