17 měsíců

Miminko

Proč si cucám palec?

Proč si cucám palec?

Vaše dítě se doslova mění před očima a je každým dnem šikovnější. Už dokáže pojmenovat spoustu věcí, ukázat na obrázky v knížce a také umí napodobit zvuky některých zvířat. Dítě je velmi zdatné v běhání a vyleze, kam se dá. Rádo shazuje a rozhazuje věci kolem sebe.

Všimněte si jedné zajímavosti. S tím, jak se dítě učí nové věci v rychlém tempu, se dost často potřebuje vrátit k něčemu, co ho uklidňuje. Jeho oblíbená hračka tedy musí být pořád nablízku. Děti si v tomto období také nezřídka cucají palec.

Tipy a triky

Nákup prvního odrážedla

Nákup prvního odrážedla

Vaše dítě je čím dál tím pohyblivější, a tak nadešel správný čas začít přemýšlet o jiném dopravním prostředku, než je kočárek. A děti opravdu milují všechno, co jezdí. Různých typů odrážedel je na trhu velká spousta, ale pro začátek je asi nejvhodnější úplně obyčejná plastová motorka z hračkářství. Motorka má čtyři kolečka, je tedy stabilní a dítě se na ní může prohánět v podstatě kdekoli. Navíc je lehká, a pokud dítě ježdění omrzí nebo je unavené, snadno ji odvezete i s ním v kočárku zpátky domů. Motorku určitě doporučujeme podepsat nebo oblepit samolepkami, předejdete tak případným konfliktům na dětském hřišti.

Slovo odborníka

Cizí předměty

Cizí předměty

Děti v tomto věku vše zkoumají a s oblibou strkají vše včetně drobných předmětů do nosu, uší nebo i do pusy. Může se jednat o figurky z některé hry, korálky, malé kostičky z Lega, ale problém může způsobit i tvrdý bonbon nebo žvýkačka.

Jak tedy postupovat v případě cizího předmětu:

  • V uchu: Pokud je vidět, zkuste ho uchopit pinzetou a opatrně vytáhnout. Pokud se Vám to nedaří, jeďte do nejbližší ORL ordinace.
  • V nose: Nejprve se pokuste s dítětem předmět vysmrkat. Pokud to nejde, zkuste opět pinzetu. A když ani tak neuspějete, jeďte na ORL.
  • V dýchacích cestách: Zde se může jednat o velmi dramatickou situaci, protože se dítě začne dusit. Přidržte ho v mírném předklonu a udeřte ho rázně, ale s citem mezi lopatky. Současně ho pobízejte, aby kašlalo. Pokud to nepomůže, postavte se za dítě, obemkněte jeho hrudník svými pažemi, jednu ruku sevřete v pěst, druhou rukou ji chytněte a směrem nahoru několikrát stlačte hrudník dítěte. Když se ani potom situace nelepší, pokračujte, ale současně volejte záchrannou službu.

Články k tématu

  • Co do porodnice? Seznam důležitých potřeb

    Čekáte přírůstek do rodiny a nevíte přesně, co si zabalit do porodnice? Připravili jsme seznam všech důležitých věcí pro vás i pro miminko, které se vám budou v porodnici hodit. Navíc většinu výbavy zakoupíte v lékárnách Dr. Max nebo v e-shopu drmax.cz s dopravou až domů.
    Co do porodnice? Seznam důležitých potřeb
  • Těhotenská cukrovka

    Nepříjemný test po 24. týdnu těhotenství a spousta mýtů kolem, to je těhotenská cukrovka. Co přesně ji způsobuje, jaké k ní máte předpoklady a jak vám může změnit těhotenství, se dozvíte v novém článku. 
    Těhotenská cukrovka
  • Velká podzimní soutěž

    Soutěžte o 3x poukázky Dr. Max v hodnotě 5 000 Kč nebo produktové balíčky. Buďte členem věrnostního programu Karta výhod Dr. Max, nakupte v minimální hodnotě 300 Kč produkty vlastní značky Dr. Max nebo značky BEBELO® a odpovězte na soutěžní otázku. Neváhejte a pojďte si s námi zasoutěžit.
    Velká podzimní soutěž
  • Kojení

    Setkání s novorozencem v člověku pokaždé vyvolává přirozenou touhu chránit ho a poskytnout mu tu nejlepší možnou péči. Jedním z klíčových faktorů, které život nově narozeného dítěte ovlivňují nejzásadněji, je kojení. V čem je tak jedinečné a jaké největší výhody přináší? Odpovědi nejen na tyto otázky jsme pro vás připravili v přehledném článku.
    Kojení