Dvacátý týden: Hurá, jsme přesně v polovině!

Nesprávný týden?
upravit nastavení

Jak pokračuje vývoj?

 • Měřím asi 17 cm a vážím 280 g.
 • Jsem kluk, nebo holka? Podívej se s panem doktorem na ultrazvuk!
 • Stále pracuju na tom, abych umělo dobře sát a občas si cucám paleček.
Miminko

Jsem holčička nebo kluk?

Táák, a jsme přesně v polovině! Ještě jednou tolik a už si mě budeš chovat v náručí.

A navíc, teď už se konečně může s jistotou zjistit, jestli jsem kluk, nebo holka! Jsi nervózní? Já trošku taky. Ty nevíš, jestli jsem holka, nebo kluk a já zase nevím, jak se budu jmenovat. Můžeš se ale také nechat překvapit, až přijdu na svět. To pak ale nezapomeň říct doktorovi, ať se náhodou neprořekne.

Moje tělíčko pokračuje v růstu, a to hlavně do délky. Moje srdíčko bije dvakrát rychleji než to tvoje. Moje ručičky ohmatávají okolí a nožičky kopou.

Vzkaz pro maminku
Doufám, že mi vybereš nějaké hezké jméno, které se mi bude líbit. A jestli ne, tak já si prostě budu říkat třeba Maxík.

Právě řešíte:

Pohybová aktivita v těhotenství

Pokud vše probíhá, jak má, a lékař vám nenařídil žádná omezení, rozhodně se pohybu nevyhýbejte.

Klidné a pomalé cviky vám v těhotenství prospívají, pomáhají zůstat ve formě a lépe vás připraví na porod. Je moudré vynechat rychlé, dynamické, silové a kontaktní sporty, ale těhotenské verze jógy, pilates, aquaerobicu nebo plavání, cvičení na míči, břišní tance či obyčejné vycházky jsou vhodnou aktivitou po celé těhotenství.

Necvičte a netrénujte až do vyčerpání, nesmíte prochladnout ani se výrazně zpotit. Váš lékař vám jistě doporučí vhodný kurz těhotenského cvičení pro zlepšení vaší kondice. Potkáte tam i další budoucí maminky, se kterými si můžete vyměňovat zkušenosti.

Tipy a triky:

Nehty a vlasy během těhotenství

Také jste si všimla, že v poslední době máte pevnější nehty a rostou vám rychleji vlasy? Nemluvě o jejich hustotě! Za to můžete poděkovat svým těhotenským hormonům. Ty totiž způsobují, že se daleko více živin dostává právě do nehtů a vlasů. Tuto krásnou změnu si hodně užijte. Bohužel po porodu se všechno zase vrátí do normálu.

V každém případě o své vlasy i nehty pečujte v průběhu těhotenství s obvyklou příkladností.

Články k tématu

 • Prevence syndromu náhlého úmrtí kojence

  Zdánlivě je těžké předcházet něčemu, co se objeví náhle a bez varování. SIDS neboli syndrom náhlého úmrtí kojence je stav, kdy miminko ve spánku bez zjevné příčiny přestane dýchat, a pokud se včas na zástavu dechu nepřijde, už se nenadechne nikdy.

  Prevence syndromu náhlého úmrtí kojence
 • Syndrom náhlého úmrtí kojence

  Ve spolupráci s Nadací Křižovatka a jejich projektem SIDS forum jsme pro vás připravili stručné a přehledné informace o syndromu náhlého úmrtí kojence ( SIDS – Sudden Infant Death Syndrom).

  Syndrom náhlého úmrtí kojence
 • Výsledky testování plenek a plenkových …

  V Dr.Max BABY nám záleží na tom, aby produkty, které prodáváme, byly opravdu kvalitní a spolehlivé, proto jsme se o to více těšili na výsledky testování naší vlastní značky produktů pro miminka.

  Výsledky testování plenek a plenkových …