Medvídek je můj „miláček“

Nesprávný měsíc?
upravit nastavení

Jak pokračuje vývoj?

Nyní se prohlubují dosavadní znalosti a dovednosti, dítě si rozšiřuje slovní zásobu opakováním po vás, může se už naučit správně slézt ze schodů pozadu, dokáže se chvíli soustředit na obrázky v knížce a dovede ukázat, či rovnou pojmenovat dílčí obrázky v knížce (zvířata nebo předměty). Pokroky můžete pozorovat i v nácviku chození na nočník.

! Každé dítě je individuální a vyvíjí se svým vlastním tempem. Pro představu zde uvádíme pouze orientační pokroky ve vývoji dítěte. Pokud máte jakékoliv pochybnosti, obraťte se na dětského lékaře.

Miminko

Už toho tolik umím!

Vaše dítě se rychle vyvíjí a na konci 22. měsíce by mělo být schopno používat jednotlivá slova, nebo je dokonce i spojovat v jednoduché věty. Učí se samo svlékat a oblékat (aspoň některou část oblečení). Umyje si a usuší si ruce. Umí si s Vámi kopat míč a postavit věž z kostek. Nicméně stále myslete na to, že každé dítě je individualita, v něčem je napřed, v něčem pozadu. Respektujte tempo svého dítěte a nestresujte se srovnáváním s ostatními.  

Tipy a triky:

Oblíbená hračka

Má Vaše dítě oblíbenou hračku? Ano, i to je součást tohoto období a věřte, že může přetrvat i několik let. Do budoucna je nejlepší strategií pořídit ještě jednu totožnou hračku. Když se pak milovaná hračka Vašeho dítěte někde ztratí (ušpiní či namočí), předejdete velkému pláči.

I hračka „miláček“ by ale měla podléhat pravidlům:

 • Neberte ji všude a vždy. Vysvětlete dítěti, že „miláček“ na hřiště ani na vycházku nepatří. Předejdete tak právě situaci, kdy ho dítě někde zapomene a nastane povyk.
 • I „miláček“ by se měl pravidelně koupat – jednou za čas dítěti toto vysvětlete a pak šup s ním do pračky.
 • „Miláček“ by neměl mít veškerou dětskou pozornost. Dítě by mu ráno mělo dát pusinku a pak si jít hrát s něčím jiným.
Slovo odborníka:

Syndrom ruka-noha-ústa

Další nemoc, o které jste možná nikdy neslyšela. Toto onemocnění postihuje především děti, ale mohou se nakazit i dospělí. Jedná se o virové onemocnění, které se přenáší kapénkovou infekcí a také špinavýma rukama. Možný je i přenos prostřednictvím kontaminovaných předmětů a stolice bývá infekční i měsíc po prodělaném onemocnění.

Příznaky onemocnění jsou:

 • zvýšená teplota nebo horečka,
 • bolest v krku, nechutenství,
 • bolest hlavy,
 • puchýřky a začervenalá místa, která se objevují na rukách, na nohách nebo v dutině ústní.

Projevy obvykle do 7 dní zcela vymizí. Vzácně postihuje syndrom ruka-noha-ústa i nervovou tkáň, proto pokud se Vám cokoliv u Vašeho dítěte nezdá, neodkládejte návštěvu lékaře.

Onemocnění je velmi nakažlivé, dítě tedy v době akutního vzplanutí a výsevu puchýřků rozhodně nesmí do žádného kolektivu. I po skončení nemoci je nezbytné dbát na důkladnou hygienu a mytí rukou, nejlépe dezinfekčním mýdlem.

Léčba spočívá v podávání léků na snížení teploty, afty a projevy v ústech můžete ošetřit speciálními gely či roztoky, které zmírní bolestivost a podpoří hojení. A svědivé projevy na těle pomohou zklidnit gely či krémy, případně i celkově podané léky na alergii. Důležitý je klidový režim a dostatek tekutin.

Články k tématu

 • Darujme spolu

  Mezinárodní den dětí

  Darujme spolu
 • Co je APGAR skóre a jak snižuje poporodní …

  Pro maminku jsou první minuty po porodu dítěte emocionálním zážitkem, ale pro dítě mohou být tyto okamžiky v mnohém rozhodující. Co je vyšetření na APGAR skóre a jak pomáhá zachraňovat malé lidské životy, píše Dr.Max BABY.

  Co je APGAR skóre a jak snižuje poporodní …
 • Proč je potřeba v dětství chytit plané neštovice

  Při nekomplikovaném průběhu nejsou plané neštovice nikterak závažné, ale jsou zdlouhavé a značně nepříjemné. Děti to svědí, mají snahu se škrábat a kvůli vysoké infekčnosti je potřeba zůstat doma. Přesto je chtějí chytit ti, kteří je ještě neměli.

  Proč je potřeba v dětství chytit plané neštovice