Šestý měsíc: Začínáme s příkrmy.

Nesprávný měsíc?
upravit nastavení

Jak pokračuje vývoj?

 • Už zvládám první hru na schovávanou, když se mi schováš za své dlaně.
 • Za ruce se přitahuji do sedu se vzpřímenou hlavičkou.
 • Říkám první jednoduché slabiky, jako gugu, gaga
Miminko

Poznám svoji rodinu

Pomalu se učím sedět. Ve vysoké židličce mi to jde už moc dobře a i bez opory to bude každý den lepší a lepší.
Když vidím hračku, která je daleko ode mě, snažím se k ní doplazit.
Taky už dobře poznávám celou rodinu – tebe maminko, tátu, babičku, dědu… Ale když se ke mně přiblíží někdo cizí, tak to se trochu bojím a většinou začnu plakat.
A pořád si pro sebe hodně žvatlám.

Péče o miminko
Čím jsem větší, tím méně často budeme chodit na preventivní prohlídky. Bylo by tedy dobré, abychom měli doma základní vybavení lékárničky. Drobné nemoci a bolístky můžeme zkusit zvládnou sami.

 • Čípky nebo sirup na bolest a snížení teploty
 • Dezinfekce
 • Náplasti
 • Sprej do nosu
 • Přípravek na průjem
Právě řešíte:

Příkrmy

Začínáme s příkrmy krok za krokem

1. den
Prvním příkrmem zpravidla nahrazujeme polední mléčnou dávku. První den podejte dítěti 1–2 lžičky příkrmu z jednoho druhu zeleniny (začněte s mrkví) a doplňte je plnou dávkou mateřského nebo kojeneckého mléka.

2. den
Podejte 3–4 lžičky tohoto příkrmu a opět doplňte celou dávkou mléka.

3. den 
Podejte zbytek ze skleničky s příkrmem a dítěti dopřejte tolik mléka, kolik si samo vezme.

4. den
Přejděte na jinou chuť – stejným postupem přidejte do jídelníčku miminka např. brambor. Podejte dítěti 1–2 lžičky rozmixovaného vařeného bramboru a doplňte je plnou dávkou mléka.

5. den
Podejte 3–4 lžičky bramboru a opět doplňte celou dávkou mléka.

6. den
Podejte rozmixovaný celý vařený brambor a mléko podle potřeby. Pokud u děťátka nedojde k žádným alergickým projevům (např. ekzém, kopřivka, průjem nebo zvracení), začněte podávat jednodruhový příkrm a rozmixovaný brambor společně. Dodržte výše uvedený třídenní postup.

Každý další čtvrtý den přidávejte nový druh zeleniny a zvětšujte porci podávaného příkrmu. Současně zmenšujte mléčnou polední dávku.

Během 2–3 týdnů od zahájení přikrmování byste měla zcela nahradit polední mléčnou dávku příkrmem.

Nezapomínejte, že mléko má ve stravě Vašeho děťátka v této fázi ještě pořád zásadní roli. V době zavádění příkrmů by mělo tvořit více než polovinu jeho denního příjmu, aby bylo zaručeno, že dostává všechny potřebné vitamíny, bílkoviny a tuky. I v tomto věku je pro Vaše děťátko stále nejlepší mateřské mléko, pokud však už nemůžete kojit, zvolte kvalitní kojenecké mléko.

 

Tipy a triky:

Příkrmy

Zdá se Vám, že to s příkrmy nezvládnete? Nebojte se, v žádném případě se nemusíte nechat strhnout kolotočem shánění a dušení bio zeleniny.

 • Pokud se na to cítíte, uvařte příkrm sama. Ideální je uvařit větší množství a zamrazit si malé porce do plastové misky, například na led. Takto si můžete udělat např. jedno balení mrkve, další balení brambor a další třeba s brokolicí. A pak už jen vyndáte a rozmrazíte to, co zrovna budete chtít podávat, druhy zeleniny  můžete jednoduše mixovat.

 • Pokud se na to necítíte, zajděte do supermarketu nebo drogerie a vyberte si již hotové příkrmy v lahvičkách. Hotové příkrmy od zavedených společností procházejí řadou kontrolních testů a odpovídají nejpřísnějším pravidlům a hygienickým normám. Chybu s nimi rozhodně neuděláte. Vždy ale hlídejte věkovou kategorii, pro kterou je příkrm určen.

Články k tématu

 • Jak funguje imunita ženy v těhotenství

  Na jednu stranu má tělo těhotné ženy vlivem hormonů horší obranyschopnost před některými vnějšími patogeny, přitom se ale projevy některých autoimunitních nemocí mohou naopak mírnit. Co víme o fungování imunity v těhotenství a co z toho vyplývá pro těhotn

  Jak funguje imunita ženy v těhotenství
 • Které těhotenské vitaminy má smysl užívat a …

  V prvním trimestru se doporučuje užívat kyselinu listovou ve formě tabletek, ale co dál? Jaké vitaminové doplňky stravy v těhotenství zvolit a kdy je brát? Jsou vůbec zapotřebí? Lékárníci z lékáren Dr.Max pro vás připravili malé shrnutí.

  Které těhotenské vitaminy má smysl užívat a …
 • Když se kojení nedaří

  Máte malé miminko a ráda byste je kojila, ale příliš se to nedaří? Nejste v tom sama, potíže s kojením se týkají mnoha maminek. Příčin může být několik a my nabízíme několik možností, co můžete pro podporu kojení udělat.

  Když se kojení nedaří