Prý mám první pubertu…

Nesprávný měsíc?
upravit nastavení

Jak pokračuje vývoj?

Dítě dál piluje chůzi, postupně ubývá kolébavého pohybu. Fascinující je ale rychlost vývoje psychického. Kolem 16. měsíce začíná napodobovat. Chce být ve všem jako Vy, a i když zatím není manuálně zručné, můžete pozorovat první pokusy o učení nápodobou.

! Každé dítě je individuální a vyvíjí se svým vlastním tempem. Pro představu zde uvádíme pouze orientační pokroky ve vývoji dítěte. Pokud máte jakékoliv pochybnosti, obraťte se na dětského lékaře.

Miminko

Jsem to ale neposeda!

Vaše dítě běhá a šplhá, kde se dá. V nestřežené chvíli třeba vyklidí všechny hrnce z kuchyně. Raději pro jistotu znovu zkontrolujte, jak máte domácnost zabezpečenou proti zbytečným úrazům. Dítě si dále trénuje motoriku kreslením, stavěním z kostek nebo kopáním do míče.
V tomto věku již také bude dávat přednost jedné ruce, do které bude brát lžičku nebo tužku.

Také stolování může být v tomto období docela náročný proces. Jeden den jí krásně a druhý den nic nechce, prská a plive vše, co mu nabídnete. Zkuste dítě i s vysokou židličkou posadit k velkému stolu, aby jedlo ve stejný čas jako Vy. Tento návyk později velmi oceníte.

Tipy a triky:

První vzdor

Možná právě zažíváte období, kdy se z Vašeho roztomilého děťátka stal malý rebel. Možná jste už zažila situaci, kdy se Vám dítě vzpírá, když ho chcete posadit do kočárku, ječí, když chcete jít domů z hřiště, nebo udělá příšernou scénu přímo uprostřed supermarketu.

Co s tím? Tuto vývojovou fázi musíte prostě přežít. Je to fáze, která se vyhne jen málokterému dítěti. Pohoršené pohledy okolí prostě ignorujte. Kdo má děti, ten ví, kdo nemá, ten to nikdy nepochopí.

Slovo odborníka:

Šestá nemoc

Jedná se o poměrně běžné infekční onemocnění, které postihuje děti ve věku od 6 měsíců do
3 let. Šestá nemoc je virového původu, dítě mívá obvykle 3 dny vysokou horečku, která ale není doprovázena žádnými dalšími příznaky (jako kašel nebo rýma). Následně se objeví vyrážka, většinou na trupu nebo obličeji, která během dalších 2 dnů mizí. Na tuto nemoc není žádný speciální lék – podávají se pouze běžné léky na snížení teploty. Nezbytné je hodně pít a odpočívat.

Články k tématu

 • Darujme spolu

  Mezinárodní den dětí

  Darujme spolu
 • Co je APGAR skóre a jak snižuje poporodní …

  Pro maminku jsou první minuty po porodu dítěte emocionálním zážitkem, ale pro dítě mohou být tyto okamžiky v mnohém rozhodující. Co je vyšetření na APGAR skóre a jak pomáhá zachraňovat malé lidské životy, píše Dr.Max BABY.

  Co je APGAR skóre a jak snižuje poporodní …
 • Proč je potřeba v dětství chytit plané neštovice

  Při nekomplikovaném průběhu nejsou plané neštovice nikterak závažné, ale jsou zdlouhavé a značně nepříjemné. Děti to svědí, mají snahu se škrábat a kvůli vysoké infekčnosti je potřeba zůstat doma. Přesto je chtějí chytit ti, kteří je ještě neměli.

  Proč je potřeba v dětství chytit plané neštovice