Chtěl bych vlastní motorku

Nesprávný měsíc?
upravit nastavení

Jak pokračuje vývoj?

Dítě už hezky chodí, stojí, hračku sebere ze stoje bez upadnutí. Vyvíjí se ale i jemnější motorika. Krásně je to vidět na hře s dřevěnými kostičkami – začne se pokoušet o jednoduché tvary, jako je komín ze dvou kostek, nebo srovná dvě kostky vedle sebe. Zdánlivá maličkost je ve skutečnosti velkým pokrokem.

! Každé dítě je individuální a vyvíjí se svým vlastním tempem. Pro představu zde uvádíme pouze orientační pokroky ve vývoji dítěte. Pokud máte jakékoliv pochybnosti, obraťte se na dětského lékaře.

Miminko

Proč si cucám palec?

Vaše dítě se doslova mění před očima a je každým dnem šikovnější. Už dokáže pojmenovat spoustu věcí, ukázat na obrázky v knížce a také umí napodobit zvuky některých zvířat. Dítě je velmi zdatné v běhání a vyleze, kam se dá. Rádo shazuje a rozhazuje věci kolem sebe.

Všimněte si jedné zajímavosti. S tím, jak se dítě učí nové věci v rychlém tempu, se dost často potřebuje vrátit k něčemu, co ho uklidňuje. Jeho oblíbená hračka tedy musí být pořád nablízku. Děti si v tomto období také nezřídka cucají palec.

Tipy a triky:

Nákup prvního odrážedla

Vaše dítě je čím dál tím pohyblivější, a tak nadešel správný čas začít přemýšlet o jiném dopravním prostředku, než je kočárek. A děti opravdu milují všechno, co jezdí. Různých typů odrážedel je na trhu velká spousta, ale pro začátek je asi nejvhodnější úplně obyčejná plastová motorka z hračkářství. Motorka má čtyři kolečka, je tedy stabilní a dítě se na ní může prohánět v podstatě kdekoli. Navíc je lehká, a pokud dítě ježdění omrzí nebo je unavené, snadno ji odvezete i s ním v kočárku zpátky domů. Motorku určitě doporučujeme podepsat nebo oblepit samolepkami, předejdete tak případným konfliktům na dětském hřišti.

Slovo odborníka:

Cizí předměty

Děti v tomto věku vše zkoumají a s oblibou strkají vše včetně drobných předmětů do nosu, uší nebo i do pusy. Může se jednat o figurky z některé hry, korálky, malé kostičky z Lega, ale problém může způsobit i tvrdý bonbon nebo žvýkačka.

Jak tedy postupovat v případě cizího předmětu:

 • V uchu: Pokud je vidět, zkuste ho uchopit pinzetou a opatrně vytáhnout. Pokud se Vám to nedaří, jeďte do nejbližší ORL ordinace.
 • V nose: Nejprve se pokuste s dítětem předmět vysmrkat. Pokud to nejde, zkuste opět pinzetu. A když ani tak neuspějete, jeďte na ORL.
 • V dýchacích cestách: Zde se může jednat o velmi dramatickou situaci, protože se dítě začne dusit. Přidržte ho v mírném předklonu a udeřte ho rázně, ale s citem mezi lopatky. Současně ho pobízejte, aby kašlalo. Pokud to nepomůže, postavte se za dítě, obemkněte jeho hrudník svými pažemi, jednu ruku sevřete v pěst, druhou rukou ji chytněte a směrem nahoru několikrát stlačte hrudník dítěte. Když se ani potom situace nelepší, pokračujte, ale současně volejte záchrannou službu.

Články k tématu

 • Co je těhotenská cukrovka, jak se léčí a proč …

  Obecné povědomí o těhotenské cukrovce obvykle končí u povinného testu ve 24. tt nebo u obav z nadměrné porodní hmotnosti dítěte. Jaké riziko přináší těhotenská cukrovka, jak se léčí a zda jí lze vůbec předcházet, se dozvíte v novém článku na Dr.Max BABY.

  Co je těhotenská cukrovka, jak se léčí a proč …
 • Jak poznat atopický ekzém u kojence a jak jej …

  Zarudlá a svědící ložiska strupovité pokožky, neklidné, plačící miminko, které se snaží si léze ekzému škrábat, a zhoršení projevů při zapaření či teplém počasí. Přečtěte si, co můžete udělat pro své děťátko s atopickým ekzémem.  

  Jak poznat atopický ekzém u kojence a jak jej …
 • DARUJME SPOLU - Mezinárodní den úsměvů

  Některé děti se nenarodily pod šťastnou hvězdou. Do jejich života zasáhlo postižení, ať už fyzické či mentální, jiným zase osud do cesty postavil komplikované rodinné situace a osobní traumata.

  DARUJME SPOLU - Mezinárodní den úsměvů