Chci mít svoji vidličku

Nesprávný měsíc?
upravit nastavení

Jak pokračuje vývoj?

V tomto období přicházejí na řadu další sebeobslužné dovednosti, například mytí rukou včetně osušení ručníkem nebo čištění zubů. Zatím to dítě umí opravdu jen velmi nahrubo, ale protože chce být jako vy, snaží se napodobit dospělácké činnosti.

! Každé dítě je individuální a vyvíjí se svým vlastním tempem. Pro představu zde uvádíme pouze orientační pokroky ve vývoji dítěte. Pokud máte jakékoliv pochybnosti, obraťte se na dětského lékaře.

Miminko

Neustále se zlepšuju

Vaše dítě už běhá všude, kde se dá. Když jde do schodů, už střídá obě nohy. Kromě toho pořád někde poskakuje a jezdí na motorce nebo na tříkolce. Co se týče jemné motoriky, i ta se neustále zlepšuje – dítě umí zapnout nebo rozepnout knoflík, částečně se obléci, zapnout zip nebo si obout boty. Rádo si kreslí a umí navlékat korálky. Zvládne se také samo najíst lžičkou. Pokud mu to jde dobře, začněte ho také učit, jak používat dětskou vidličku.

Tipy a triky:

Neuplácejte děti jídlem

Ono se to snadno řekne – tak nějak jste se už od miminkovského věku dítěte nastavila na to, že pokud dítě pláče, bude to asi tím, že má hlad, a hned jste běžela ohřívat lahvičku s mlékem, a v tomto duchu jednoduše pokračujete. Teď už to asi není mléko, ale třeba suchý rohlík, a to v situaci, kdy např. dítě začne vřískat v obchodě. Bohužel dlouhodobě to není optimální způsob, jak se s nespokojeností dítěte vyrovnat. Ono se totiž učí, že jídlo zažene nejen hlad, ale také pomůže vyřešit to, že je vnitřně neklidné a nespokojené. A tím se může začít rozbíhat spirála postupného přejídání, které by vedlo až k obezitě. Zkuste některý den sledovat, co dítě jí a jestli Vy sama nepřispíváte k tomu, že z jídla děláte takovou malou berličku, která krátkodobě pomáhá, ale dlouhodobě může způsobit vážnější stravovací problémy.

Slovo odborníka:

Zánět středního ucha

Jednou z velmi častých nemocí, s nimiž se u dětí setkáváme, je zánět středního ucha. Tuto nemoc prodělá v prvních 3 letech života až 80 % dětí. Příznaky bývají velmi jasné: dítě si stěžuje na bolest v uchu, která se stupňuje. Tato bolest se často zhoršuje po uložení k spánku. K tomu se přidává vysoká teplota. Pokud dítě vykazuje tyto příznaky, neváhejte a běžte s ním do ORL ordinace. Lékař zde posoudí, o jaký typ zánětu se jedná. Hnisavý zánět se léčí antibiotiky, při nehnisavém zánětu se podávají léky proti bolesti.  

Záněty středního ucha se některým dětem vracejí. To bývá často dáno tím, že děti trpí na rýmy a nachlazení, v jejichž průběhu dochází ke zvětšení nosních mandlí. Ty pak mohou tlačit na trubici, která spojuje střední ucho s nosohltanem, čímž se vytvoří velmi dobré zázemí právě pro vznik zánětu středního ucha. Proto nos pravidelně čistěte mořskou vodou, učte dítě smrkat, aby neustále nepopotahovalo, a léčbu rýmy nepodceňujte. Naprostou samozřejmostí by mělo být nošení čepice, aby hlava a uši byly v teple
a předešla jste možnému ofouknutí.

Články k tématu

 • Co je APGAR skóre a jak snižuje poporodní …

  Pro maminku jsou první minuty po porodu dítěte emocionálním zážitkem, ale pro dítě mohou být tyto okamžiky v mnohém rozhodující. Co je vyšetření na APGAR skóre a jak pomáhá zachraňovat malé lidské životy, píše Dr.Max BABY.

  Co je APGAR skóre a jak snižuje poporodní …
 • Proč je potřeba v dětství chytit plané neštovice

  Při nekomplikovaném průběhu nejsou plané neštovice nikterak závažné, ale jsou zdlouhavé a značně nepříjemné. Děti to svědí, mají snahu se škrábat a kvůli vysoké infekčnosti je potřeba zůstat doma. Přesto je chtějí chytit ti, kteří je ještě neměli. Proč to

  Proč je potřeba v dětství chytit plané neštovice
 • Jak miminku čistit uši

  Nekoordinované pohyby novorozeného dítěte, malinká štěrbinka v oušku a nejistá, třesoucí se ruka rodiče, který má ouško čistit. Taková situace není jednoduchá. Přečtěte si, jak čistit miminku ouška správně, v novém článku Dr.Max BABY.

  Jak miminku čistit uši