Prý mám první pubertu…

Nesprávný měsíc?
upravit nastavení

Jak pokračuje vývoj?

Dítě dál piluje chůzi, postupně ubývá kolébavého pohybu. Fascinující je ale rychlost vývoje psychického. Kolem 16. měsíce začíná napodobovat. Chce být ve všem jako Vy, a i když zatím není manuálně zručné, můžete pozorovat první pokusy o učení nápodobou.

! Každé dítě je individuální a vyvíjí se svým vlastním tempem. Pro představu zde uvádíme pouze orientační pokroky ve vývoji dítěte. Pokud máte jakékoliv pochybnosti, obraťte se na dětského lékaře.

Miminko

Jsem to ale neposeda!

Vaše dítě běhá a šplhá, kde se dá. V nestřežené chvíli třeba vyklidí všechny hrnce z kuchyně. Raději pro jistotu znovu zkontrolujte, jak máte domácnost zabezpečenou proti zbytečným úrazům. Dítě si dále trénuje motoriku kreslením, stavěním z kostek nebo kopáním do míče.
V tomto věku již také bude dávat přednost jedné ruce, do které bude brát lžičku nebo tužku.

Také stolování může být v tomto období docela náročný proces. Jeden den jí krásně a druhý den nic nechce, prská a plive vše, co mu nabídnete. Zkuste dítě i s vysokou židličkou posadit k velkému stolu, aby jedlo ve stejný čas jako Vy. Tento návyk později velmi oceníte.

Tipy a triky:

První vzdor

Možná právě zažíváte období, kdy se z Vašeho roztomilého děťátka stal malý rebel. Možná jste už zažila situaci, kdy se Vám dítě vzpírá, když ho chcete posadit do kočárku, ječí, když chcete jít domů z hřiště, nebo udělá příšernou scénu přímo uprostřed supermarketu.

Co s tím? Tuto vývojovou fázi musíte prostě přežít. Je to fáze, která se vyhne jen málokterému dítěti. Pohoršené pohledy okolí prostě ignorujte. Kdo má děti, ten ví, kdo nemá, ten to nikdy nepochopí.

Slovo odborníka:

Šestá nemoc

Jedná se o poměrně běžné infekční onemocnění, které postihuje děti ve věku od 6 měsíců do
3 let. Šestá nemoc je virového původu, dítě mívá obvykle 3 dny vysokou horečku, která ale není doprovázena žádnými dalšími příznaky (jako kašel nebo rýma). Následně se objeví vyrážka, většinou na trupu nebo obličeji, která během dalších 2 dnů mizí. Na tuto nemoc není žádný speciální lék – podávají se pouze běžné léky na snížení teploty. Nezbytné je hodně pít a odpočívat.

Články k tématu

 • Co je těhotenská cukrovka, jak se léčí a proč …

  Obecné povědomí o těhotenské cukrovce obvykle končí u povinného testu ve 24. tt nebo u obav z nadměrné porodní hmotnosti dítěte. Jaké riziko přináší těhotenská cukrovka, jak se léčí a zda jí lze vůbec předcházet, se dozvíte v novém článku na Dr.Max BABY.

  Co je těhotenská cukrovka, jak se léčí a proč …
 • Jak poznat atopický ekzém u kojence a jak jej …

  Zarudlá a svědící ložiska strupovité pokožky, neklidné, plačící miminko, které se snaží si léze ekzému škrábat, a zhoršení projevů při zapaření či teplém počasí. Přečtěte si, co můžete udělat pro své děťátko s atopickým ekzémem.  

  Jak poznat atopický ekzém u kojence a jak jej …
 • DARUJME SPOLU - Mezinárodní den úsměvů

  Některé děti se nenarodily pod šťastnou hvězdou. Do jejich života zasáhlo postižení, ať už fyzické či mentální, jiným zase osud do cesty postavil komplikované rodinné situace a osobní traumata.

  DARUJME SPOLU - Mezinárodní den úsměvů