Třetí měsíc: Hodně si „brblám“.

Nesprávný měsíc?
upravit nastavení

Jak pokračuje vývoj?

 • Začínají mě zajímat hračky, snažím se do nich trefit ručkou, nebo je chytit.
 • Moje dny začínají mít režim.
 • Poznám nejenom tebe, ale i tatínka, sourozence, nebo babičku.  
Miminko

Pojď si se mnou hrát!

To nám to ale ubíhá, ani jsme se neotočili a už mi jsou 3 měsíce. A za tu dobu jsem se toho hodně naučilo. Když ležím na bříšku, tak dokážu zvednout hlavičku o 90 stupňů. A je se mnou zábava. Hodně toho napovídám, „agrrh“, „brrr“ a tak. Taky se hodně směju, a když ke mně přijdeš, abys mě zvedla, už dávám najevo, že na to čekám.

Péče o miminko
Chci, aby sis se mnou hrála. Mám sice rád svoji hrazdičku, do které kopu nožičkama a snažím se chytit ručičkama, ale to mě na celý den nezabaví. Rád se totiž taky natahuju pro jiné hračky, a to hlavně ty, které se mi dobře chytají, a ty, co různě pískají a chrastí. Ale nejvíc se mi líbí, když mi hračky ukazuješ a podáváš, když mi povídáš a když mi zpíváš písničky.

Právě řešíte:

Očkování

Ve třetím měsíci Vás čeká první povinné očkování hexavakcínou (záškrt, tetanus, černý/dávivý kašel, Haemophilus influenzae b, dětská přenosná obrna, hepatitida B).

Očkování je velice důležité pro zdravý vývoj a ochranu Vašeho miminka. Očkování občas snáší hůře rodiče než děti. Stejně jako jakákoliv jiná injekce bolí krátce po vpichu, místo vpichu může být ještě nějaký čas citlivé nebo oteklé, ale to je zcela normální a brzy to odezní. Lékař Vás pravděpodobně požádá, abyste miminko pevně podržela, aby ho mohl naočkovat. Po očkování mohou mít děti reakci v podobě zvýšené teploty, některé děti jsou den nebo dva mrzuté. Očkování je totiž založené na tom, že si Vaše děťátko prodělá v mírné podobě právě nemoc, proti níž bylo očkováno. Díky tomu si bude moci jeho imunitní systém vytvořit protilátky. Pokud však bude mít vysokou horečku nebo budete-li mít jakékoliv pochybnosti, vždy kontaktujte lékaře.

Tipy a triky:

Pravidelný režim

Je samozřejmě příliš brzy, aby Vaše děťátko takový režim dodržovalo, ale od věku zhruba 8 týdnů by se mělo začít učit jistým návykům, které mu pomohou během několika následujících měsíců osvojit si spánkový režim.

Ukládání ke spánku vždy ve stejný čas pomůže Vašemu děťátku osvojit si jisté spánkové návyky a také Vy budete mít lepší přehled o tom, jak dlouho spí. Asi to bude někdy tak trochu metoda pokus omyl, než zjistíte, jaké potřeby má Vaše miminko ohledně spánku. Klidně se však nebojte miminko vzbudit, když bude spát moc dlouho.

Odlišné denní a noční spaní pomůže dítěti později pochopit, proč se v noci spí celou noc. Ve dne ať spí na světle, v běžném domácím či venkovním prostředí, mezi vzruchy. V noci naopak zajistěte, aby mělo ticho a tmu.  

Kvalitní prostředí ke spánku znamená vlastní postýlku a kvalitní matraci. Polštář přidejte až kolem 1 roku věku dítěte. Postýlka má být na klidném místě, to znamená ne u zdi, za kterou hraje televize, nebo pod oknem s pouliční lampou. Před spánkem dětský pokoj vyvětrejte.

Články k tématu

 • Darujme spolu

  Mezinárodní den dětí

  Darujme spolu
 • Co je APGAR skóre a jak snižuje poporodní …

  Pro maminku jsou první minuty po porodu dítěte emocionálním zážitkem, ale pro dítě mohou být tyto okamžiky v mnohém rozhodující. Co je vyšetření na APGAR skóre a jak pomáhá zachraňovat malé lidské životy, píše Dr.Max BABY.

  Co je APGAR skóre a jak snižuje poporodní …
 • Proč je potřeba v dětství chytit plané neštovice

  Při nekomplikovaném průběhu nejsou plané neštovice nikterak závažné, ale jsou zdlouhavé a značně nepříjemné. Děti to svědí, mají snahu se škrábat a kvůli vysoké infekčnosti je potřeba zůstat doma. Přesto je chtějí chytit ti, kteří je ještě neměli.

  Proč je potřeba v dětství chytit plané neštovice