Udělám to sám

Nesprávný měsíc?
upravit nastavení

Jak pokračuje vývoj?

Fáze závislosti – i tak by se dalo popsat období dítěte, kdy je velmi silně fixováno nejčastěji na matku a ta nemůže odejít. Ani na záchod, ani na nákup, natož na noc. Tato etapa přichází mezi 2. a 3. rokem, trvá pár týdnů až měsíců a jediným řešením je trpělivost, vysvětlování a bohatý program pro dítě. 

! Každé dítě je individuální a vyvíjí se svým vlastním tempem. Pro představu zde uvádíme pouze orientační pokroky ve vývoji dítěte. Pokud máte jakékoliv pochybnosti, obraťte se na dětského lékaře.

 

Miminko

Já sám

Slýcháváte v poslední době stále častěji „já sám“? Ano, toto je období, kdy dítě chce všechno dělat samo, a je potřeba se obrnit velkou dávkou trpělivosti. Samozřejmě chcete, aby se učilo samostatnosti, a zdokonalovat se může jen tím, že mu dáte prostor trénovat. Proto si raději na vše vyhraďte více času než obvykle. Chcete jít na procházku? Počítejte s tím, že oblékání dítěti, které se rozhodlo, že to udělá samo, zabere daleko více času, než když mu tričko a kalhoty natáhnete Vy. A když uvidíte, jak s tím dítě „bojuje“, prostě si připomínejte, že mu dáváte prostor, ve kterém si buduje svoje vlastní sebevědomí a pocit, že dokáže udělat to, co umíte Vy.

Tipy a triky:

Pobyt na slunci

Když vyjde sluníčko, všichni se těší ven, protože sluneční záření má blahodárný účinek na náš organizmus. Jsou to dny, kdy chcete vyrazit do přírody, na výlet na kole nebo pobýt třeba u bazénu. V případě dětí je ale dobré dodržovat pár pravidel, abyste zajistila, že se nespálí. Opalovací krém je naprostý základ – nanášejte jej minimálně 20 minut před pobytem venku
a každé dvě hodiny aplikaci opakujte. Pokud jste u vody, tak i častěji, a to
i přesto, že máte voděodolný přípravek. Krém je třeba nanášet v dostatečné vrstvě, proto jím nešetřete. Opalovací krém není však to jediné, co dítě potřebuje. Jako nejlepší ochrana před úpalem nebo úžehem slouží pokrývka hlavy – čepička nebo šátek. Pokud je velké teplo, můžete čepičku namočit.
I oči je třeba chránit, a to slunečními brýlemi s UV filtrem. Dbejte také na to, aby dítě dostatečně pilo, a určitě je dobré omezit pobyt na slunci mezi
11. a 15. hodinou.

Slovo odborníka:

Úpal a úžeh

Občas se může každému stát, že to s pobytem na slunci trochu přežene
a dostane úpal nebo úžeh. Jaký je mezi nimi rozdíl?

Úpal vzniká při pobytu v uzavřeném prostředí s vysokou teplotou, úžeh při déletrvajícím pobytu na přímém slunci, kdy sluneční paprsky působí na nekryté tělo, především na nekrytou hlavu.

Obě tato onemocnění mají velmi podobný průběh, dítě si stěžuje na bolest hlavy, závrať a nevolnost, případně zvrací. Má zrychlené dýchání i tep. Teplota je vysoká, často stoupá až ke 40 °C. Dítě musíte dostat do chladné, klimatizované či větrané místnosti a začít ho postupně ochlazovat např.
s použitím mokrého prostěradla, udělat mu studený obklad na ruce a nohy. Dítě dále potřebuje co nejvíce doplnit tekutiny. Ideální je studená (ne ledová) minerálka, která tělu dodá soli a minerály.

Články k tématu

 • Jak na poporodní splín

  Dříve se na poporodní sklíčenost pohlíželo s despektem jako na výmysl rodiček, dnes již lékaři berou tento stav vážně a uvádí se, že s určitou formou poporodního splínu se setká každá žena. Jak rozpoznat poporodní splín, se dočtete na Dr.Max BABY.

  Jak na poporodní splín
 • Výsledky testování Balzámu pro klidnější …

  Z řad našich maminek z programu Dr.Max BABY jsme vybrali 50 testerek a poslali jsme jim Balzám pro klidnější spánek od francouzské značky dětské dermokosmetiky Mustela.

  Výsledky testování Balzámu pro klidnější …
 • Zmírněte těhotenské nevolnosti

  Proč těhotenské nevolnosti vznikají, jak se jim dá předcházet a jak je řešit, když nastanou? Existuje účinná medikace nebo se můžete spolehnout na babské rady? Malé shrnutí pro vás připravili lékárníci z lékáren Dr.Max.

  Zmírněte těhotenské nevolnosti