Jedenáctý měsíc: Jsem čím dál více samostatný.

Nesprávný měsíc?
upravit nastavení

Jak pokračuje vývoj?

 • Zrovna mě hodně baví gravitace. Sledovat různé předměty, jak padají, se ale tobě asi líbit nebude.
 • Chvilku už dovedu stát bez opory.
 • Kolem nábytku už udělám i pár krůčků.
Miminko

Začínám být samostatné

Každým měsícem jsem stále samostatnější a pomalu přestávám být to závislé miminko, které sis přinesla z porodnice. A že jsem za ty poslední měsíce ušlo pořádný kus cesty. Dolezu, kam potřebuju, vezmu si hračku, kterou chci, zvedám se a zkouším chůzi kolem nábytku, umím dělat paci-paci, učím se pít z hrnečku a pořád něco povídám.

Péče o miminko
Když už jsem si zvyklo na menší i větší kousky v jídle, mělo bych být připravené na mnohem větší sousta. Naučím se tak lépe žvýkat a posílím si i žvýkací svaly.

Jídlo pokrájené na kousky je ideální způsob, jak toto všechno trénovat.
Zkusíme to třeba s ovocem a zeleninou, kterou mi nakrájíš na kousky a já se je pokusím sníst. A když mi to půjde, přiblížíme se ještě více době, kdy začnu jíst stejná jídla jako ty. Až nám budeš vařit, nesmíš ale zapomínat, že pořád celá řada potravin není pro mě nevhodná, protože obsahují velké množství soli, cukru, koření a konzervantů. Zkus tedy vařit jídla, která budou už jako „dospělácká“, ale současně budou vhodná i pro mě.

Právě řešíte:

Jak se zbavíme dudlíku

Dudlík byl až doteď Vaším pomocníkem. Nicméně nadměrné používání dudlíku může postupně dítěti způsobit dentální problémy. Jak se tedy s tímto oblíbencem rozloučit? Máme pro Vás pár triků, které by Vám mohli pomoci:

 • Jiné rozptýlení
  Pokud je dítě smutné nebo pláče, zkuste místo bezmyšlenkovitého sáhnutí po dudlíku dítě rozptýlit jinak. Třeba jeho pozornost upoutejte nějakou zábavnou hračkou nebo hrou.

 • Směnný obchod
  Vezměte dítě do hračkářství a nabídněte mu, že si za dudlík může vybrat nějakou pěknou novou hračku.

 • Magický dar
  Pošlete dudlík vílám nebo skřítkům. Nechte dítě odložit dudlík na balkoně nebo za oknem. A druhý den se společně podívejte, jestli si ho víly nebo skřítkové odnesli, a pokud ano, určitě tam dítěti nechají nějakou pěknou hračku za odměnu.
Tipy a triky:

Návrat k pracovním aktivitám

Začínáte řešit, kdy a jak se vrátit se do práce? Je zřejmé, že čím dříve se do práce vrátíte, tím snadnější to pro Vás bude. Čím déle budete doma, tím více se toho u Vašeho zaměstnavatele změní a tím těžší bude se znovu zaběhnout. Je to velké dilema a život celé rodiny se Vašemu případnému rozhodnutí bude muset přizpůsobit. Tím se ale nenechte zviklat, vše lze zvládnout, pokud se pro návrat do práce rozhodnete.

Zkuste si promluvit se svým zaměstnavatelem o tom, zda byste ze začátku mohla pracovat jen na zkrácený úvazek, částečně z domova, nebo třeba jen vypomoci s nějakými jednotlivými úkoly. Pokud by to bylo možné, je to nejlepší způsob, jak znovu začít a postupně přizpůsobit chod rodiny tomu, že už nejste stále doma. Pokud Vaše zaměstnání toto neumožňuje, ale Vy se přesto rozhodnete, že do práce půjdete, sedněte si s manželem a projděte detailně, co tato změna znamená a jak ji společně zvládnete. Zkuste těchto pár rad:

 • Napište si seznam a udělejte velký nákup jednou týdně. Už žádné běhání každý den do obchodu.
 •  Začněte vařit do mrazáku.
 • Najděte si spolehlivého člověka, který se o dítě bude starat.
 • Pokud nebudete stíhat uklízet, najděte si paní na úklid, která toto obstará za Vás.
 • Nenechte se zastrašit a jděte do toho. Po počátečním zmatku a pocitu, že nic nestíháte, se vše zaběhne a bude fungovat, jak má.

A pamatujte si, toto vše platí, bez ohledu na to, jak dlouho zůstanete s dítětem doma. Jednou prostě na tuto změnu dojde a všichni se budou muset přizpůsobit

Články k tématu

 • Co je těhotenská cukrovka, jak se léčí a proč …

  Obecné povědomí o těhotenské cukrovce obvykle končí u povinného testu ve 24. tt nebo u obav z nadměrné porodní hmotnosti dítěte. Jaké riziko přináší těhotenská cukrovka, jak se léčí a zda jí lze vůbec předcházet, se dozvíte v novém článku na Dr.Max BABY.

  Co je těhotenská cukrovka, jak se léčí a proč …
 • Jak poznat atopický ekzém u kojence a jak jej …

  Zarudlá a svědící ložiska strupovité pokožky, neklidné, plačící miminko, které se snaží si léze ekzému škrábat, a zhoršení projevů při zapaření či teplém počasí. Přečtěte si, co můžete udělat pro své děťátko s atopickým ekzémem.  

  Jak poznat atopický ekzém u kojence a jak jej …
 • DARUJME SPOLU - Mezinárodní den úsměvů

  Některé děti se nenarodily pod šťastnou hvězdou. Do jejich života zasáhlo postižení, ať už fyzické či mentální, jiným zase osud do cesty postavil komplikované rodinné situace a osobní traumata.

  DARUJME SPOLU - Mezinárodní den úsměvů