Prý mám první pubertu…

Nesprávný měsíc?
upravit nastavení

Jak pokračuje vývoj?

Dítě dál piluje chůzi, postupně ubývá kolébavého pohybu. Fascinující je ale rychlost vývoje psychického. Kolem 16. měsíce začíná napodobovat. Chce být ve všem jako Vy, a i když zatím není manuálně zručné, můžete pozorovat první pokusy o učení nápodobou.

! Každé dítě je individuální a vyvíjí se svým vlastním tempem. Pro představu zde uvádíme pouze orientační pokroky ve vývoji dítěte. Pokud máte jakékoliv pochybnosti, obraťte se na dětského lékaře.

Miminko

Jsem to ale neposeda!

Vaše dítě běhá a šplhá, kde se dá. V nestřežené chvíli třeba vyklidí všechny hrnce z kuchyně. Raději pro jistotu znovu zkontrolujte, jak máte domácnost zabezpečenou proti zbytečným úrazům. Dítě si dále trénuje motoriku kreslením, stavěním z kostek nebo kopáním do míče.
V tomto věku již také bude dávat přednost jedné ruce, do které bude brát lžičku nebo tužku.

Také stolování může být v tomto období docela náročný proces. Jeden den jí krásně a druhý den nic nechce, prská a plive vše, co mu nabídnete. Zkuste dítě i s vysokou židličkou posadit k velkému stolu, aby jedlo ve stejný čas jako Vy. Tento návyk později velmi oceníte.

Tipy a triky:

První vzdor

Možná právě zažíváte období, kdy se z Vašeho roztomilého děťátka stal malý rebel. Možná jste už zažila situaci, kdy se Vám dítě vzpírá, když ho chcete posadit do kočárku, ječí, když chcete jít domů z hřiště, nebo udělá příšernou scénu přímo uprostřed supermarketu.

Co s tím? Tuto vývojovou fázi musíte prostě přežít. Je to fáze, která se vyhne jen málokterému dítěti. Pohoršené pohledy okolí prostě ignorujte. Kdo má děti, ten ví, kdo nemá, ten to nikdy nepochopí.

Slovo odborníka:

Šestá nemoc

Jedná se o poměrně běžné infekční onemocnění, které postihuje děti ve věku od 6 měsíců do
3 let. Šestá nemoc je virového původu, dítě mívá obvykle 3 dny vysokou horečku, která ale není doprovázena žádnými dalšími příznaky (jako kašel nebo rýma). Následně se objeví vyrážka, většinou na trupu nebo obličeji, která během dalších 2 dnů mizí. Na tuto nemoc není žádný speciální lék – podávají se pouze běžné léky na snížení teploty. Nezbytné je hodně pít a odpočívat.

Články k tématu

 • Jak na poporodní splín

  Dříve se na poporodní sklíčenost pohlíželo s despektem jako na výmysl rodiček, dnes již lékaři berou tento stav vážně a uvádí se, že s určitou formou poporodního splínu se setká každá žena. Jak rozpoznat poporodní splín, se dočtete na Dr.Max BABY.

  Jak na poporodní splín
 • Výsledky testování Balzámu pro klidnější …

  Z řad našich maminek z programu Dr.Max BABY jsme vybrali 50 testerek a poslali jsme jim Balzám pro klidnější spánek od francouzské značky dětské dermokosmetiky Mustela.

  Výsledky testování Balzámu pro klidnější …
 • Zmírněte těhotenské nevolnosti

  Proč těhotenské nevolnosti vznikají, jak se jim dá předcházet a jak je řešit, když nastanou? Existuje účinná medikace nebo se můžete spolehnout na babské rady? Malé shrnutí pro vás připravili lékárníci z lékáren Dr.Max.

  Zmírněte těhotenské nevolnosti