Udělám to sám

Nesprávný měsíc?
upravit nastavení

Jak pokračuje vývoj?

Fáze závislosti – i tak by se dalo popsat období dítěte, kdy je velmi silně fixováno nejčastěji na matku a ta nemůže odejít. Ani na záchod, ani na nákup, natož na noc. Tato etapa přichází mezi 2. a 3. rokem, trvá pár týdnů až měsíců a jediným řešením je trpělivost, vysvětlování a bohatý program pro dítě. 

! Každé dítě je individuální a vyvíjí se svým vlastním tempem. Pro představu zde uvádíme pouze orientační pokroky ve vývoji dítěte. Pokud máte jakékoliv pochybnosti, obraťte se na dětského lékaře.

 

Miminko

Já sám

Slýcháváte v poslední době stále častěji „já sám“? Ano, toto je období, kdy dítě chce všechno dělat samo, a je potřeba se obrnit velkou dávkou trpělivosti. Samozřejmě chcete, aby se učilo samostatnosti, a zdokonalovat se může jen tím, že mu dáte prostor trénovat. Proto si raději na vše vyhraďte více času než obvykle. Chcete jít na procházku? Počítejte s tím, že oblékání dítěti, které se rozhodlo, že to udělá samo, zabere daleko více času, než když mu tričko a kalhoty natáhnete Vy. A když uvidíte, jak s tím dítě „bojuje“, prostě si připomínejte, že mu dáváte prostor, ve kterém si buduje svoje vlastní sebevědomí a pocit, že dokáže udělat to, co umíte Vy.

Tipy a triky:

Pobyt na slunci

Když vyjde sluníčko, všichni se těší ven, protože sluneční záření má blahodárný účinek na náš organizmus. Jsou to dny, kdy chcete vyrazit do přírody, na výlet na kole nebo pobýt třeba u bazénu. V případě dětí je ale dobré dodržovat pár pravidel, abyste zajistila, že se nespálí. Opalovací krém je naprostý základ – nanášejte jej minimálně 20 minut před pobytem venku a každé dvě hodiny aplikaci opakujte. Pokud jste u vody, tak i častěji, a to i přesto, že máte voděodolný přípravek. Krém je třeba nanášet v dostatečné vrstvě, proto jím nešetřete. Opalovací krém není však to jediné, co dítě potřebuje. Jako nejlepší ochrana před úpalem nebo úžehem slouží pokrývka hlavy – čepička nebo šátek. Pokud je velké teplo, můžete čepičku namočit. I oči je třeba chránit, a to slunečními brýlemi s UV filtrem. Dbejte také na to, aby dítě dostatečně pilo, a určitě je dobré omezit pobyt na slunci mezi 11. a 15. hodinou.

Slovo odborníka:

Úpal a úžeh

Občas se může každému stát, že to s pobytem na slunci trochu přežene a dostane úpal nebo úžeh. Jaký je mezi nimi rozdíl?

Úpal vzniká při pobytu v uzavřeném prostředí s vysokou teplotou, úžeh při déletrvajícím pobytu na přímém slunci, kdy sluneční paprsky působí na nekryté tělo, především na nekrytou hlavu.

Obě tato onemocnění mají velmi podobný průběh, dítě si stěžuje na bolest hlavy, závrať a nevolnost, případně zvrací. Má zrychlené dýchání i tep. Teplota je vysoká, často stoupá až ke 40 °C. Dítě musíte dostat do chladné, klimatizované či větrané místnosti a začít ho postupně ochlazovat např.: s použitím mokrého prostěradla, udělat mu studený obklad na ruce a nohy. Dítě dále potřebuje co nejvíce doplnit tekutiny. Ideální je studená (ne ledová) minerálka, která tělu dodá soli a minerály.

Články k tématu

 • Darujme spolu

  Mezinárodní den dětí

  Darujme spolu
 • Co je APGAR skóre a jak snižuje poporodní …

  Pro maminku jsou první minuty po porodu dítěte emocionálním zážitkem, ale pro dítě mohou být tyto okamžiky v mnohém rozhodující. Co je vyšetření na APGAR skóre a jak pomáhá zachraňovat malé lidské životy, píše Dr.Max BABY.

  Co je APGAR skóre a jak snižuje poporodní …
 • Proč je potřeba v dětství chytit plané neštovice

  Při nekomplikovaném průběhu nejsou plané neštovice nikterak závažné, ale jsou zdlouhavé a značně nepříjemné. Děti to svědí, mají snahu se škrábat a kvůli vysoké infekčnosti je potřeba zůstat doma. Přesto je chtějí chytit ti, kteří je ještě neměli.

  Proč je potřeba v dětství chytit plané neštovice