Chci mít svoji vidličku

Nesprávný měsíc?
upravit nastavení

Jak pokračuje vývoj?

V tomto období přicházejí na řadu další sebeobslužné dovednosti, například mytí rukou včetně osušení ručníkem nebo čištění zubů. Zatím to dítě umí opravdu jen velmi nahrubo, ale protože chce být jako vy, snaží se napodobit dospělácké činnosti.

! Každé dítě je individuální a vyvíjí se svým vlastním tempem. Pro představu zde uvádíme pouze orientační pokroky ve vývoji dítěte. Pokud máte jakékoliv pochybnosti, obraťte se na dětského lékaře.

Miminko

Neustále se zlepšuju

Vaše dítě už běhá všude, kde se dá. Když jde do schodů, už střídá obě nohy. Kromě toho pořád někde poskakuje a jezdí na motorce nebo na tříkolce. Co se týče jemné motoriky, i ta se neustále zlepšuje – dítě umí zapnout nebo rozepnout knoflík, částečně se obléci, zapnout zip nebo si obout boty. Rádo si kreslí a umí navlékat korálky. Zvládne se také samo najíst lžičkou. Pokud mu to jde dobře, začněte ho také učit, jak používat dětskou vidličku.

Tipy a triky:

Neuplácejte děti jídlem

Ono se to snadno řekne – tak nějak jste se už od miminkovského věku dítěte nastavila na to, že pokud dítě pláče, bude to asi tím, že má hlad, a hned jste běžela ohřívat lahvičku s mlékem, a v tomto duchu jednoduše pokračujete. Teď už to asi není mléko, ale třeba suchý rohlík, a to v situaci, kdy např. dítě začne vřískat v obchodě. Bohužel dlouhodobě to není optimální způsob, jak se s nespokojeností dítěte vyrovnat. Ono se totiž učí, že jídlo zažene nejen hlad, ale také pomůže vyřešit to, že je vnitřně neklidné a nespokojené. A tím se může začít rozbíhat spirála postupného přejídání, které by vedlo až k obezitě. Zkuste některý den sledovat, co dítě jí a jestli Vy sama nepřispíváte k tomu, že z jídla děláte takovou malou berličku, která krátkodobě pomáhá, ale dlouhodobě může způsobit vážnější stravovací problémy.

Slovo odborníka:

Zánět středního ucha

Jednou z velmi častých nemocí, s nimiž se u dětí setkáváme, je zánět středního ucha. Tuto nemoc prodělá v prvních 3 letech života až 80 % dětí. Příznaky bývají velmi jasné: dítě si stěžuje na bolest v uchu, která se stupňuje. Tato bolest se často zhoršuje po uložení k spánku. K tomu se přidává vysoká teplota. Pokud dítě vykazuje tyto příznaky, neváhejte a běžte s ním do ORL ordinace. Lékař zde posoudí, o jaký typ zánětu se jedná. Hnisavý zánět se léčí antibiotiky, při nehnisavém zánětu se podávají léky proti bolesti.  

Záněty středního ucha se některým dětem vracejí. To bývá často dáno tím, že děti trpí na rýmy a nachlazení, v jejichž průběhu dochází ke zvětšení nosních mandlí. Ty pak mohou tlačit na trubici, která spojuje střední ucho s nosohltanem, čímž se vytvoří velmi dobré zázemí právě pro vznik zánětu středního ucha. Proto nos pravidelně čistěte mořskou vodou, učte dítě smrkat, aby neustále nepopotahovalo, a léčbu rýmy nepodceňujte. Naprostou samozřejmostí by mělo být nošení čepice, aby hlava a uši byly v teple
a předešla jste možnému ofouknutí.

Články k tématu

 • Co je těhotenská cukrovka, jak se léčí a proč …

  Obecné povědomí o těhotenské cukrovce obvykle končí u povinného testu ve 24. tt nebo u obav z nadměrné porodní hmotnosti dítěte. Jaké riziko přináší těhotenská cukrovka, jak se léčí a zda jí lze vůbec předcházet, se dozvíte v novém článku na Dr.Max BABY.

  Co je těhotenská cukrovka, jak se léčí a proč …
 • Jak poznat atopický ekzém u kojence a jak jej …

  Zarudlá a svědící ložiska strupovité pokožky, neklidné, plačící miminko, které se snaží si léze ekzému škrábat, a zhoršení projevů při zapaření či teplém počasí. Přečtěte si, co můžete udělat pro své děťátko s atopickým ekzémem.  

  Jak poznat atopický ekzém u kojence a jak jej …
 • DARUJME SPOLU - Mezinárodní den úsměvů

  Některé děti se nenarodily pod šťastnou hvězdou. Do jejich života zasáhlo postižení, ať už fyzické či mentální, jiným zase osud do cesty postavil komplikované rodinné situace a osobní traumata.

  DARUJME SPOLU - Mezinárodní den úsměvů