Proč a proč a proč?

Nesprávný měsíc?
upravit nastavení

Jak pokračuje vývoj?

Děti, které už mluví, touto dobou zvládají říct až dvě věty za sebou, i když zatím jen velmi jednoduché. Také se přidává více trojslabičných slov. S ostatními dětmi už se domluví, ačkoliv řeč nemusí být primárním komunikačním prostředkem.

! Každé dítě je individuální a vyvíjí se svým vlastním tempem. Pro představu zde uvádíme pouze orientační pokroky ve vývoji dítěte. Pokud máte jakékoliv pochybnosti, obraťte se na dětského lékaře.

Miminko

Mami a proč?

Nastává správný čas, aby se Vaše dítě začalo učit dobrým mravům. Nejde jen o to, aby umělo říci děkuji a prosím, ale aby se začalo učit respektovat přání a pocity ostatních. Dítě s Vámi hodně komunikuje a často se ptá proč. Tyto otázky neignorujte, ale co nejvíce se na ně snažte odpovídat. Právě tím, že vysvětlujete proč, vysvětlujete také, že život se netočí jen kolem dítěte. Ano, chce to trpělivost, protože pocit frustrace, kdy dítě neustále řeší „proč“, může narůstat s každou další otázkou. Ale věřte, že i tato fáze přejde, a až Vás ostatní budou chválit, jaké máte slušně vychované dítě, určitě si řeknete, že se to stálo za to.

Tipy a triky:

Dovolená s dětmi

Rozhodla jste se, že už je čas vyrazit si někam na pořádnou dovolenou? V tom případě se ale připravte na to, že už to nebude jako dříve, kdy jste jezdila sama s partnerem. Dítě má své nároky a na celodenní ležení na lehátku s knížkou můžete zatím zapomenout. Pro plánování Vám dáme pár rad a triků:

 • Hledejte pouze místa, která jsou na rodiny s dětmi zařízená a nabízejí hřiště, dětský bazén, zapůjčení dětské postýlky nebo židličky.
 • Apartmán s vybavenou kuchyňkou je lepší než hotel. Určitě oceníte, že v kteroukoli denní dobu můžete nasypat dítěti do misky křupky, nakrájet kousek ovoce, namazat rohlík nebo uvařit čaj.
 • Ideální je dovolená s dalšími kamarády, kteří mají podobně staré děti. Zkuste se s nimi domluvit a uvidíte, že vše bude snazší. Děti se zabaví a dospělí si dovolenou také více užijí.
Slovo odborníka:

Co mít v lékárničce při cestách s dětmi

Ať už se vypravíte na cestu po Čechách, nebo do zahraničí, je nutné s sebou přibalit dobře vybavenou lékárničku. Dětské nemoci a úrazy totiž bohužel přicházejí často znenadání.

Vaše lékárnička by měla obsahovat léky na snížení horečky a zmírnění bolesti, léky proti průjmu, oční kapky, sirup na kašel, léky na alergii, dezinfekci, náplasti, hojivý krém, obinadlo a teploměr. Podle roční doby přibalte také opalovací krém, repelent, gel na štípance nebo naopak mastný krém do mrazivého počasí.

V případě, že se chystáte do exotické země, určitě se dostatečně dlouho předem poraďte s pediatrem o vhodném nepovinném očkování. V těchto případech by mělo být samozřejmostí minimálně očkování proti žloutence typu A.

Články k tématu

 • Darujme spolu

  Mezinárodní den dětí

  Darujme spolu
 • Co je APGAR skóre a jak snižuje poporodní …

  Pro maminku jsou první minuty po porodu dítěte emocionálním zážitkem, ale pro dítě mohou být tyto okamžiky v mnohém rozhodující. Co je vyšetření na APGAR skóre a jak pomáhá zachraňovat malé lidské životy, píše Dr.Max BABY.

  Co je APGAR skóre a jak snižuje poporodní …
 • Proč je potřeba v dětství chytit plané neštovice

  Při nekomplikovaném průběhu nejsou plané neštovice nikterak závažné, ale jsou zdlouhavé a značně nepříjemné. Děti to svědí, mají snahu se škrábat a kvůli vysoké infekčnosti je potřeba zůstat doma. Přesto je chtějí chytit ti, kteří je ještě neměli.

  Proč je potřeba v dětství chytit plané neštovice