Není pod postýlkou bubák?

Nesprávný měsíc?
upravit nastavení

Jak pokračuje vývoj?

Používání jednoduchých nástrojů, jako je lžíce nebo hrnek s pitím, je pro děti velkou výzvou. Ještě se nezvládnou samy najíst příborem, ale většinou mají velkou snahu to zkoušet. Dítě navíc už umí i zdatně běhat, takže při venkovních procházkách se naběháte i vy. V tomto období už dítě zvládne bez větších potíží i jízdu na malém, lehkém odrážedle.

! Každé dítě je individuální a vyvíjí se svým vlastním tempem. Pro představu zde uvádíme pouze orientační pokroky ve vývoji dítěte. Pokud máte jakékoliv pochybnosti, obraťte se na dětského lékaře.

Miminko

Mami, já se bojím!

Vaše dítě je ve věku, kdy si může začít uvědomovat strach. Co byl ten divný zvuk odvedle? Proč se na mě ten pes tak divně dívá? A co teprve ten doktor v bílém plášti?! Čím je dítě větší a chytřejší, tím více dokáže popustit uzdu představivosti a řešit, co všechno se může stát.

Kromě řešení strachu z „bubáků“ se asi také začnete potýkat s emocemi. Děti se se svými pocity vyrovnávají různě. Může přijít období mlčení, lehké agresivity v podobě kousání
a tahání za vlasy nebo prudkých výkyvů nálady doprovázených záchvaty hněvu. Je těžké reagovat správně a univerzální recept neexistuje. Vždy ale pomůže uzpůsobit denní program tak, aby dítě co nejvíce své energie vybilo běháním na hřišti, v tělocvičně nebo jakýmikoli dalšími aktivitami.   

Tipy a triky:

Jak vyzrát na „vybíravce“

Vybíravost v jídle je běžná a je to součást psychického vývoje dítěte, proto se tím příliš netrapte, pokud je Vaše dítě právě takové. Je to zcela normální.

Tipy pro maminky malých mlsounů:

 • Nechte děti jíst jejich vlastním tempem a nenuťte je, aby vše dojedly.
 • Pokud Vaše batole nějaké jídlo zcela odmítá, nevzdávejte to. Počkejte pár dní a pak mu ho podejte znovu.
 • Zkuste stejné jídlo servírovat v jiném prostředí, u přátel, u babičky nebo na výletě.
 • Dbejte na stolovací rituály. Stejný čas, žádná televize nebo jiné rušivé elementy, všichni členové rodiny sedí a jedí.
 • Averze vůči zelenině je u malých dětí jednou z nejčastějších, bývá to však spíše jen
  k některému druhu zeleniny. Najděte způsob, jak zeleninu zakomponovat do jídelníčku, vymýšlejte a berte jídlo jako hru, ne jako boj.

 

Nejdůležitější je však trpělivost. Někdy se může zdát, že se chutě Vašeho dítěte mění den ode dne, ale hlavní je vytrvat a zajistit, aby dítě jedlo zdravou, vyváženou a energeticky vydatnou stravu.

Slovo odborníka:

Plavání s dětmi

Dětské plavání je velmi populární a ze zdravotního hlediska jistě přínosné. Dítě se v bazénu nejen otužuje, což je dobrá prevence před onemocněním, ale současně je díky přiměřené námaze pozitivně ovlivňován srdečněcévní systém, zlepšuje se kapacita plic a rozpínavost hrudního koše. Pobyt ve vodě dále příznivě působí na celkový pohybový vývoj dítěte a má pozitivní vliv na správné držení těla. Navíc návštěvou kurzů dochází u dětí k navazování sociálních kontaktů se stejně starými vrstevníky. Plaveckých kurzů pro malé děti je mnoho, stačí se tedy rozhlédnout ve svém nejbližším okolí a zjistit, který by Vám nejvíce vyhovoval.

Články k tématu

 • Jak na: Cestování s malými dětmi

  Zapářka v dětské autosedačce, nachlazení z klimatizace, opruzeniny a neutichající pláč během cesty. Nic z toho rozhodně nechcete. Jak tomu předejít? Jak se připravit před cestou a jaká opatření přijmout během cesty?

  Jak na: Cestování s malými dětmi
 • Zmírněte těhotenské nevolnosti

  Proč těhotenské nevolnosti vznikají, jak se jim dá předcházet a jak je řešit, když nastanou? Existuje účinná medikace nebo se můžete spolehnout na babské rady? Malé shrnutí pro vás připravili lékárníci z lékáren Dr.Max.

  Zmírněte těhotenské nevolnosti
 • Kyselina listová – nepostradatelný vitamin …

  V průběhu těhotenství je dostatečný přísun vitaminů důležitější než kdykoliv jindy. Jedním z klíčových je bezpochyby kyselina listová, tedy vitamin B9. Dostatek kyseliny listové je potřebný jak pro správný vývoj miminka, tak pro bezproblémový průběh …

  Kyselina listová – nepostradatelný vitamin …