Mám rádo svou rutinu

Nesprávný měsíc?
upravit nastavení

Jak pokračuje vývoj?

Po druhých narozeninách už dítě není žádný „zajíc“ a ve světě už se vyzná. Najíst se, napít, částečně se svléknout a vykonat na nočníku velkou potřebu už v tomto věku může zvládnout, více se ale liší pokroky mezi stejně starými dětmi. Některé jsou šikovnější na stolování, jiné v mluvení, další v nočníkovém nácviku. Berte srovnávání s rezervou.

! Každé dítě je individuální a vyvíjí se svým vlastním tempem. Pro představu zde uvádíme pouze orientační pokroky ve vývoji dítěte. Pokud máte jakékoliv pochybnosti, obraťte se na dětského lékaře.

Miminko

Osamostatňuju se!

Začínáte společně třetí rok a Vaše dítě je stále samostatnější. Už si dokáže umýt ruce, vyčistit zuby (to je však pořád potřeba kontrolovat a zoubky dítěti dočistit) a snaží se samo oblékat. Současně s tím, jak se dítě osamostatňuje, ale vzniká spousta různých nehod, od rozlitého čaje až po nějakou tu převrženou misku s jídlem nebo možná i ještě hůře – rozbitou lampu. Chce to trpělivost. Dítě nehubujte, ale důrazně se mu snažte vysvětlit, že se musí snažit dávat větší pozor.

Aby Váš den s dítětem nebylo jedno velké drama, je dobré mít určitý řád a rutinu, kterou dodržujete. Dítě je pak celkově klidnější, protože ví, kdy se jí, kdy se chodí spát nebo kdy se vyráží na procházku.

Tipy a triky:

Jak připravit dítě na příchod sourozence

Přemýšlíte o tom, že byste dítěti pořídila sourozence? Nebo jste možná už těhotná? Pokud ano, zde je pár rad, jak na tuto událost, která ovlivní chod celé rodiny, připravit Vaše dítě.

 • Dítě na příchod sourozence připravte. Nemá smysl ho stresovat dlouho dopředu, ale poslední 2–3 měsíce před porodem si o tom pomalu začněte povídat.
 • V době, kdy se má sourozenec narodit, raději neplánujte žádné další velké změny – např. stěhování nebo to, že dáte dítě zrovna do školky.
 • Naplánujte si, jak budete vše zvládat po narození sourozence. Vaše prvorozené se nesmí najednou cítit odstrčené, protože se vše točí kolem miminka. Zajistěte, aby se toho v jeho rutině změnilo co nejméně.
 • Po narození miminka své dítě zapojte do péče, např. ho požádejte, aby Vám přineslo plínku nebo podalo oblečení.
 • Pokuste se najít čas, kdy se starším dítětem budete chvíli sama
  a budete si hrát, číst nebo si jen tak povídat.
Slovo odborníka:

Regresivní chování

Chodilo Vaše dítě už pěkně na nočník, bylo bez plen, a najednou se zničehonic zase počurává? Nebo snad dokonce chce, abyste mu vrátila plínku? Důvody tohoto chování mohou být různé a většinou mezi ně patří:

 • Stres, který může být vyvolaný jakoukoli změnou v rodině, třeba příchodem sourozence.
 • Únava – dítě je prostě v daný moment tak unavené, že se s nočníkem nechce obtěžovat.
 • Zábava – pokud bude Vaše dítě zabrané do hry, tak úplně zapomene na to, že má jít na nočník.
 • Jakákoli přehnaná radost může také způsobit, že dítě na nočník zapomene.

Ať už tuto situaci vyvolá cokoli, zkuste se zamyslet nad tím proč. S dítětem komunikujte a snažte se společně odhalit příčiny.

Články k tématu

 • Darujme spolu

  Mezinárodní den dětí

  Darujme spolu
 • Co je APGAR skóre a jak snižuje poporodní …

  Pro maminku jsou první minuty po porodu dítěte emocionálním zážitkem, ale pro dítě mohou být tyto okamžiky v mnohém rozhodující. Co je vyšetření na APGAR skóre a jak pomáhá zachraňovat malé lidské životy, píše Dr.Max BABY.

  Co je APGAR skóre a jak snižuje poporodní …
 • Proč je potřeba v dětství chytit plané neštovice

  Při nekomplikovaném průběhu nejsou plané neštovice nikterak závažné, ale jsou zdlouhavé a značně nepříjemné. Děti to svědí, mají snahu se škrábat a kvůli vysoké infekčnosti je potřeba zůstat doma. Přesto je chtějí chytit ti, kteří je ještě neměli.

  Proč je potřeba v dětství chytit plané neštovice