Ne nebo nechci – moje oblíbená slova

Nesprávný měsíc?
upravit nastavení

Jak pokračuje vývoj?

Velmi důležitým komunikačním momentem je začátek jednoduchého znakování, chcete-li, ukazování prstem. Dítě zatím neumí mluvit, používá pár slovíček, ale umí už ukázat na předmět svého zájmu. Když budete citlivě vnímat jeho gesta, mnohé se dozvíte.  

! Každé dítě je individuální a vyvíjí se svým vlastním tempem. Pro představu zde uvádíme pouze orientační pokroky ve vývoji dítěte. Pokud máte jakékoliv pochybnosti, obraťte se na dětského lékaře.

Miminko

Dovedu si obracet stránky

Vaše dítě už pravděpodobně umí pít z kojeneckého hrnečku a zdokonaluje se v samostatném stolování s miskou a lžící. V dětské knížce už si dovede obracet stránky, a když ho požádáte, aby Vám něco přineslo, dokáže to pochopit a danou věc přinese. Jeho slovní zásoba bude kolem 5 až 20 slov.

V tomto věku asi hodně uslyšíte slovo „ne“ a budete se setkávat s tím, že do Vás dítě strká
a tahá Vás, kam chce. Snažte se s ním mluvit, zeptejte se ho, kam chce, abyste šla. Moc nečekejte, že dostanete verbální odpověď, ale kdyby náhodou ano, můžete si gratulovat. Pokuste se nicméně reagovat i na tu neverbální.

Tipy a triky:

Chce to trpělivost

Máte někdy pocit, že už máte všeho dost, a Váš malý človíček se zrovna rozhodne, že bude dále testovat Vaši trpělivost a na všechno říkat „ne“? Nebo neustále něco požaduje, a když to nedostane, ztropí scénu? Nebojte se, nejste sama. Většina maminek zažije pocit frustrace a občas ten pohár trpělivosti prostě přeteče.

Co tedy s tím? Nabízíme pár rad, které Vám mohou pomoci:

 1. Vyberte si bitvy, které chcete vyhrát. Nastavte dítěti jasné hranice, za které nejste ochotna zajít a které je potřeba respektovat. Těchto mezí se pak důsledně držte. Dítě brzy pochopí, že odpověď na vše není „ne“, ale že jsou jisté hranice, které nesmí překročit.
 2. Naordinujte si chvilku odpočinku. Pokud cítíte, že brzy vybuchnete, zajistěte, aby bylo dítě v bezpečném prostředí, a pak si sedněte a chvilku se vydýchejte. Uvařte si čaj nebo kávu a přemýšlejte o něčem jiném než o dítěti.
 3. Zkuste odvést pozornost. Pokud si dítě trvá na svém a Vy také, zkuste zaměřit pozornost obou někam jinam, ideálně k něčemu, co Vás oba pobaví a rozesměje.
 4. Zavolejte kamarádce. Nejlepší způsob, jak se vyrovnat s frustrací z každodenní péče o dítě, je promluvit si s kamarádkou, která má dítě podobného věku. Zjistíte, že
  v tom rozhodně nejste sama.
Slovo odborníka:

Učíme dítě chodit na nočník

Pomalu nastává u mnoha dětí správná doba pro trénink chození na nočník. Jak na to?

Pro začátek nechte plenky na noc a soustřeďte se jen na denní dobu. Začněte pomalu, nejprve dítě s nočníkem seznamte. Dvakrát nebo třikrát za den ho zkuste na nočník posadit a říci mu, co po něm chcete. Můžete to zkusit po spaní, pokud zjistíte, že má suchou plenku. Když se mu povede do nočníku vyčůrat, moc ho pochvalte. Někdy není od věci dítě na nočníku zabavit knížkou, ale jen po krátký, nezbytně nutný čas.

Až dospějete k rozhodnutí, že se plen opravdu zbavíte, vyčleňte 2–3 dny, kdy zůstanete doma a budete se tomu skutečně věnovat. Dítě se asi párkrát stihne počůrat do spodního prádla, ale průběžným tréninkem začne rozpoznávat, kdy se mu chce čůrat, a časem to
i stihne na nočník. Buďte trpělivá.

Články k tématu

 • Darujme spolu

  Mezinárodní den dětí

  Darujme spolu
 • Co je APGAR skóre a jak snižuje poporodní …

  Pro maminku jsou první minuty po porodu dítěte emocionálním zážitkem, ale pro dítě mohou být tyto okamžiky v mnohém rozhodující. Co je vyšetření na APGAR skóre a jak pomáhá zachraňovat malé lidské životy, píše Dr.Max BABY.

  Co je APGAR skóre a jak snižuje poporodní …
 • Proč je potřeba v dětství chytit plané neštovice

  Při nekomplikovaném průběhu nejsou plané neštovice nikterak závažné, ale jsou zdlouhavé a značně nepříjemné. Děti to svědí, mají snahu se škrábat a kvůli vysoké infekčnosti je potřeba zůstat doma. Přesto je chtějí chytit ti, kteří je ještě neměli.

  Proč je potřeba v dětství chytit plané neštovice