S kamarády si zatím moc nehraju

Nesprávný měsíc?
upravit nastavení

Jak pokračuje vývoj?

V tomto období se dále rozvíjí řeč dítěte, už může zkoušet skládat dvě slova k sobě. I ve hře s kostičkami dochází k pokrokům, děti mají tendenci stavět komíny nebo hady. V knize už jsou schopné ukázat známé objekty, jako je auto, pejsek, dům nebo strom. U některých zvířátek zvládají jejich pojmenování zvukem: „bú“, „bé“, „íhahá“.

! Každé dítě je individuální a vyvíjí se svým vlastním tempem. Pro představu zde uvádíme pouze orientační pokroky ve vývoji dítěte. Pokud máte jakékoliv pochybnosti, obraťte se na dětského lékaře.

Miminko

Hrajeme si vedle sebe.

Až budete příště s dítětem na hřišti, zkuste ho chvíli pozorovat. Bude zřejmě pěkně sedět vedle ostatních dětí, stavět si bábovičky a sypat písek do kyblíku, ale interakce s ostatními nebude v podstatě žádná. Nebojte se, Vaše dítě není asociální, je to prostě jen způsob, jak si v tomto období hraje – nehraje si s ostatními, hraje si paralelně vedle nich. To ale v žádném případě neznamená, že není rádo mezi ostatními dětmi.  

A když už jsme u hřiště, určitě jste si všimla, že jistota v pohybech i rovnováze je stále větší. Dítě umí kopat do míče nebo vylézt na klouzačku. A pokud máte hřiště poměrně blízko domova, vystačíte si už jen s odrážedlem a kočárek můžete nechat doma.

Tipy a triky:

Odpolední spánek

Vaše dítě se dostává do věku, kdy přestává mít potřebu odpoledního spánku, a to především proto, že se kolem něj pořád děje něco nového a ono nechce o nic přijít. Přesto odpolední odpočinek stále ještě potřebuje. Pokud nechcete, aby Vám začalo usínat pozdě odpoledne, je důležité odpolední klid dodržovat. Dejte dítě do postýlky, přečtěte mu pohádku nebo zazpívejte. Je stále velká šance, že usne. Pokud ale vidíte, že je vše marné, dobrý trik, který znají snad všechny mámy, je posadit dítě do auta a objet s ním pár bloků. Dítě v autě většinou velmi rychle usne, a i pokud si zdřímne třeba jen 15 minut, je to lepší než nic.

Slovo odborníka:

Pitný režim

Snažíte se, aby Vaše dítě pilo, ale vlastně si nejste jistá, jaké množství je to správné? Obecně lze říci, že dítě v tomto věku by mělo vypít přibližně 100 ml na každý kilogram hmotnosti, v horkých dnech nebo při onemocnění ještě více. Nejlepší je samozřejmě čistá voda, vhodné jsou i neslazené ovocné a bylinné čaje. S bylinami ale raději ze začátku opatrně, abyste zavčas zachytila případnou alergickou reakci. Slazené nápoje vhodné nejsou, jejich pití zvyšuje riziko vzniku zubního kazu. Pozor i na džusy, a to i v případě, že dítěti džus ředíte vodou. Pokud dítě tekutiny odmítá, vyzkoušejte více druhů hrnečků nebo třeba sportovní láhev, případně láhev s brčkem.

Články k tématu

 • Jak funguje imunita ženy v těhotenství

  Na jednu stranu má tělo těhotné ženy vlivem hormonů horší obranyschopnost před některými vnějšími patogeny, přitom se ale projevy některých autoimunitních nemocí mohou naopak mírnit. Co víme o fungování imunity v těhotenství a co z toho vyplývá pro těhotn

  Jak funguje imunita ženy v těhotenství
 • Které těhotenské vitaminy má smysl užívat a …

  V prvním trimestru se doporučuje užívat kyselinu listovou ve formě tabletek, ale co dál? Jaké vitaminové doplňky stravy v těhotenství zvolit a kdy je brát? Jsou vůbec zapotřebí? Lékárníci z lékáren Dr.Max pro vás připravili malé shrnutí.

  Které těhotenské vitaminy má smysl užívat a …
 • Když se kojení nedaří

  Máte malé miminko a ráda byste je kojila, ale příliš se to nedaří? Nejste v tom sama, potíže s kojením se týkají mnoha maminek. Příčin může být několik a my nabízíme několik možností, co můžete pro podporu kojení udělat.

  Když se kojení nedaří