Třicátý pátý týden: Přibírám a přibírám!

Nesprávný týden?
upravit nastavení

Jak pokračuje vývoj?

 • Měřím asi 46 cm a vážím 2,4 kg.
 • Každým dnem nabírám hodně tuku a připravuju se na to, že se za chvíli uvidíme.
 • Už mám málo místa! Kopat moc nejde, tak se jen tak převaluju sem tam.
Miminko

Už je mi tu těsno

Už se pomalu připravuju na den D, kdy se konečně uvidíme. Nabírám na váze, moje orgány dozrávají a většina jich už funguje. Nejhorší je, že už opravdu mám málo místa. S největší pravděpodobnosti jsem ve správné poloze hlavičkou dolu, mám ohnutou hlavičku a bradička se dotýká hrudníku. A ohnutá jsou i moje záda, ruce a nohy.

Vzkaz pro maminku
Měsíc uteče jako voda a pak už se uvidíme, maminko.   

Právě řešíte:

Vyčerpanost

Cítíte se hrozně „neohrabaná“, unavená a zapomnětlivá? V poslední fázi těhotenství se tak cítí snad každá nastávající maminka.

 • Těžiště vašeho těla už je hodně posunuté, takže se vaše stabilita zhoršuje. Při chůzi po schodech se raději vždy přidržujte zábradlí. Navíc přes bříško pořádně nevidíte dolů, což stabilitě nepomáhá.
 • Únava, únava a zase únava. Vše, co děláte, je s velkým bříškem daleko náročnější. Nenechte se tím zneklidnit, prostě dělejte věci svým vlastním tempem a stanovte si priority.
 • Občas vás zaskočí zapomnětlivost. Nevíte, kde jste zrovna nechala klíče od bytu? Nebojte se, po porodu budete mít paměť stejně dobrou jako dřív.
Tipy a triky:

Předporodní kurz: má to smysl?

Pokud jste nebyla v porodnici na předporodním kurzu, určitě se tam zajeďte podívat teď.
Předem se telefonicky domluvte s personálem a přijďte se na všechno podívat. 

Zjistěte si možnosti parkování, zapamatujte si přesnou trasu na oddělení porodnice a do telefonu si uložte telefonní číslo porodnice. Třeba vám personál umožní prohlédnout si některý porodní pokoj, když právě bude volný. Díky tomu budete klidnější. Až nastane den D, budete vědět, kde a jak bude porod probíhat.

Je pár věcí, které můžete udělat společně s partnerem, abyste byli oba lépe připraveni na náhlou změnu situace. Mějte v autě dost paliva a nějaké drobné, abyste se dostali bez problémů do porodnice a měli čím zaplatit za parkování. Pro jistotu si ještě jednou zkontrolujte, jestli máte v tašce do porodnice všechno potřebné!

 

Články k tématu

 • Co je těhotenská cukrovka, jak se léčí a proč …

  Obecné povědomí o těhotenské cukrovce obvykle končí u povinného testu ve 24. tt nebo u obav z nadměrné porodní hmotnosti dítěte. Jaké riziko přináší těhotenská cukrovka, jak se léčí a zda jí lze vůbec předcházet, se dozvíte v novém článku na Dr.Max BABY.

  Co je těhotenská cukrovka, jak se léčí a proč …
 • Jak poznat atopický ekzém u kojence a jak jej …

  Zarudlá a svědící ložiska strupovité pokožky, neklidné, plačící miminko, které se snaží si léze ekzému škrábat, a zhoršení projevů při zapaření či teplém počasí. Přečtěte si, co můžete udělat pro své děťátko s atopickým ekzémem.  

  Jak poznat atopický ekzém u kojence a jak jej …
 • DARUJME SPOLU - Mezinárodní den úsměvů

  Některé děti se nenarodily pod šťastnou hvězdou. Do jejich života zasáhlo postižení, ať už fyzické či mentální, jiným zase osud do cesty postavil komplikované rodinné situace a osobní traumata.

  DARUJME SPOLU - Mezinárodní den úsměvů