Pátý měsíc: Rostou mi zoubky.

Nesprávný měsíc?
upravit nastavení

Jak pokračuje vývoj?

 • Začíná zpomalovat tempo přibírání na váze, týdně to může být méně než 150 gramů.
 • Už bych se mělo umět přetáčet na bok, alespoň na jednu stranu.
 • Umím stále více vědomých projevů emocí, umím třeba výskat radostí.
Miminko

Pojďme hrát na schovávanou!

Pohybuju se stále více, otáčím se do všech stran, na bříšku držím hlavičku vysoko, snažím se dosáhnout na jakoukoli hračku, která se nachází v mém okolí. Umím si přendat hračku z ruky do ruky. Podle hlasu poznám, jestli mě chválíš, nebo se zlobíš. A taky už rozeznám, když zavoláš moje jméno. A co kdybychom si spolu hráli na schovávanou? To je velká legrace – ty si zakryješ tvář a já tě tím pádem nevidím. A pak se najednou zase objevíš a já se budu smát a smát. 

Péče o miminko
Zdá se mi to, nebo jsme u toho doktora teď pořád? Tak jo, půjdeme na preventivní prohlídku, kde mě určitě změří, zváží a taky mi udělají vyšetření sluchu. A pak už jen poslední dávku hexavakcíny a budu mít od očkování alespoň na chvilku pokoj.

Právě řešíte:

Zoubky

Mléčné zoubky se zakládají již během prenatálního vývoje a nyní je doba, kdy se začnou prořezávat. Jako první se většinou objevují „jedničky“ v dolní čelisti. To, že se miminku začínají prořezávat zoubky, většinou nepřehlédnete – je totiž často mrzuté, plačtivé, hodně slintá. Prořezávání může provázet i zvýšená teplota nebo průjem.

Pro tento případ je ideální mít po ruce roztoky a gely na potírání dásní a také „kousátka“.
Jakmile se první zoubky objeví, je také nutné začít o ně pečovat. K čištění prvních zoubků je vhodné koupit pomůcku, která se navlékne na prst, na povrchu má jakýsi jemný kartáček. Zubní kartáček je vhodné začít používat, jakmile se prořežou první stoličky.

Tipy a triky:

Kurzy plavání s miminky

Najdete je v každém okresním městě a jsou velmi populární. Nespornou výhodou plavání je pozitivní vliv na psychomotorický vývoj dítěte. Zlepšuje se jeho koordinace, síla i obratnost. Pokud o kurzu přemýšlíte, musíte si ale také uvědomit, že v tomto věku se miminko plavat nenaučí, je na to ještě moc malé. Nicméně se seznámí s vodou, začne si k ní budovat vztah. Společnými zážitky ve vodě se také upevní vztah mezi Vámi dvěma.

A nesmíte zapomínat ani na sebe. Největší výhoda, že začnete chodit do některého z kurzů, je, že se seznámíte s jinými maminkami a Vaše miminko si taky najde první kamarády. Tak co se rozhlédnout kolem sebe a zjistit, jestli není nějaký kurz ve Vašem okolí?

Články k tématu

 • Darujme spolu

  Mezinárodní den dětí

  Darujme spolu
 • Co je APGAR skóre a jak snižuje poporodní …

  Pro maminku jsou první minuty po porodu dítěte emocionálním zážitkem, ale pro dítě mohou být tyto okamžiky v mnohém rozhodující. Co je vyšetření na APGAR skóre a jak pomáhá zachraňovat malé lidské životy, píše Dr.Max BABY.

  Co je APGAR skóre a jak snižuje poporodní …
 • Proč je potřeba v dětství chytit plané neštovice

  Při nekomplikovaném průběhu nejsou plané neštovice nikterak závažné, ale jsou zdlouhavé a značně nepříjemné. Děti to svědí, mají snahu se škrábat a kvůli vysoké infekčnosti je potřeba zůstat doma. Přesto je chtějí chytit ti, kteří je ještě neměli.

  Proč je potřeba v dětství chytit plané neštovice