Mám nového „kamaráda“

Nesprávný měsíc?
upravit nastavení

Jak pokračuje vývoj?

Nyní už je dítě natolik motoricky vyzrálé, že zvládne jednoduché výtvarné tvoření. Třeba v kreslení už umí rovnou čáru, někdy i šišaté kolečko. Oblíbené je potiskování dětskými razítky nebo hnětení z plastelíny. Dítě už také cítí pýchu, když si umělecké dílo vystavíte.

! Každé dítě je individuální a vyvíjí se svým vlastním tempem. Pro představu zde uvádíme pouze orientační pokroky ve vývoji dítěte. Pokud máte jakékoliv pochybnosti, obraťte se na dětského lékaře.

Miminko

Moje rozmary

Včera dítě jídlo milovalo, dnes ho nejí. Ano, jedná se o jeden z dalších dětských rozmarů, se kterými se musíte poprat. Částečně to můžete připisovat faktu, že dítě se chce čím dál více osamostatňovat, a tedy
i kontrolovat, co bude jíst a co ne. Částečně je to dáno tím, že prostě nemusí být vždy hladové v době, kterou mu určíte. Takže pokud dítě jídlo v určitý moment dne odmítá, zkuste mu ho nabídnout třeba o něco později.

A když už jsme u těch rozmarů, tak jste možná zjistila, že si dítě domů přivedlo nového „kamaráda“ – kamaráda, kterého si vymyslelo. Kamaráda, s kterým se baví a hraje si s ním. Nejlepší, co můžete udělat, je kamaráda doma nějakou dobu akceptovat a na chvíli ho u Vás nechat pobýt.

Tipy a triky:

Výběr školky

Pokud Vaše dítě ještě nechodí do jeslí, školky nebo některé dětské skupiny, je nejvyšší čas začít výběr řešit. Důležité je pohlídat si termíny zápisu. Mohlo by se Vám stát, že Vaše tříleté dítě v polovině školního roku nikam nepřijmou.
A dítě ve 3 letech již bude potřebovat nejen interakci se svými vrstevníky, ale
i stimulaci ve formě nových her a učení, kterou mu školka dokáže poskytnout.

Důležité je, aby dítě bylo ve školce spokojené, takže se určitě věnujte jejímu výběru. Zajděte se podívat do více školek, ať už na dny otevřených dveří, nebo na individuální návštěvu. Popovídejte si s paní učitelkou, která by Vaše dítě měla dostat na starosti, i s paní ředitelkou o tom, jaké používají výchovné metody. Důležité je, aby se Vám ve školce líbilo a abyste se Vy cítila s výběrem spokojená.

Slovo odborníka:

Pozor na sůl

Všichni známe pohádku Sůl nad zlato, ale tato lidová moudrost rozhodně neplatí v případě dětí. Pokud rodiče nedávají na množství soli velký pozor, její potřeba se u dětí postupně zvyšuje. Děti si na slanou chuť zvyknou a později ji samy vyhledávají, což může vést až k obezitě, zadržování vody v těle, zvýšení krevního tlaku a především k obtížím s ledvinami, pro které je vyšší množství soli velkou zátěží. Bohužel různé průzkumy ukazují, že množství soli, které české děti konzumují, výrazně převyšuje doporučené denní limity, přestože se rodiče obvykle snaží dbát na to, aby děti jedly správně. Velké množství soli je totiž v potravinách schováno. Například nesolený rohlík obsahuje více než 1 gram soli (přitom děti by měly za den přijmout maximálně 3 gramy soli).

Soli se úplně nevyhnete, ale můžete její množství snížit tím, že nebudete dosolovat Vámi vařená jídla a budete se co nejvíce vyhýbat všemu, na čem je sůl vidět.

Články k tématu

 • Co je těhotenská cukrovka, jak se léčí a proč …

  Obecné povědomí o těhotenské cukrovce obvykle končí u povinného testu ve 24. tt nebo u obav z nadměrné porodní hmotnosti dítěte. Jaké riziko přináší těhotenská cukrovka, jak se léčí a zda jí lze vůbec předcházet, se dozvíte v novém článku na Dr.Max BABY.

  Co je těhotenská cukrovka, jak se léčí a proč …
 • Jak poznat atopický ekzém u kojence a jak jej …

  Zarudlá a svědící ložiska strupovité pokožky, neklidné, plačící miminko, které se snaží si léze ekzému škrábat, a zhoršení projevů při zapaření či teplém počasí. Přečtěte si, co můžete udělat pro své děťátko s atopickým ekzémem.  

  Jak poznat atopický ekzém u kojence a jak jej …
 • DARUJME SPOLU - Mezinárodní den úsměvů

  Některé děti se nenarodily pod šťastnou hvězdou. Do jejich života zasáhlo postižení, ať už fyzické či mentální, jiným zase osud do cesty postavil komplikované rodinné situace a osobní traumata.

  DARUJME SPOLU - Mezinárodní den úsměvů