Třicátý pátý týden: Přibírám a přibírám!

Nesprávný týden?
upravit nastavení

Jak pokračuje vývoj?

 • Měřím asi 46 cm a vážím 2,4 kg.
 • Každým dnem nabírám hodně tuku a připravuju se na to, že se za chvíli uvidíme.
 • Už mám málo místa! Kopat moc nejde, tak se jen tak převaluju sem tam.
Miminko

Už je mi tu těsno

Už se pomalu připravuju na den D, kdy se konečně uvidíme. Nabírám na váze, moje orgány dozrávají a většina jich už funguje. Nejhorší je, že už opravdu mám málo místa. S největší pravděpodobnosti jsem ve správné poloze hlavičkou dolu, mám ohnutou hlavičku a bradička se dotýká hrudníku. A ohnutá jsou i moje záda, ruce a nohy.

Vzkaz pro maminku
Měsíc uteče jako voda a pak už se uvidíme, maminko.   

Právě řešíte:

Vyčerpanost

Cítíte se hrozně „neohrabaná“, unavená a zapomnětlivá? V poslední fázi těhotenství se tak cítí snad každá nastávající maminka.

 • Těžiště vašeho těla už je hodně posunuté, takže se vaše stabilita zhoršuje. Při chůzi po schodech se raději vždy přidržujte zábradlí. Navíc přes bříško pořádně nevidíte dolů, což stabilitě nepomáhá.
 • Únava, únava a zase únava. Vše, co děláte, je s velkým bříškem daleko náročnější. Nenechte se tím zneklidnit, prostě dělejte věci svým vlastním tempem a stanovte si priority.
 • Občas vás zaskočí zapomnětlivost. Nevíte, kde jste zrovna nechala klíče od bytu? Nebojte se, po porodu budete mít paměť stejně dobrou jako dřív.
Tipy a triky:

Předporodní kurz: má to smysl?

Pokud jste nebyla v porodnici na předporodním kurzu, určitě se tam zajeďte podívat teď.
Předem se telefonicky domluvte s personálem a přijďte se na všechno podívat. 

Zjistěte si možnosti parkování, zapamatujte si přesnou trasu na oddělení porodnice a do telefonu si uložte telefonní číslo porodnice. Třeba vám personál umožní prohlédnout si některý porodní pokoj, když právě bude volný. Díky tomu budete klidnější. Až nastane den D, budete vědět, kde a jak bude porod probíhat.

Je pár věcí, které můžete udělat společně s partnerem, abyste byli oba lépe připraveni na náhlou změnu situace. Mějte v autě dost paliva a nějaké drobné, abyste se dostali bez problémů do porodnice a měli čím zaplatit za parkování. Pro jistotu si ještě jednou zkontrolujte, jestli máte v tašce do porodnice všechno potřebné.

Články k tématu

 • Darujme spolu

  Mezinárodní den dětí

  Darujme spolu
 • Co je APGAR skóre a jak snižuje poporodní …

  Pro maminku jsou první minuty po porodu dítěte emocionálním zážitkem, ale pro dítě mohou být tyto okamžiky v mnohém rozhodující. Co je vyšetření na APGAR skóre a jak pomáhá zachraňovat malé lidské životy, píše Dr.Max BABY.

  Co je APGAR skóre a jak snižuje poporodní …
 • Proč je potřeba v dětství chytit plané neštovice

  Při nekomplikovaném průběhu nejsou plané neštovice nikterak závažné, ale jsou zdlouhavé a značně nepříjemné. Děti to svědí, mají snahu se škrábat a kvůli vysoké infekčnosti je potřeba zůstat doma. Přesto je chtějí chytit ti, kteří je ještě neměli.

  Proč je potřeba v dětství chytit plané neštovice