Občas si trošku vymýšlím

Nesprávný měsíc?
upravit nastavení

Jak pokračuje vývoj?

Měsíc před třetími narozeninami už je většina dětí zdatnými sportovci. Skáčou do dálky, jezdí na odrážedle, házejí, chytají nebo kopou míč, skáčou na trampolíně, některé už hezky lezou, ať už po dětských lezeckých stěnách, nebo dětských síťových konstrukcích. A všechny svorně milují houpání na houpačce.

! Každé dítě je individuální a vyvíjí se svým vlastním tempem. Pro představu zde uvádíme pouze orientační pokroky ve vývoji dítěte. Pokud máte jakékoliv pochybnosti, obraťte se na dětského lékaře.

Miminko

Lhát se nemá

Máte někdy pocit, že Vaše konverzace s dítětem není nic jiného než udílení pokynů typu nedělej to, pojď sem, nedotýkej se toho, nepolij se…? Ano, pokyny jsou důležité proto, abyste dítě nasměrovala tam, kam zrovna potřebujete, ale neměly by být vším. Vaši víceméně jednostrannou konverzaci zlepšíte tím, když se zastavíte, kdykoli Vám dítě bude něco říkat. Sedněte si k němu, ať máte oční kontakt, poslouchejte a pokládejte mu otázky. A to, že dítě občas začne lhát? Neděste se, i lhaní je určitý pokrok v jeho vývoji. Znamená to, že dítě už má dobré vyjadřovací schopnosti a dostatek představivosti na to, aby si dokázalo realitu upravit podle svých potřeb. Pokud ho přistihnete při lži, zkuste na to poukázat. Řekněte mu, že víte, že nemluví pravdu, protože prostě vidíte čokoládu, kterou jíst nemělo, napatlanou kolem jeho pusinky. A bez emocí mu vysvětlete, že lhát se nemá.

Tipy a triky:

Návrat do práce

A je to tady, dítě nastoupí do školky a Vy se asi chystáte na návrat do práce.

Podvědomě tušíte, že za tu dobu, co se Váš svět točil okolo plínek, přesnídávek, vaření a plácání báboviček na hřišti, se pracovní svět posunul dopředu. Je tedy důležité začít zase přemýšlet v širších dimenzích, než je svět dítěte. Aby byl Váš návrat do zaměstnání úspěšný, máme pro Vás pár rad:

 • Sedněte si se zaměstnavatelem a proberte, jaká bude Vaše náplň práce, zda můžete počítat s flexibilní pracovní dobou (abyste stíhala vyzvednout dítě ze školky) a zda se vrátíte na plný nebo částečný úvazek (na který máte mimochodem jako matka dítěte do 15 let věku právo). Také se domluvte, zda je možné využívat práci z domova – věřte, že pokud Vaše dítě zrovna chytí rýmu a nebude moci do školky, bude se Vám to velmi hodit.
 • Mějte připravenou zálohu, která bude schopna dítě ohlídat v případě nemoci. Dost často se stává, že dítě onemocní, právě když to nejméně potřebujete, a nechcete druhý den v práci hlásit, že musíte zůstat opět doma.
 • Nakupte a navařte si do mrazáku. Poslední, co chcete řešit hned první týden v zaměstnání, je otázka, jak proboha po celodenním maratonu ještě připravit večeři.
 • A asi nejdůležitější rada: nebojte se a jděte do toho naplno. Možná to bude chvíli trvat, ale nakonec si celá rodina na nový režim zvykne!
Slovo odborníka:

Nástup do školky a nemocnost dětí

Rodiče se mnohdy setkávají s tím, že dítě, které právě nastoupilo do školky, bývá první rok často nemocné. Jak bude reagovat to Vaše, se nedá odhadnout. Ve školce děti sdílejí úplně všechno – hračky, hygienické zařízení, často si vzájemně zamění hrneček nebo lžičku. A právě styk s novými bakteriemi a viry útočí na dětskou imunitu. Některé děti to zvládají lépe, jiné hůře. Běžné nemoci, které si děti nosí ze školky, jsou kašel, rýma, zánět průdušek, střevní problémy anebo angíny. Pokud dítě již nemoc ze školky přineslo, dbejte na to, aby se doléčilo. Ano, je frustrující, že už je opět doma a Vy musíte řešit, jak zajistíte hlídání, ale posílat nedoléčené dítě do školky nic nevyřeší. Dále dbejte na zdravou výživu – dostatek ovoce a zeleniny. Pokud máte pocit, že ani to nestačí, můžete zkusit i některé doplňky na posílení imunity nebo dětské multivitaminy.

Články k tématu

 • Darujme spolu

  Mezinárodní den dětí

  Darujme spolu
 • Co je APGAR skóre a jak snižuje poporodní …

  Pro maminku jsou první minuty po porodu dítěte emocionálním zážitkem, ale pro dítě mohou být tyto okamžiky v mnohém rozhodující. Co je vyšetření na APGAR skóre a jak pomáhá zachraňovat malé lidské životy, píše Dr.Max BABY.

  Co je APGAR skóre a jak snižuje poporodní …
 • Proč je potřeba v dětství chytit plané neštovice

  Při nekomplikovaném průběhu nejsou plané neštovice nikterak závažné, ale jsou zdlouhavé a značně nepříjemné. Děti to svědí, mají snahu se škrábat a kvůli vysoké infekčnosti je potřeba zůstat doma. Přesto je chtějí chytit ti, kteří je ještě neměli.

  Proč je potřeba v dětství chytit plané neštovice