Třicátý pátý týden: Přibírám a přibírám!

Nesprávný týden?
upravit nastavení

Jak pokračuje vývoj?

 • Měřím asi 46 cm a vážím 2,4 kg.
 • Každým dnem nabírám hodně tuku a připravuju se na to, že se za chvíli uvidíme.
 • Už mám málo místa! Kopat moc nejde, tak se jen tak převaluju sem tam.
Miminko

Už je mi tu těsno

Už se pomalu připravuju na den D, kdy se konečně uvidíme. Nabírám na váze, moje orgány dozrávají a většina jich už funguje. Nejhorší je, že už opravdu mám málo místa. S největší pravděpodobnosti jsem ve správné poloze hlavičkou dolu, mám ohnutou hlavičku a bradička se dotýká hrudníku. A ohnutá jsou i moje záda, ruce a nohy.

Vzkaz pro maminku
Měsíc uteče jako voda a pak už se uvidíme, maminko.   

Právě řešíte:

Vyčerpanost

Cítíte se hrozně „neohrabaná“, unavená a zapomnětlivá? V poslední fázi těhotenství se tak cítí snad každá nastávající maminka.

 • Těžiště vašeho těla už je hodně posunuté, takže se vaše stabilita zhoršuje. Při chůzi po schodech se raději vždy přidržujte zábradlí. Navíc přes bříško pořádně nevidíte dolů, což stabilitě nepomáhá.
 • Únava, únava a zase únava. Vše, co děláte, je s velkým bříškem daleko náročnější. Nenechte se tím zneklidnit, prostě dělejte věci svým vlastním tempem a stanovte si priority.
 • Občas vás zaskočí zapomnětlivost. Nevíte, kde jste zrovna nechala klíče od bytu? Nebojte se, po porodu budete mít paměť stejně dobrou jako dřív.
Tipy a triky:

Předporodní kurz: má to smysl?

Pokud jste nebyla v porodnici na předporodním kurzu, určitě se tam zajeďte podívat teď.
Předem se telefonicky domluvte s personálem a přijďte se na všechno podívat. 

Zjistěte si možnosti parkování, zapamatujte si přesnou trasu na oddělení porodnice a do telefonu si uložte telefonní číslo porodnice. Třeba vám personál umožní prohlédnout si některý porodní pokoj, když právě bude volný. Díky tomu budete klidnější. Až nastane den D, budete vědět, kde a jak bude porod probíhat.

Je pár věcí, které můžete udělat společně s partnerem, abyste byli oba lépe připraveni na náhlou změnu situace. Mějte v autě dost paliva a nějaké drobné, abyste se dostali bez problémů do porodnice a měli čím zaplatit za parkování. Pro jistotu si ještě jednou zkontrolujte, jestli máte v tašce do porodnice všechno potřebné!

 

Články k tématu

 • Prevence syndromu náhlého úmrtí kojence

  Zdánlivě je těžké předcházet něčemu, co se objeví náhle a bez varování. SIDS neboli syndrom náhlého úmrtí kojence je stav, kdy miminko ve spánku bez zjevné příčiny přestane dýchat, a pokud se včas na zástavu dechu nepřijde, už se nenadechne nikdy.

  Prevence syndromu náhlého úmrtí kojence
 • Syndrom náhlého úmrtí kojence

  Ve spolupráci s Nadací Křižovatka a jejich projektem SIDS forum jsme pro vás připravili stručné a přehledné informace o syndromu náhlého úmrtí kojence ( SIDS – Sudden Infant Death Syndrom).

  Syndrom náhlého úmrtí kojence
 • Výsledky testování plenek a plenkových …

  V Dr.Max BABY nám záleží na tom, aby produkty, které prodáváme, byly opravdu kvalitní a spolehlivé, proto jsme se o to více těšili na výsledky testování naší vlastní značky produktů pro miminka.

  Výsledky testování plenek a plenkových …