Slavím další narozeniny!

Nesprávný měsíc?
upravit nastavení

Jak pokračuje vývoj?

Tříleté dítě je natolik vyspělé, že by mělo bez potíží zvládnout docházku do školky. Mluví včetně časování a skloňování, samo se nají, vyprázdní, svlékne a oblékne a dokáže se na několik desítek minut i samo zabavit, stejně jako si dovede bez rodiče hrát s dětmi. To ale neznamená, že mu nebudete ve školce chybět.

! Každé dítě je individuální a vyvíjí se svým vlastním tempem. Pro představu zde uvádíme pouze orientační pokroky ve vývoji dítěte. Pokud máte jakékoliv pochybnosti, obraťte se na dětského lékaře.

---

Všechny uvedené informace u jednotlivých měsíců vždy berte s rezervou, děti se jich totiž vůbec nedrží. V něčem jsou napřed, v něčem pozadu, a dokonce i dva sourozenci stejných rodičů se mohou vyvíjet odlišně. Dítě pozorujte a porovnávejte, ale nemusíte se obávat menšího opoždění v dílčích dovednostech, rozdíly mohou být v řádu týdnů až měsíců.

V případě jakýchkoliv vážných pochybností se ale neváhejte obrátit na pediatra nebo specializovaného dětského psychologa, který pomůže rodině zorientovat se ve výchově a vývoji dítěte.

Miminko

Koukni kolik toho dokážu!

Vašemu dítěti jsou 3 roky a kolik toho už zvládne! Běhá, skáče, dokáže přelít tekutinu z jedné nádoby do druhé. Modeluje z plastelíny, umí kreslit pastelkami a vodovými barvami. Občas asi řešíte, co Vaše dítě přesně nakreslilo, ale ono to moc dobře ví a dokáže Vám to krásně popsat. Ve 3 letech jí samostatně lžičkou a vidličkou, pije z hrnečku a mělo by umět chodit na nočník a v noci být bez plen. Má rádo společnost ostatních dětí a začíná se s nimi kamarádit.

Tipy a triky:

První dětské kolo

Ideální narozeninový dárek? Kupte dítěti jeho první dětské kolo.

Při výběru je úplně nejdůležitější jeho správná velikost. Častou chybou, kterou rodiče udělají, je, že koupí kolo s větším rámem, než je vhodné, s tím, že do něj dítě doroste. Problém pak je, že dítě sedí na kole v nepřirozeném posezu a je příliš natažené, aby dosáhlo na řídítka, nebo jsou pro něj řídítka moc vysoko.

Nejmenší dětské kolo je 12“. Toto kolo je vybaveno zadní brzdou, která je pro malé děti lépe ovladatelná než klasická brzda přední, a jeho součástí jsou balanční kolečka. Ta jsou dobrá pro nacvičování prvních jízd, kdy se dítě učí šlapat. Dětských kol je na trhu velké množství a prodávají se ve všech sportovních obchodech. Pokud ale nejste cyklistický odborník, raději se zajděte poradit do specializovaného cyklistického obchodu. A nezapomeňte, že dítě musí mít cyklistickou helmu, než nasedne na kolo.

Slovo odborníka:

Slovo na závěr

Jako zkušená maminka si dokážete poradit s běžnými dětskými nemocemi. Umíte léčit rýmu, kašel, zácpu nebo naopak průjem. Víte, jaké léky jsou vhodné pro Vaše dítě a jak je dávkovat. Víte také, kdy lze nemoc zvládnout samostatně domácím léčením a kdy je naopak nutná odborná lékařská pomoc. Základní pravidlo, které platí, je, že když si nejste jistá, raději zajděte s dítětem za pediatrem.

A pokud právě chystáte narozeninovou oslavu, nezapomeňte pro malé hosty připravit velký talíř s ovocem a zeleninou a raději jim dopřejte kukuřičné křupky než chipsy a popcorn.

Články k tématu

 • Darujme spolu

  Mezinárodní den dětí

  Darujme spolu
 • Co je APGAR skóre a jak snižuje poporodní …

  Pro maminku jsou první minuty po porodu dítěte emocionálním zážitkem, ale pro dítě mohou být tyto okamžiky v mnohém rozhodující. Co je vyšetření na APGAR skóre a jak pomáhá zachraňovat malé lidské životy, píše Dr.Max BABY.

  Co je APGAR skóre a jak snižuje poporodní …
 • Proč je potřeba v dětství chytit plané neštovice

  Při nekomplikovaném průběhu nejsou plané neštovice nikterak závažné, ale jsou zdlouhavé a značně nepříjemné. Děti to svědí, mají snahu se škrábat a kvůli vysoké infekčnosti je potřeba zůstat doma. Přesto je chtějí chytit ti, kteří je ještě neměli.

  Proč je potřeba v dětství chytit plané neštovice