Medvídek je můj „miláček“

Nesprávný měsíc?
upravit nastavení

Jak pokračuje vývoj?

Nyní se prohlubují dosavadní znalosti a dovednosti, dítě si rozšiřuje slovní zásobu opakováním po vás, může se už naučit správně slézt ze schodů pozadu, dokáže se chvíli soustředit na obrázky v knížce a dovede ukázat, či rovnou pojmenovat dílčí obrázky v knížce (zvířata nebo předměty). Pokroky můžete pozorovat i v nácviku chození na nočník.

! Každé dítě je individuální a vyvíjí se svým vlastním tempem. Pro představu zde uvádíme pouze orientační pokroky ve vývoji dítěte. Pokud máte jakékoliv pochybnosti, obraťte se na dětského lékaře.

Miminko

Už toho tolik umím!

Vaše dítě se rychle vyvíjí a na konci 22. měsíce by mělo být schopno používat jednotlivá slova, nebo je dokonce i spojovat v jednoduché věty. Učí se samo svlékat a oblékat (aspoň některou část oblečení). Umyje si a usuší si ruce. Umí si s Vámi kopat míč a postavit věž z kostek. Nicméně stále myslete na to, že každé dítě je individualita, v něčem je napřed, v něčem pozadu. Respektujte tempo svého dítěte a nestresujte se srovnáváním s ostatními.  

Tipy a triky:

Oblíbená hračka

Má Vaše dítě oblíbenou hračku? Ano, i to je součást tohoto období a věřte, že může přetrvat i několik let. Do budoucna je nejlepší strategií pořídit ještě jednu totožnou hračku. Když se pak milovaná hračka Vašeho dítěte někde ztratí (ušpiní či namočí), předejdete velkému pláči.

I hračka „miláček“ by ale měla podléhat pravidlům:

 • Neberte ji všude a vždy. Vysvětlete dítěti, že „miláček“ na hřiště ani na vycházku nepatří. Předejdete tak právě situaci, kdy ho dítě někde zapomene a nastane povyk.
 • I „miláček“ by se měl pravidelně koupat – jednou za čas dítěti toto vysvětlete a pak šup s ním do pračky.
 • „Miláček“ by neměl mít veškerou dětskou pozornost. Dítě by mu ráno mělo dát pusinku a pak si jít hrát s něčím jiným.
Slovo odborníka:

Syndrom ruka-noha-ústa

Další nemoc, o které jste možná nikdy neslyšela. Toto onemocnění postihuje především děti, ale mohou se nakazit i dospělí. Jedná se o virové onemocnění, které se přenáší kapénkovou infekcí a také špinavýma rukama. Možný je i přenos prostřednictvím kontaminovaných předmětů a stolice bývá infekční i měsíc po prodělaném onemocnění.

Příznaky onemocnění jsou:

 • zvýšená teplota nebo horečka,
 • bolest v krku, nechutenství,
 • bolest hlavy,
 • puchýřky a začervenalá místa, která se objevují na rukách, na nohách nebo v dutině ústní.

 

Projevy obvykle do 7 dní zcela vymizí. Vzácně postihuje syndrom ruka-noha-ústa i nervovou tkáň, proto pokud se Vám cokoliv u Vašeho dítěte nezdá, neodkládejte návštěvu lékaře.

Onemocnění je velmi nakažlivé, dítě tedy v době akutního vzplanutí a výsevu puchýřků rozhodně nesmí do žádného kolektivu. I po skončení nemoci je nezbytné dbát na důkladnou hygienu a mytí rukou, nejlépe dezinfekčním mýdlem.

Léčba spočívá v podávání léků na snížení teploty, afty a projevy v ústech můžete ošetřit speciálními gely či roztoky, které zmírní bolestivost a podpoří hojení. A svědivé projevy na těle pomohou zklidnit gely či krémy, případně i celkově podané léky na alergii. Důležitý je klidový režim a dostatek tekutin.

Články k tématu

 • Jak na poporodní splín

  Dříve se na poporodní sklíčenost pohlíželo s despektem jako na výmysl rodiček, dnes již lékaři berou tento stav vážně a uvádí se, že s určitou formou poporodního splínu se setká každá žena. Jak rozpoznat poporodní splín, se dočtete na Dr.Max BABY.

  Jak na poporodní splín
 • Výsledky testování Balzámu pro klidnější …

  Z řad našich maminek z programu Dr.Max BABY jsme vybrali 50 testerek a poslali jsme jim Balzám pro klidnější spánek od francouzské značky dětské dermokosmetiky Mustela.

  Výsledky testování Balzámu pro klidnější …
 • Zmírněte těhotenské nevolnosti

  Proč těhotenské nevolnosti vznikají, jak se jim dá předcházet a jak je řešit, když nastanou? Existuje účinná medikace nebo se můžete spolehnout na babské rady? Malé shrnutí pro vás připravili lékárníci z lékáren Dr.Max.

  Zmírněte těhotenské nevolnosti