Budeme si povídat!

Nesprávný měsíc?
upravit nastavení

Jak pokračuje vývoj?

Kolik slov by už dítě mělo umět? Uvádí se až kolem 50, ale pokud tomu tak u Vašeho dítěte není, netrapte se tabulkami. Možná je zručnější v samostatném stolování, v chození na nočník nebo už prospí celou noc ve svém pokojíčku.

! Každé dítě je individuální a vyvíjí se svým vlastním tempem. Pro představu zde uvádíme pouze orientační pokroky ve vývoji dítěte. Pokud máte jakékoliv pochybnosti, obraťte se na dětského lékaře.

Miminko

Pojďme si povídat.

Dítě prochází obdobím, kdy se začíná rozmlouvat. Pokud náhodou Váš potomek mluví méně nebo naopak více než děti v okolí, nestresujte se, každé dítě má své tempo.

V každém případě je dobré rozvoj řeči co nejvíce podporovat. Čtení knížek, říkání básniček, zpívání písniček, to vše pomáhá dítěti budovat slovní zásobu. Je tedy důležité, abyste dítě co nejvíce zapojovala do komunikace a vyžadovala odpovědi na jednoduché otázky.

Pozor, nastala doba, kdy už na dítě musíte mluvit normálně a nepoužívat žádné žvatlání. Nechcete přece, aby kopírovalo špatnou mluvu. Také se vyvarujte vulgarit, děti mají zázračnou schopnost se je okamžitě naučit.

Tipy a triky:

Jak na sladkosti

I když se budete snažit jakkoliv, bude velice těžké uchránit Vaše dítě před sladkostmi. Jaké triky Vám pomohou držet ho dál od cukrovinek?

 • Žádné domácí zásoby
  Nezavádějte nebo zrušte košík se sladkostmi. Jakmile totiž budou mít sladkosti své místo, dítě je brzy objeví a bude tam pravidelně chodit na lov.
 • Sladkost – výjimečná situace
  Návštěvy, odměny za výkony nebo bolestné – takové mohou být přípustné situace, kdy povolíte nějakou tu cukrovinku. Naučte dítě, že do běžného jídelníčku sladkosti nepatří.
 • Dodávejte zdravý cukr
  Každý den jiné ovoce, jogurtový salát s ovocem, ovocné koktejly, domácí ovocné nanuky nebo horké ovoce se šlehačkovou čepicí.

 

Když už bude dítě jíst sladké, je třeba dohlédnout na chrup. Nedovolujte mu lízátka a jiné sladkosti, které má dlouho v ústech, protože právě ty nejvíce způsobují zubní kazy.

Slovo odborníka:

Návštěvy u zubního lékaře

První návštěvu zubního lékaře by mělo dítě absolvovat kolem 1 roku věku, další v roce a půl. Kolem druhého roku již má většinou prořezaných 8 až 12 zubů a je potřeba znovu navštívit zubního lékaře. Rozhodně se nenechte ukolébat myšlenkou, že první zuby stejně vypadnou, a není je tedy potřeba řešit. Zkažené nebo špatně postavené mléčné zuby mohou mít za následek problémy se zuby stálými.

Před první návštěvou zubaře dítěti vysvětlete, co se bude dít. Pan doktor se na zoubky podívá, spočítá je a zjistí, jestli pěkně rostou a jsou správně čištěny. S dítětem můžete nacvičit otevírání pusinky. Spolupracující dítě ocení každý zubní lékař. 

Dítě by mělo chodit na preventivní prohlídky jednou za půl roku.

Články k tématu

 • Jak na poporodní splín

  Dříve se na poporodní sklíčenost pohlíželo s despektem jako na výmysl rodiček, dnes již lékaři berou tento stav vážně a uvádí se, že s určitou formou poporodního splínu se setká každá žena. Jak rozpoznat poporodní splín, se dočtete na Dr.Max BABY.

  Jak na poporodní splín
 • Výsledky testování Balzámu pro klidnější …

  Z řad našich maminek z programu Dr.Max BABY jsme vybrali 50 testerek a poslali jsme jim Balzám pro klidnější spánek od francouzské značky dětské dermokosmetiky Mustela.

  Výsledky testování Balzámu pro klidnější …
 • Zmírněte těhotenské nevolnosti

  Proč těhotenské nevolnosti vznikají, jak se jim dá předcházet a jak je řešit, když nastanou? Existuje účinná medikace nebo se můžete spolehnout na babské rady? Malé shrnutí pro vás připravili lékárníci z lékáren Dr.Max.

  Zmírněte těhotenské nevolnosti