Mluvení je zábava

Nesprávný měsíc?
upravit nastavení

Jak pokračuje vývoj?

Dítě je stále zručnější akrobat. Dovede už snožmo vyskočit, chvilku stát na jedné noze a někteří závodníci už si poradí i s malou, lehkou odrážecí motorkou. Prudce také roste rychlost běhu, který je už poměrně stabilní a málokdy končí pádem.

! Každé dítě je individuální a vyvíjí se svým vlastním tempem. Pro představu zde uvádíme pouze orientační pokroky ve vývoji dítěte. Pokud máte jakékoliv pochybnosti, obraťte se na dětského lékaře.

Miminko

Rozšíření slovní zásoby

Vaše dítě se každým dnem učí nová slova a mluvení je v tomto období pro něj jedna z oblastí, které věnuje opravdu mnoho energie. Postupně budete zjišťovat, že dělá obrovské pokroky, zvětšuje si slovní zásobu tím, že se ptá na různé věci, a začíná formulovat krátké věty. Důležité je, že se přestává jednat o dětské žvatlání, kterému jste rozuměla jen Vy, a nikdo jiný. I ostatní členové rodiny začínají dítěti rozumět a o to více konverzace s ním postupně probíhá. Pokud Vaše dítě ještě není tak rozmluvené, neděste se, každé batole se vyvíjí jiným tempem. Sledujte ale jeho postupné pokroky, a pokud by se Vám zdálo, že čím dál víc zaostává za svými vrstevníky, raději se poraďte s lékařem o dalším postupu.

Tipy a triky:

Přesun dítěte do větší postele

Dítě pomalu a jistě odrůstá dětské postýlce a Vy byste měla začít přemýšlet o nákupu větší postele. Pokud se rozhodnete, že nadešel správný čas, tak si uvědomte, že i pro dítě to bude velký krok k nezávislosti. Bude si moci z postýlky vstát a odejít, kdy a jak bude chtít. V tuto chvíli budete muset zvážit, zda již dítě přesunete do postele, která je určena pro dospělé, nebo bude vhodnější zakoupit kratší, dětskou postel, která bude k dispozici i s částečnou zábranou na obou stranách. Tato postel je pro malé děti vhodnější, protože bývá nižší a nemusíte se bát, že Vám dítě v noci spadne. Než dítě přesunete, zkontrolujte také, že pokud noci vstane, nemůže do ničeho narazit nebo o něco zakopnout. A možná není špatné začít na noc zamykat vstupní dveře. Nechcete přece, aby se dítě vydalo na noční výlet někam do okolí.

Slovo odborníka:

Zácpa u malých dětí

Zácpa může potrápit nejen dospělé, ale často také malé děti. Hlavním příznakem je, že si dítě stěžuje na bolest břicha, nemá chuť k jídlu a samozřejmě se nedokáže vyprázdnit. Příčiny zácpy mohou být různé – od nevhodného složení potravy, nedostatečného příjmu tekutin, neochoty dítěte chodit na nočník až po poruchy funkce střev. Pokud má Vaše dítě zácpu, začněte tím, že mu upravíte jídelníček. Snažte se, aby jedlo především ovoce, zeleninu, mléčné a celozrnné výrobky (cereálie nebo pečivo) a pilo dostatek čisté vody. Pro rychlou úlevu od zácpy můžete v lékárně pořídit glycerinové čípky, které zabírají do několika málo minut. V případě vleklých nebo opakovaných obtíží můžete sáhnout po sirupu s obsahem lactulosy. Ta změkčí stolici a upraví vyprazdňování. Pokud se ale ani tak situace nezlepší, zajděte se raději poradit se svým lékařem.

Články k tématu

 • Darujme spolu

  Mezinárodní den dětí

  Darujme spolu
 • Co je APGAR skóre a jak snižuje poporodní …

  Pro maminku jsou první minuty po porodu dítěte emocionálním zážitkem, ale pro dítě mohou být tyto okamžiky v mnohém rozhodující. Co je vyšetření na APGAR skóre a jak pomáhá zachraňovat malé lidské životy, píše Dr.Max BABY.

  Co je APGAR skóre a jak snižuje poporodní …
 • Proč je potřeba v dětství chytit plané neštovice

  Při nekomplikovaném průběhu nejsou plané neštovice nikterak závažné, ale jsou zdlouhavé a značně nepříjemné. Děti to svědí, mají snahu se škrábat a kvůli vysoké infekčnosti je potřeba zůstat doma. Přesto je chtějí chytit ti, kteří je ještě neměli.

  Proč je potřeba v dětství chytit plané neštovice