8. týden

Těhotenství logo

Osmý týden: Budu kluk nebo holka?

Jak pokračuje vývoj?

  • Plodové vejce v děloze je veliké asi jako velká malina.a.
  • Opět jsem povyrostlo. Měřím zhruba 8–14 mm.
  • Jestli budu holka, nebo kluk, zatím není jasné, ale moje pohlavní orgány se právě začínají vyvíjet.
  • Všechny důležité orgány se už začínají formovat.

Miminko

13 milimetrů štěstí

13 milimetrů štěstí

Rostu a rostu, průměrně o 1 mm za den, ale nerostu jen do výšky. Někdy mi víc rostou ruce, pak zase nohy nebo další části těla. Pokud se na mě podíváš zblízka, tak uvidíš, že už vypadám trošku víc jako človíček. Pomalu se mi formují prstíčky, ocásek je skoro pryč.

Vzkaz pro maminku

Moje srdíčko bije neuvěřitelnou rychlostí 130–160x za minutu, což je 2x rychleji než to tvoje. A už se začínám i malinko pohybovat, i když ty to ještě nemůžeš cítit.

Právě řešíte

Jídelníček a doplňky stravy

Jídelníček a doplňky stravy

Je zapotřebí celkově upravit jídelníček?

Říká se „jíst za dva“, ale ve skutečnosti byste měla jíst porce stejné, zato „dvakrát zdravěji“. V prvním trimestru (prvních 13 týdnů) vůbec nemusíte přijímat žádné kalorie navíc. Za to se soustřeďte na skladbu jídelníčku, denně dbejte na:

  • kvalitní bílkoviny (maso a mléčné výrobky)
  • ovoce a zeleninu
  • celozrnné pečivo jako zdroj sacharidů, ale také velmi potřebné vlákniny
  • pitný režim, nejméně v objemu 2 l denně

Několikrát týdně si dopřejte ryby, luštěniny nebo oříšky. Snažte se zcela vynechat cukrovinky, tučné uzeniny, syrové červené i bílé maso, přeslazené nápoje a smažené pokrmy. Rovněž není vhodné konzumovat mléčné výrobky bez náležité úpravy nebo z nejistého zdroje.  

Slovo odborníka

Jsou potřeba vitamíny a doplňky stravy?

Jsou potřeba vitamíny a doplňky stravy

Některé látky, například kyselina listová či železo, jsou v těhotenství obzvláště důležité, proto vám může váš gynekolog doporučit doplňky stravy, které tyto látky obsahují. Jejich užívání napomáhá vašemu miminku ke správnému růstu a vývoji.

Řada dostupných produktů je vhodná k pravidelnému užívání již před těhotenstvím. To platí hlavně o kyselině listové.

Na trhu jsou dostupné multivitaminové doplňky určené speciálně pro těhotné ženy. O výběru správného potravinového doplňku se předem poraďte se svým lékárníkem nebo lékařem. Některé „běžné“ multivitaminové přípravky totiž mohou obsahovat zvýšené dávky některých vitaminů, které jsou pro těhotné ženy nevhodné.Pokud žena otěhotní, přechází na potravinový doplněk pro těhotné. Vždy je výhodnější individualizace potravinových doplňků s ohledem na tělesnou konstituci, stravovací návyky atd.

Polovina 8. týdne

V tomto týdnu má embryo stále tvar písmene C. Délka embrya na obrázku je 13 mm.


Články k tématu

  • Co do porodnice? Seznam důležitých potřeb

    Čekáte přírůstek do rodiny a nevíte přesně, co si zabalit do porodnice? Připravili jsme seznam všech důležitých věcí pro vás i pro miminko, které se vám budou v porodnici hodit. Navíc většinu výbavy zakoupíte v lékárnách Dr. Max nebo v e-shopu drmax.cz s dopravou až domů.
    Co do porodnice? Seznam důležitých potřeb
  • Jak podpořit laktaci – tipy pro úspěšné kojení

    Kojení je nejpřirozenějším způsobem výživy nemluvněte, má řadu benefitů, a to nejen pro dítě, ale i pro maminku. Nezastupitelná role kojení tkví v unikátním složení mateřského mléka, stejně tak i v emoční rovině, kdy se díky blízkému kontaktu prohlubuje citové pouto maminky a dítěte. Chcete si být jistá, že pro laktaci děláte maximum? A jak případně zvýšit tvorbu mléka? Přečtěte si naše tipy pro...
    Jak podpořit laktaci – tipy pro úspěšné kojení
  • Kontrakce – jak je poznat?

    Většina prvorodiček se obává, že nerozezná pravé kontrakce od poslíčků. Každá žena sice vnímá kontrakce trochu jinak, ale obecně lze tvrdit, že začínají jako křečovité bolesti dělohy. Jak rozpoznat skutečné kontrakce od poslíčků, kdy je ta správná doba odjezdu do porodnice a další podrobnosti, se dočtete v následujícím článku.
    Kontrakce – jak je poznat?
  • Stres – jaké má příznaky a jak mu předejít?

    Stres může kromě psychického nepohodlí způsobovat i řadu dalších onemocnění. Tento problém postihuje v různé míře prakticky všechny, děti nevyjímaje. Ačkoli se mnohdy jedná o krátkodobý a nikterak závažný stav, dlouhodobý stres již vyžaduje pomoc specialisty. Obzvláště nebezpečný může být stres v těhotenství. Jaké jsou příznaky stresu a jak se s ním vypořádat, se dozvíte v následujícím článku.
    Stres  – jaké má příznaky a jak mu předejít?