Druhý týden: Papat, papat, papat!

Nesprávný měsíc?
upravit nastavení

Jak pokračuje vývoj?

 • Už zase přibírám na váze, mohu přibrat až 200 gramů za týden!
 • Moje kůže se loupe, přizpůsobuje se suchému prostředí mimo tvoje bříško.
 • Rostou mi nehty, zkontroluj, jestli už by šly ostříhat nebo zapilovat.
Miminko

Co dělám, když nespím?

Skoro to vypadá, jako bych nedělalo nic jiného, než spalo a papalo. Ale to vůbec není pravda! Když zrovna nespím a nejím, tak se rozhlížím kolem sebe, reaguju na zvuky v okolí, mávám ručičkama, kopu nožičkama a občas si i trochu pobrukuju. A taky se dále vyvíjím – např. se snažím zaostřit na tvoji tvář, abych vidělo, jak si krásná. A když se na sebe tak díváme, tak si asi říkáš, jakou barvu nakonec budou mít moje očička? To se ukáže, teprve až mi bude kolem 9 měsíců, pak budeme vědět, jestli jsou opravdu modrá, zelená, nebo hnědá

Péče o miminko
Už jsme spolu doma a tobě se zdá, že se točíš dokola – nakrmit, přebalit, pohoupat a zase znovu a znovu. A pak je tady také koupání. To se mi moc líbí, ve vodě se cítím jak rybička.

Jak se tedy připravit, aby nám při koupání nic nechybělo? Pro mě je ideální koupání v malé vaničce. Teplota vody by měla být kolem 37 °C, takže je potřeba mít po ruce teploměr a teplotu vody zkontrolovat.

Nejdřív mě pěkně svleč a předtím, než mě dáš do vaničky, vždy mi utři zadeček. Pak mi podlož jednou rukou hlavičku a pomalu mé tělíčko ponoř do vody. Druhou rukou mě pak hezky umyj. Určitě jsi mi koupila kvalitní dermokosmetický mycí gel určený pro miminka, protože běžná mýdla by mi příliš vysoušela pokožku. Nemusíš mě mydlit celé, stačí, když mi pořádně umyješ zadeček a všechny záhyby.

Když jsem vykoupané, zabal mě do ručníku, hezky mě utři a případně namaž speciálním dětským mlékem.

Po koupeli ještě zkontroluj, jestli nemám moc dlouhé nehtíky. Pokud ano, tak mi je opatrně ostříhej nebo zapiluj skleněným pilníkem, abych se nepoškrábalo.

Právě řešíte:

První procházka venku

Můžu s miminkem vyrazit na procházku? Pokud nejsou zrovna velké mrazy (méně než minus 5 °C), tak určitě můžete. A první, co Vás asi napadne, je otázka, co miminku obléci, aby mu nebylo horko, nebo zima.

Celkem jednoduchá pomůcka zní – miminku oblečeme o jednu vrstvu více, než máme na sobě my. A nesmíme nikdy zapomenout na čepičku – v zimě teplou, v létě lehkou.

Důležité je miminko při prvních procházkách sledovat a ujistit se, že se zbytečně nepřehřívá, nebo naopak neprochládá. Pokud se dítě přehřívá, bývá zapocené a mohou se objevit potničky. Pokud naopak prochladlo, bude mít studené ručičky, nos a bude mrzuté. 

A co na první procházku s sebou? Určitě máte přebalovací tašku, která se na dalších pár měsíců stane Vaším blízkým přítelem.

V tašce byste vždy měla mít:

 • 2–3 náhradní plenky,
 • vlhčené ubrousky určené pro miminka,
 • skládací savou přebalovací podložku,
 • náhradní oblečení,
 • pokud nekojíte, tak i lahvičku s mlékem.
Tipy a triky:

Jak zvládnout kojení?

Naučit se kojit bývá někdy hodně náročné, protože prostě nevíte, jak na to. Pro začátek se tedy zkuste držet pár rad a postupně si sama přijdete na to, co Vám nejlépe vyhovuje:

 • Krmení v prvních týdnech přizpůsobujte miminku. Kojte klidně 12x za den. Nebojte se, po šestinedělí se obvykle intervaly upraví.
 • Kojení by Vás nemělo bolet a to, že miminko správně saje, poznáte, že je slyšet (a na bradičce vidět), jak polyká.
 • Pokud je miminko u prsu více než 45 minut, poraďte se s pediatrem. Na vině může být špatná technika kojení.
 • Miminku nedávejte žádné další tekutiny, mléko by mu mělo plně stačit.
 • Pokud děláte vše, jak máte, a přesto máte pocit, že je dítě stále hladové, poraďte se s pediatrem. Dokrmování umělým kojeneckým mlékem má sice být posledním řešením, ale někdy se prostě nedá nic jiného dělat. A dokrmované miminko bude nakonec prospívat lépe než hladové.

Články k tématu

 • Darujme spolu

  Mezinárodní den dětí

  Darujme spolu
 • Co je APGAR skóre a jak snižuje poporodní …

  Pro maminku jsou první minuty po porodu dítěte emocionálním zážitkem, ale pro dítě mohou být tyto okamžiky v mnohém rozhodující. Co je vyšetření na APGAR skóre a jak pomáhá zachraňovat malé lidské životy, píše Dr.Max BABY.

  Co je APGAR skóre a jak snižuje poporodní …
 • Proč je potřeba v dětství chytit plané neštovice

  Při nekomplikovaném průběhu nejsou plané neštovice nikterak závažné, ale jsou zdlouhavé a značně nepříjemné. Děti to svědí, mají snahu se škrábat a kvůli vysoké infekčnosti je potřeba zůstat doma. Přesto je chtějí chytit ti, kteří je ještě neměli.

  Proč je potřeba v dětství chytit plané neštovice