Jak pokračuje vývoj?
- Už vydržím déle vzhůru, někdy i přes hodinu, můžeme si povídat a zpívat.
- Moje pokožka má čím dál růžovější barvu, prostě rostu do krásy.
- Pomalu si zvykám na rituály, koupání se mi začíná líbit.
Zkouším zvedat hlavičku

Postupně získávám stále lepší kontrolu nad svými svaly a moje pohyby začínají být trochu více koordinované. Když ležím na zádech, dávám si hlavičku na jednu stranu, takže je důležité, abys mě kontrolovala a obracela mě na obě strany. Když mě dáš na bříško, tak možná už zvládnu malinko zvednout hlavičku, nebo to aspoň začnu zkoušet. Na bříšku se mi líbí a tato poloha pomáhá i s tvarováním hlavičky - nechci mít přece na žádné straně placku.
Péče o miminko
Když se napapám, tak mi často z pusinky vyteče trochu mléka. To není nic, s čím si musíš dělat velké starosti, to je normální.
Po krmení mě musíš nechat dostatečně odříhnout a držet mě ve zvýšené poloze. Rozhodně mě hned po kojení neukládej hned do postýlky ani do kočárku.
Když piju hltavě, tak mě můžeš nechat odříhnout i v průběhu kojení, a pokud piju z lahvičky, tak zkontroluj velikost otvoru v savičce. Až se nakrmím, pěkně mě drž a moc se mnou nemanipuluj, ať se mi mlíčko pěkně usadí v bříšku.
Na co dát pozor? Pokud by miminko opakovaně vyzvracelo větší množství mléka obloukem, pak už může jít o závažnější reflux, který je způsoben nezralostí svěrače mezi jícnem a žaludkem. Miminka, která trpí refluxem, mohou špatně spinkat, sát, mohou být podrážděná a nepřibývají na váze. V tom případě neváhejte a poraďte se s lékařem.
Novorozenecká kolika

Že Vaše miminko trápí větříky (meteorismus, plynatost), poznáte podle toho, že je mezi krmením neklidné, plačtivé, snaží se tlačit, může přitom zrudnout v obličeji a má vzedmuté bříško. Typické je, že epizody pláče začínají a končí náhle, bez jasné příčiny. Tomuto stavu se říká kojenecká nebo také tříměsíční kolika. Dbejte proto na dostatečné odříhnutí po krmení, sama omezte potraviny, které Vás nadýmají:
- cibuli, česnek,
- perlivé nápoje,
- luštěniny,
- čerstvý chléb,
- kávu (i bezkofeinovou),
- kořeněná jídla.
Miminku zkuste dát na bříško nahřátou plenku nebo bříško jemně hlaďte a masírujte. Můžete mu také pohybovat nožičkama – přitlačovat je skrčené k jeho bříšku a natahovat. Pokud se problémy s nadýmáním častěji opakují, pak Vám může lékař doporučit:
- používání rektální rourky,
- kapičky proti nadýmání (nejčastěji s účinnou látkou symeticonum, která je pro novorozence zcela nezávadná),
- probiotika ve formě kapek.
Kojenecké koliky většinou samy mizí ve 4.–6. měsíci věku hlavně v souvislosti s přechodem na smíšenou stravu a s větší pohybovou aktivitou miminka.
Vyčerpání, únava, pochybnosti

Rodiče novorozence jsou vyčerpaní rodiče, a proto je tady pár rad, jak se s tím co nejlépe vyrovnat:
- Rozdělte si povinnosti s partnerem. Pokud je partner pracovně vytížen, požádejte o pomoc babičky, dědečky, nebo si najděte chůvu, která Vás na pár hodin denně vystřídá.
- Nedělejte vůbec nic, co není v daný moment naprosto nutné. Např. velký úklid, kdy vyklízíte všechny skříně a poličky, prostě počká.
- Snažte se pravidelně jíst. Pokud nestíháte nákupy, objednejte si potraviny přes internet a nechte si vše dovézt až domů.
- A nejdůležitější, ale nejvíce podceňovaná rada – když Vaše miminko spí, spěte taky. Jakýkoliv pocit viny, že spíte v průběhu dne, opravdu nechte stranou!
Články k tématu
-
SLOŽENÍ DĚTSKÉ LÉKÁRNIČKY aneb Co by doma …
Máte doma miminko a přemýšlíte, zda jste připraveni na pravidelnou péči či komplikace, které s prvními měsíci života mohou souviset?
-
Příprava na porod
Jak přesně bude porod probíhat, se bohužel nikdy nedá přesně předvídat a naplánovat. Ale rozhodně můžete podniknout několik přípravných kroků, které vám během porodu pomohou. Přečtěte si o nich v novém článku na Dr.Max BABY.
-
Jak vybrat dudlík?
Záleží na materiálu, tvaru, velikosti, ale i vykrojení předního štítku. Jak se vyznat v džungli dudlíků, kdy zvolit jaký typ a také pár rad, jak používání dudlíku ukončit bez slz a scén – přečtěte si nový článek na Dr.Max BABY.