Jak pokračuje vývoj?

- Plodové vajíčko v děloze je veliké asi jako hrášek.
- Ke konci šestého týdne jsem dlouhý 3–6 mm a můžeš mne pomocí ultrazvuku vidět.
- Moje srdíčko začalo tlouct a je to vidět i na ultrazvuku.
Už mi tluče malinké srdíčko

Na obou stranách budoucí hlavičky jsou vidět důlky, ve kterých se formují sluchové kanálky. Malé tečky na tvářích budou základem pro oči a nos. Pomalu a postupně se mi budou formovat důležité orgány – játra, ledviny a plíce.
Vzkaz pro maminku
Moje malé srdíčko už tluče asi 110x za minutu.
Nevolnosti

Miminko pomalu roste, ale vám nemusí být úplně dobře. Ranní nevolnost se může objevit zhruba v 6. týdnu těhotenství, a i když se jí říká ranní, může vás postihnout v kteroukoli denní a noční dobu. Zatím nikdo přesně neobjasnil, proč tomu tak je. Existují různé teorie. Jednou z nich je, že ve vašem těle cirkuluje zvýšené množství hCG (hormon produkovaný během těhotenství – choriový gonadotropin) a estrogenu a způsobují pomalejší a méně efektivní trávení.
Pokud zvracíte, a to i víckrát denně, nebo kvůli nevolnosti vůbec nic nepozřete, je třeba vyhledat lékaře. Odvodnění a nedostatek živin může způsobit komplikace vám i miminku. Nepodceňujte váhový úbytek, pokud doprovází zvracení.
Začátkem 2. trimestru nevolnosti ve většině případů spontánně vymizí, bohužel někdy mohou přetrvávat celé těhotenství.
Jak se s nevolností vypořádat?

- Jezte střední porce a častěji, až 6x denně. Nenechávejte žaludek prázdný víc než 3 hodiny, těhotenské nevolnosti se při hladovění zintenzivňují.
- Vyhýbejte se dráždivým potravinám a nápojům.
- Při akutní nevolnosti vyzkoušejte zázvorové bonbony.
- Na noční stolek si položte pár sušenek, abyste je mohla sníst hned ráno, ještě než vstanete.
- Pijte dostatečné množství tekutin, nejlépe čisté vody, ovocných čajů a neperlivých, jemně mineralizovaných vod.
- Vědomě se vyhýbejte pachům, z nichž se vám dělá špatně.
- Dostatečně odpočívejte, vstávejte pomalu.
Plodové vejce velikosti hrášku

Váš ošetřující gynekolog vám může předepsat lék, který obtíže zmírní (jejich efektivita je však velice individuální).
Na počátku 6. týdne, lze v průběhu vaginálního ultrazvukového vyšetření detekovat podobně jako o týden dříve plodové vejce. Jeho průměr je však větší a lze ho přirovnat k hrášku. Uvnitř je možné spatřit důležitý orgán pro vývoj embrya. Tento orgán se zobrazuje jako malá kulička a jmenuje se žloutkový váček. Vlastní zárodek (embryo) většinou ještě není vidět.
A na konci 6. týdne, lze v průběhu vaginálního ultrazvukového vyšetření těsně u žloutkového váčku zobrazit embryo. Toto se zobrazuje jako podélná čárka o délce 3–6 mm.
Články k tématu
-
Darujme spolu
Mezinárodní den dětí
-
Co je APGAR skóre a jak snižuje poporodní …
Pro maminku jsou první minuty po porodu dítěte emocionálním zážitkem, ale pro dítě mohou být tyto okamžiky v mnohém rozhodující. Co je vyšetření na APGAR skóre a jak pomáhá zachraňovat malé lidské životy, píše Dr.Max BABY.
-
Proč je potřeba v dětství chytit plané neštovice
Při nekomplikovaném průběhu nejsou plané neštovice nikterak závažné, ale jsou zdlouhavé a značně nepříjemné. Děti to svědí, mají snahu se škrábat a kvůli vysoké infekčnosti je potřeba zůstat doma. Přesto je chtějí chytit ti, kteří je ještě neměli.