23 měsíců

Těhotenství logo

Budeme si povídat!

Jak pokračuje vývoj?

Kolik slov by už dítě mělo umět? Uvádí se až kolem 50, ale pokud tomu tak u Vašeho dítěte není, netrapte se tabulkami. Možná je zručnější v samostatném stolování, v chození na nočník nebo už prospí celou noc ve svém pokojíčku.

! Každé dítě je individuální a vyvíjí se svým vlastním tempem. Pro představu zde uvádíme pouze orientační pokroky ve vývoji dítěte. Pokud máte jakékoliv pochybnosti, obraťte se na dětského lékaře.

Co se tento týden dozvíte?

Miminko

Pojďme si povídat

Pojďme si povídat

Dítě prochází obdobím, kdy se začíná rozmlouvat. Pokud náhodou Váš potomek mluví méně nebo naopak více než děti v okolí, nestresujte se, každé dítě má své tempo. V každém případě je dobré rozvoj řeči co nejvíce podporovat. Čtení knížek, říkání básniček, zpívání písniček, to vše pomáhá dítěti budovat slovní zásobu. Je tedy důležité, abyste dítě co nejvíce zapojovala do komunikace a vyžadovala odpovědi na jednoduché otázky.

Pozor, nastala doba, kdy už na dítě musíte mluvit normálně a nepoužívat žádné žvatlání. Nechcete přece, aby kopírovalo špatnou mluvu. Také se vyvarujte vulgarit, děti mají zázračnou schopnost se je okamžitě naučit.

Tipy a triky

Jak na sladkosti

Jak na sladkosti

I když se budete snažit jakkoliv, bude velice těžké uchránit Vaše dítě před sladkostmi. Jaké triky Vám pomohou držet ho dál od cukrovinek?

  • Žádné domácí zásoby. Nezavádějte nebo zrušte košík se sladkostmi. Jakmile totiž budou mít sladkosti své místo, dítě je brzy objeví a bude tam pravidelně chodit na lov.
  • Sladkost – výjimečná situace. Návštěvy, odměny za výkony nebo bolestné – takové mohou být přípustné situace, kdy povolíte nějakou tu cukrovinku. Naučte dítě, že do běžného jídelníčku sladkosti nepatří.
  • Dodávejte zdravý cukr. Každý den jiné ovoce, jogurtový salát s ovocem, ovocné koktejly, domácí ovocné nanuky nebo horké ovoce se šlehačkovou čepicí.

Když už bude dítě jíst sladké, je třeba dohlédnout na chrup. Nedovolujte mu lízátka a jiné sladkosti, které má dlouho v ústech, protože právě ty nejvíce způsobují zubní kazy.

Slovo odborníka

Návštěvy u zubního lékaře

Návštěvy u zubního lékaře

První návštěvu zubního lékaře by mělo dítě absolvovat kolem 1 roku věku, další v roce a půl. Kolem druhého roku již má většinou prořezaných 8 až 12 zubů a je potřeba znovu navštívit zubního lékaře. Rozhodně se nenechte ukolébat myšlenkou, že první zuby stejně vypadnou, a není je tedy potřeba řešit. Zkažené nebo špatně postavené mléčné zuby mohou mít za následek problémy se zuby stálými.

Před první návštěvou zubaře dítěti vysvětlete, co se bude dít. Pan doktor se na zoubky podívá, spočítá je a zjistí, jestli pěkně rostou a jsou správně čištěny. S dítětem můžete nacvičit otevírání pusinky. Spolupracující dítě ocení každý zubní lékař. Dítě by mělo chodit na preventivní prohlídky jednou za půl roku.


Články k tématu

  • Co do porodnice? Seznam důležitých potřeb

    Čekáte přírůstek do rodiny a nevíte přesně, co si zabalit do porodnice? Připravili jsme seznam všech důležitých věcí pro vás i pro miminko, které se vám budou v porodnici hodit. Navíc většinu výbavy zakoupíte v lékárnách Dr. Max nebo v e-shopu drmax.cz s dopravou až domů.
    Co do porodnice? Seznam důležitých potřeb
  • Těhotenská cukrovka

    Nepříjemný test po 24. týdnu těhotenství a spousta mýtů kolem, to je těhotenská cukrovka. Co přesně ji způsobuje, jaké k ní máte předpoklady a jak vám může změnit těhotenství, se dozvíte v novém článku. 
    Těhotenská cukrovka
  • Velká podzimní soutěž

    Soutěžte o 3x poukázky Dr. Max v hodnotě 5 000 Kč nebo produktové balíčky. Buďte členem věrnostního programu Karta výhod Dr. Max, nakupte v minimální hodnotě 300 Kč produkty vlastní značky Dr. Max nebo značky BEBELO® a odpovězte na soutěžní otázku. Neváhejte a pojďte si s námi zasoutěžit.
    Velká podzimní soutěž
  • Kojení

    Setkání s novorozencem v člověku pokaždé vyvolává přirozenou touhu chránit ho a poskytnout mu tu nejlepší možnou péči. Jedním z klíčových faktorů, které život nově narozeného dítěte ovlivňují nejzásadněji, je kojení. V čem je tak jedinečné a jaké největší výhody přináší? Odpovědi nejen na tyto otázky jsme pro vás připravili v přehledném článku.
    Kojení