„Maxík chce knížku“

Nesprávný měsíc?
upravit nastavení

Jak pokračuje vývoj?

Básničky, říkanky, písničky, věty v souvětích a velmi základní umění konverzace, to všechno by děti ve dvou a půl letech mohly zvládat. Vždy ale záleží i na individuální preferenci dítěte – některé je šikovné na básničky, jiné už nenosí plenky, další se zvládne komplet svléknout a obléknout. Je to různé a je to v pořádku.

! Každé dítě je individuální a vyvíjí se svým vlastním tempem. Pro představu zde uvádíme pouze orientační pokroky ve vývoji dítěte. Pokud máte jakékoliv pochybnosti, obraťte se na dětského lékaře.

Miminko

Maxík chce knížku

Všimla jste si toho, že Vaše dítě o sobě rádo mluví a často tak činí ve třetí osobě? Neříká „chci knížku“, ale „Maxík chce knížku“ (samozřejmě že Vaše dítě si bude říkat svým vlastním jménem). Tento způsob vyjadřování je u malých dětí běžný a nejpozději do 4 let se dítě začne vyjadřovat tak, jak má.

I Vy mu můžete pomoci, a to tak, že si jako první uvědomíte, jak s dítětem sama mluvíte. Nepoužíváte náhodou věty typu „maminka musí jít uvařit“? Pokud ano, začněte u sebe. Dítě v podstatě kopíruje to, jak mluvíte Vy. Kromě toho je dobré s ním hodně číst a bavit se o tom, co čtete. A samozřejmě ho co nejvíce začlenit mezi další děti, se kterými může komunikovat.

Tipy a triky:

Dětské skupiny

Přemýšlíte o tom, že byste dítě chtěla umístit alespoň na dopoledne do jeslí nebo do školky, ale všechny v blízkém i širším okolí jsou beznadějně plné?
V tom případě byste se mohla pokusit zařadit dítě do tzv. dětské skupiny.

Dětské skupiny poskytují pravidelnou péči o předškolní děti již od jednoho roku věku. Umožňují docházku v rozsahu nejméně šesti hodin denně, péče je poskytována mimo domácnost dítěte a je zaměřena na výchovu, rozvoj schopností a kulturních i hygienických návyků dítěte. Podle velikosti skupiny je pak určen počet pečujících osob, obvykle na každých šest dětí připadá jedna pečující osoba. Ty mají většinou pedagogické, zdravotnické či sociální vzdělání nebo profesní kvalifikaci chůvy.

Slovo odborníka:

Plané neštovice

Plané neštovice jsou vysoce nakažlivé virové onemocnění, jehož hlavním příznakem je svědivá vyrážka s puchýřky, které jsou naplněny tekutinou.

Inkubační doba planých neštovic je obvykle 12 až 14 dní, ale může to být až 25 dní. Virus se šíří nejčastěji kapénkami z dýchacích cest nebo dotekem tekutiny z puchýřků. 

Jeden až dva dny před vlastním výsevem vyrážky se u dítěte může objevit zvýšená teplota a bolest hlavy, někdy také rýma nebo kašel. Poté se na kůži objeví růžovočervené skvrnky, z nichž po 2 až 3 dnech vznikají puchýřky naplněné nejprve čirou a později mléčně zbarvenou tekutinou. Puchýřky se objevují ve vlnách, takže má dítě na těle současně vyrážky v různých fázích vývoje. Vyrážka se postupně šíří po celém těle a velmi silně svědí.  

Plané neštovice trvají zhruba 10–14 dní. Na puchýřky můžete použít hojivý krém či chladivý gel, při jejichž nanášení děti moc rády asistují. Dále je možné podat sirup na snížení horečky a v případě silného svědění i některý z léků na alergii. Snažte se především, aby si dítě puchýřky příliš neškrábalo – hojení by pak trvalo déle a navíc by se do otevřeného puchýřku mohla dostat infekce.

Články k tématu

 • Co je těhotenská cukrovka, jak se léčí a proč …

  Obecné povědomí o těhotenské cukrovce obvykle končí u povinného testu ve 24. tt nebo u obav z nadměrné porodní hmotnosti dítěte. Jaké riziko přináší těhotenská cukrovka, jak se léčí a zda jí lze vůbec předcházet, se dozvíte v novém článku na Dr.Max BABY.

  Co je těhotenská cukrovka, jak se léčí a proč …
 • Jak poznat atopický ekzém u kojence a jak jej …

  Zarudlá a svědící ložiska strupovité pokožky, neklidné, plačící miminko, které se snaží si léze ekzému škrábat, a zhoršení projevů při zapaření či teplém počasí. Přečtěte si, co můžete udělat pro své děťátko s atopickým ekzémem.  

  Jak poznat atopický ekzém u kojence a jak jej …
 • DARUJME SPOLU - Mezinárodní den úsměvů

  Některé děti se nenarodily pod šťastnou hvězdou. Do jejich života zasáhlo postižení, ať už fyzické či mentální, jiným zase osud do cesty postavil komplikované rodinné situace a osobní traumata.

  DARUJME SPOLU - Mezinárodní den úsměvů