3. měsíc

Těhotenství logo

Třetí měsíc: Hodně si „brblám“.

Jak pokračuje vývoj?

  • Začínají mě zajímat hračky, snažím se do nich trefit ručkou, nebo je chytit.
  • Moje dny začínají mít režim.
  • Poznám nejenom tebe, ale i tatínka, sourozence, nebo babičku.

Co se tento týden dozvíte?

Miminko

Pojď si se mnou hrát!

Pojď si se mnou hrát!

To nám to ale ubíhá, ani jsme se neotočili a už mi jsou 3 měsíce. A za tu dobu jsem se toho hodně naučilo. Když ležím na bříšku, tak dokážu zvednout hlavičku o 90 stupňů. A je se mnou zábava. Hodně toho napovídám, „agrrh“, „brrr“ a tak. Taky se hodně směju, a když ke mně přijdeš, abys mě zvedla, už dávám najevo, že na to čekám.

Péče o miminko

Chci, aby sis se mnou hrála. Mám sice rád svoji hrazdičku, do které kopu nožičkama a snažím se chytit ručičkama, ale to mě na celý den nezabaví. Rád se totiž taky natahuju pro jiné hračky, a to hlavně ty, které se mi dobře chytají, a ty, co různě pískají a chrastí. Ale nejvíc se mi líbí, když mi hračky ukazuješ a podáváš, když mi povídáš a když mi zpíváš písničky.

Právě řešíte

Očkování

Očkování

Ve třetím měsíci vás čeká první povinné očkování hexavakcínou (záškrt, tetanus, černý/dávivý kašel, Haemophilus influenzae b, dětská přenosná obrna, hepatitida B).

Očkování je velice důležité pro zdravý vývoj a ochranu vašeho miminka. Očkování občas snáší hůře rodiče než děti. Stejně jako jakákoliv jiná injekce bolí krátce po vpichu, místo vpichu může být ještě nějaký čas citlivé nebo oteklé, ale to je zcela normální a brzy to odezní. Lékař vás pravděpodobně požádá, abyste miminko pevně podržela, aby ho mohl naočkovat. Po očkování mohou mít děti reakci v podobě zvýšené teploty, některé děti jsou den nebo dva mrzuté. Očkování je totiž založené na tom, že si vaše děťátko prodělá v mírné podobě právě nemoc, proti níž bylo očkováno. Díky tomu si bude moci jeho imunitní systém vytvořit protilátky. Pokud však bude mít vysokou horečku nebo budete-li mít jakékoliv pochybnosti, vždy kontaktujte lékaře.

Tipy a triky

Pravidelný režim

Pravidelný režim

Je samozřejmě příliš brzy, aby vaše děťátko takový režim dodržovalo, ale od věku zhruba 8 týdnů by se mělo začít učit jistým návykům, které mu pomohou během několika následujících měsíců osvojit si spánkový režim.

Ukládání ke spánku vždy ve stejný čas pomůže vašemu děťátku osvojit si jisté spánkové návyky a také vy budete mít lepší přehled o tom, jak dlouho spí. Asi to bude někdy tak trochu metoda pokus omyl, než zjistíte, jaké potřeby má Vaše miminko ohledně spánku. Klidně se však nebojte miminko vzbudit, když bude spát moc dlouho.

Odlišné denní a noční spaní pomůže dítěti později pochopit, proč se v noci spí celou noc. Ve dne ať spí na světle, v běžném domácím či venkovním prostředí, mezi vzruchy. V noci naopak zajistěte, aby mělo ticho a tmu.  

Kvalitní prostředí ke spánku znamená vlastní postýlku a kvalitní matraci. Polštář přidejte až kolem 1 roku věku dítěte. Postýlka má být na klidném místě, to znamená ne u zdi, za kterou hraje televize, nebo pod oknem s pouliční lampou. Před spánkem dětský pokoj vyvětrejte.


Články k tématu

  • Co do porodnice? Seznam důležitých potřeb

    Čekáte přírůstek do rodiny a nevíte přesně, co si zabalit do porodnice? Připravili jsme seznam všech důležitých věcí pro vás i pro miminko, které se vám budou v porodnici hodit. Navíc většinu výbavy zakoupíte v lékárnách Dr. Max nebo v e-shopu drmax.cz s dopravou až domů.
    Co do porodnice? Seznam důležitých potřeb
  • Těhotenská cukrovka

    Nepříjemný test po 24. týdnu těhotenství a spousta mýtů kolem, to je těhotenská cukrovka. Co přesně ji způsobuje, jaké k ní máte předpoklady a jak vám může změnit těhotenství, se dozvíte v novém článku. 
    Těhotenská cukrovka
  • Velká podzimní soutěž

    Soutěžte o 3x poukázky Dr. Max v hodnotě 5 000 Kč nebo produktové balíčky. Buďte členem věrnostního programu Karta výhod Dr. Max, nakupte v minimální hodnotě 300 Kč produkty vlastní značky Dr. Max nebo značky BEBELO® a odpovězte na soutěžní otázku. Neváhejte a pojďte si s námi zasoutěžit.
    Velká podzimní soutěž
  • Kojení

    Setkání s novorozencem v člověku pokaždé vyvolává přirozenou touhu chránit ho a poskytnout mu tu nejlepší možnou péči. Jedním z klíčových faktorů, které život nově narozeného dítěte ovlivňují nejzásadněji, je kojení. V čem je tak jedinečné a jaké největší výhody přináší? Odpovědi nejen na tyto otázky jsme pro vás připravili v přehledném článku.
    Kojení