Třicátý sedmý týden: Uklidit, nakoupit, připravit se…

Nesprávný týden?
upravit nastavení

Jak pokračuje vývoj?

 • Měřím asi 48 cm a vážím 2,9 kg.
 • Připravuju se, chystám se a trénuju – vrtím se, polykám, mrkám.
 • A přiznám se, čím dál víc si cucám paleček. To abych po narození umělo dobře sát mlíčko.
Miminko

Moje orgány, včetně plic, jsou připravené

Moje plíce už jsou skoro dovyvinuté, vypadám jako miminko, ale pokud bych se teď narodil, doktoři by řekli, že je to ještě trošku předčasné. Tak já chvilku počkám a budu trpělivě trénovat a ještě trošku přiberu a povyrostu.

Vzkaz pro maminku 
Představuješ si, jak vypadám? To já taky. Jsem na tebe moc zvědavý a už teď vím, že budeš ta nejlepší maminka na světě.

Tipy a triky:

Připravte svou domácnost na dobu po porodu

Pokud máte dost energie, jednou z nejjednodušších věcí, které můžete předem zařídit, je navařit a zamrazit si do krabiček jednodušší jídla a polévky. Až se vrátíte z porodnice s novorozeňátkem, bude se vám hodit, když si jídlo jenom ohřejete.

Také můžete začít připravovat svůj domov na nového člena rodiny. Ukliďte si, protože později na to nebudete mít čas ani chuť. A nezapomeňte, že musíte mít doma zásobu plenek, miminkovského oblečení a připravenou postýlku nebo košík. Nejlepší bude, když partnerovi připravíte i autosedačku a vše, co si myslíte, že budete během pobytu v porodnici potřebovat, aby to pak nemusel doma hledat. Ale snažte se nedělat z toho vědu a nezapomeňte si dát „nohy nahoru“, až budete mít hotovo.

A pozor, ať máte sbalenou tašku do porodnice! Mějte přichystané také všechny potřebné doklady.

Slovo odborníka:

Vyšetření ukáže, zda už se porod blíží

Od tohoto týdne už musíte být připravená, že porod může přijít každým okamžikem. Každý týden byste měla navštěvovat těhotenskou poradnu, kde součástí vyšetření bývá také kardiografické vyšetření plodu. Toto vyšetření slouží ke zhodnocení toho, jak vaše miminko prospívá a jaká je děložní činnost.

Váš lékař bude sledovat, zda a jak moc se již otevírá váš děložní čípek a jak moc již vaše miminko sestoupilo dolu do pánve. Podle toho bude moci upřesnit očekávaný termín porodu.

Články k tématu

 • Darujme spolu

  Mezinárodní den dětí

  Darujme spolu
 • Co je APGAR skóre a jak snižuje poporodní …

  Pro maminku jsou první minuty po porodu dítěte emocionálním zážitkem, ale pro dítě mohou být tyto okamžiky v mnohém rozhodující. Co je vyšetření na APGAR skóre a jak pomáhá zachraňovat malé lidské životy, píše Dr.Max BABY.

  Co je APGAR skóre a jak snižuje poporodní …
 • Proč je potřeba v dětství chytit plané neštovice

  Při nekomplikovaném průběhu nejsou plané neštovice nikterak závažné, ale jsou zdlouhavé a značně nepříjemné. Děti to svědí, mají snahu se škrábat a kvůli vysoké infekčnosti je potřeba zůstat doma. Přesto je chtějí chytit ti, kteří je ještě neměli.

  Proč je potřeba v dětství chytit plané neštovice