Čtvrtý týden: Rozhlížím se kolem sebe.

Nesprávný měsíc?
upravit nastavení

Jak pokračuje vývoj?

 • Už déle udržím pozornost, na tebe se dokážu soustředit i desítky vteřin.
 • V poloze na bříšku už zkouším zvedat hlavičku, úspěchy jsou ale zatím střídavé.
 • Při nenadálém zvuku zpozorním a snažím se otočit za zvukem. Při leknutí sebou trhnu a mrknu.
Miminko

Jde nám to skvěle

Už jsme si to spolu trochu zaběhli, viď maminko. Spousta základních úkonů se pomalu stává rutinou a oba se cítíme, jako bychom se znali odjakživa. A ty i já se každý den učíme nové věci. Já už hezky reaguju na zvuky kolem, když se něco kolem mě děje, tak zpozorním a otáčím se tam, odkud to přichází. Sám vydávám různé broukavé zvuky a dělám na tebe grimasy. Když jsem na bříšku, tak už zvedám hlavičku a rozhlížím se kolem sebe.

Péče o miminko
Protože se během dne prodlužuje doba, kdy jsem vzhůru, je pro mě důležitá psychosociální stimulace. Budu tedy moc rád, když na mě budeš mluvit, ukazovat mi věci, seznamovat mě se členy rodiny a taky mi zpívat. Já ti zatím nebudu odpovídat, ale věř, všechno mě to moc zajímá.

Právě řešíte:

Opruzeniny

Kůže novorozenců a kojenců je mimořádně náchylná ke vzniku opruzenin (plenkové dermatitidy). Tvoří se především v místech, kde je vlhko a teplo – pod plenkami, v krční rýze, v podpaží a ve všech kožních záhybech. Dbejte proto, aby pokožka byla v těchto místech vždy řádně očištěna, vysušena a pečlivě ošetřena. Na ošetření zadečku používejte vhodnou mast na opruzeniny. Při přebalování nechte miminko chvíli bez plenky, aby mohla pokožka zadečku volně dýchat. Miminko pravidelně přebalujte a vždy řádně omyjte a osušte oblast pod plenkou. Vlhčené ubrousky používejte raději jen venku nebo jen příležitostně, jinak postačí voda. Pokud se zarudnutí pokožky nelepší nebo se rozšiřuje na další oblasti či pokud zanícená místa mokvají, pak je vhodné vyhledat dětského lékaře, který doporučí další léčbu.

Tipy a triky:

Nekončící kolotoč

Být maminkou neznamená, že musíte být 24 hodin zavřená doma a nedělat nic jiného, než se utápět v kolotoči krmení–přebalování–uspávání.

Možná je správný čas:

 • Vyrazit na delší procházku třeba někam do města (nemusíte pořád chodit už tolikrát projetou trasu kolem Vašeho bloku). Vezměte kočárek, přebalovací tašku a vyjeďte. Projděte se kolem obchodů. Pokud miminko spinká, tak si zajděte si do kavárny, dejte si čaj a třeba si přečtěte noviny.

 • Pokud máte kamarádku s miminkem, pak neváhejte a vyjděte si někam společně. Pokud ne, zkuste se seznámit s jinými maminkami. Můžete tak začít sdílet své radosti i starosti. Podělit se o nové poznatky, poradit se, když nevíte, jak dál.

Články k tématu

 • Tipy na vánoční dárky z lékárny Dr.Max

  Zdraví je to nejcennější, tak můžete zdravotní stav svých blízkých podpořit vhodným vánočním dárkem z lékáren Dr.Max.

  Tipy na vánoční dárky z lékárny Dr.Max
 • Jak pečovat o pokožku miminka v zimě?

  Dětská kůže se odlišuje od kůže dospělých nejen svým vzhledem. Co stojí za zvýšenou citlivostí pokožky miminek? Jak lze každý den přispět k jejímu správnému fungování? A na co klást důraz při výběru kosmetiky pro dítě?

  Jak pečovat o pokožku miminka v zimě?
 • VELKÁ VÁNOČNÍ GIVEAWAY

  Řekněte si, co chcete vyhrát! Velká soutěž o 13 dárkových balíčků.

  VELKÁ VÁNOČNÍ GIVEAWAY