První týden: Plakat? To já opravdu umím!

Nesprávný měsíc?
upravit nastavení

Jak pokračuje vývoj?

 • Miminko je na světě! V prvních dnech bude spát až 20 hodin denně.
 • V prvních třech dnech by mělo miminko vyloučit smolku, černou stolici.
 • Ne vždy se kojení podaří hned, někdy může trvat i den, dva, než se Vy i miminko naučíte, jak na to.
Miminko

Když začnu plakat

Pokud se mi něco nebude líbit, tak ti dám vědět - začnu pořádně plakat. V tom případě mi: 

 • zkontroluj plínku, jestli není počuraná nebo pokakaná. A pokud je, tak mě prosím hezky utři, namaž mi zadeček a přebal do čisté plínky;
 • a pak je taky možná doba, abys mě nakojila, protože mám velký hlad. Doba mezi kojeními je zhruba 2 až 3 hodiny. Pokud by mi tvoje mlíčko nestačilo a hodně bych ztrácelo na váze, tak bych muselo dostat kojenecké mlíčko z lahvičky.
Právě řešíte:

Co očekávat po porodu

První týden jste s miminkem v porodnici v péči lékařů a sester. Ti sledují, jak Vaše miminko prospívá – sledují jeho dýchání, tep, váhu, pravidelnost močení a stolice. Miminku také kontrolují zrak a sluch a podávají K vitamín jako prevenci krvácení z pupíku a do mozku.

Možná Vás to překvapí, ale Vaše miminko pár dní po porodu přirozeně ztratí část své porodní váhy. Většinou jde o 5–10 % porodní hmotnosti, ale není se čeho obávat. Miminko váhu během následujících týdnů znovu rychle nabere.

Tipy a triky:

Váš svět se změnil

Je zřejmé, že většinu času nyní zabere péče o miminko. Ale nenechte se tím úplně pohltit a myslete také na sebe. Protože jenom zdravá a spokojená máma může dát svému děťátku to nejlepší.

Pár rad na první týdny:

 • Zkuste co nejvíce odpočívat a spát. Ať už v porodnici, nebo doma.

 • Nesnažte se o dokonalost, trochu nepořádku doma nikomu neublíží. Takže když miminko spinká, lehněte si a spěte také. Věřte, že každá hodina spánku se počítá. 
   
 • Vaginální krvácení po porodu, bolestivé stahy dělohy při kojení (děloha se vrací do původní velikosti), noční pocení, zácpa a bolavá prsa – to vše Vás může trápit v prvních dnech i týdnech po porodu. Nezoufejte, Vaše tělo potřebuje trochu času, aby se vše vrátilo do normálu.

 • A k tomu ty emoce… Pocity závratného štěstí, mírných depresí a zoufalství se střídají jak na běžícím páse. Nic neobvyklého, i to postupně přejde a budete se zase cítit zcela normálně. Ale nezapomeňte, pokud své emoce opravdu nemůžete zvládnout, nestyďte se a zajděte se poradit s odborníkem.

Články k tématu

 • Jak na poporodní splín

  Dříve se na poporodní sklíčenost pohlíželo s despektem jako na výmysl rodiček, dnes již lékaři berou tento stav vážně a uvádí se, že s určitou formou poporodního splínu se setká každá žena. Jak rozpoznat poporodní splín, se dočtete na Dr.Max BABY.

  Jak na poporodní splín
 • Výsledky testování Balzámu pro klidnější …

  Z řad našich maminek z programu Dr.Max BABY jsme vybrali 50 testerek a poslali jsme jim Balzám pro klidnější spánek od francouzské značky dětské dermokosmetiky Mustela.

  Výsledky testování Balzámu pro klidnější …
 • Zmírněte těhotenské nevolnosti

  Proč těhotenské nevolnosti vznikají, jak se jim dá předcházet a jak je řešit, když nastanou? Existuje účinná medikace nebo se můžete spolehnout na babské rady? Malé shrnutí pro vás připravili lékárníci z lékáren Dr.Max.

  Zmírněte těhotenské nevolnosti