Slavím další narozeniny!

Nesprávný měsíc?
upravit nastavení

Jak pokračuje vývoj?

Tříleté dítě je natolik vyspělé, že by mělo bez potíží zvládnout docházku do školky. Mluví včetně časování a skloňování, samo se nají, vyprázdní, svlékne a oblékne a dokáže se na několik desítek minut i samo zabavit, stejně jako si dovede bez rodiče hrát s dětmi. To ale neznamená, že mu nebudete ve školce chybět.

! Každé dítě je individuální a vyvíjí se svým vlastním tempem. Pro představu zde uvádíme pouze orientační pokroky ve vývoji dítěte. Pokud máte jakékoliv pochybnosti, obraťte se na dětského lékaře.

---

Všechny uvedené informace u jednotlivých měsíců vždy berte s rezervou, děti se jich totiž vůbec nedrží. V něčem jsou napřed, v něčem pozadu, a dokonce i dva sourozenci stejných rodičů se mohou vyvíjet odlišně. Dítě pozorujte a porovnávejte, ale nemusíte se obávat menšího opoždění v dílčích dovednostech, rozdíly mohou být v řádu týdnů až měsíců.

V případě jakýchkoliv vážných pochybností se ale neváhejte obrátit na pediatra nebo specializovaného dětského psychologa, který pomůže rodině zorientovat se ve výchově a vývoji dítěte.

Miminko

Koukni kolik toho dokážu!

Vašemu dítěti jsou 3 roky a kolik toho už zvládne! Běhá, skáče, dokáže přelít tekutinu z jedné nádoby do druhé. Modeluje z plastelíny, umí kreslit pastelkami a vodovými barvami. Občas asi řešíte, co Vaše dítě přesně nakreslilo, ale ono to moc dobře ví a dokáže Vám to krásně popsat. Ve 3 letech jí samostatně lžičkou a vidličkou, pije z hrnečku a mělo by umět chodit na nočník a v noci být bez plen. Má rádo společnost ostatních dětí a začíná se s nimi kamarádit. 

Tipy a triky:

První dětské kolo

Ideální narozeninový dárek? Kupte dítěti jeho první dětské kolo.

Při výběru je úplně nejdůležitější jeho správná velikost. Častou chybou, kterou rodiče udělají, je, že koupí kolo s větším rámem, než je vhodné, s tím, že do něj dítě doroste. Problém pak je, že dítě sedí na kole v nepřirozeném posezu a je příliš natažené, aby dosáhlo na řídítka, nebo jsou pro něj řídítka moc vysoko.

Nejmenší dětské kolo je 12“. Toto kolo je vybaveno zadní brzdou, která je pro malé děti lépe ovladatelná než klasická brzda přední, a jeho součástí jsou balanční kolečka. Ta jsou dobrá pro nacvičování prvních jízd, kdy se dítě učí šlapat. Dětských kol je na trhu velké množství a prodávají se ve všech sportovních obchodech. Pokud ale nejste cyklistický odborník, raději se zajděte poradit do specializovaného cyklistického obchodu. A nezapomeňte, že dítě musí mít cyklistickou helmu, než nasedne na kolo.

Slovo odborníka:

Slovo na závěr

Jako zkušená maminka si dokážete poradit s běžnými dětskými nemocemi. Umíte léčit rýmu, kašel, zácpu nebo naopak průjem. Víte, jaké léky jsou vhodné pro Vaše dítě a jak je dávkovat. Víte také, kdy lze nemoc zvládnout samostatně domácím léčením a kdy je naopak nutná odborná lékařská pomoc. Základní pravidlo, které platí, je, že když si nejste jistá, raději zajděte s dítětem za pediatrem.

A pokud právě chystáte narozeninovou oslavu, nezapomeňte pro malé hosty připravit velký talíř s ovocem a zeleninou a raději jim dopřejte kukuřičné křupky než chipsy a popcorn.

Články k tématu

 • Prevence syndromu náhlého úmrtí kojence

  Zdánlivě je těžké předcházet něčemu, co se objeví náhle a bez varování. SIDS neboli syndrom náhlého úmrtí kojence je stav, kdy miminko ve spánku bez zjevné příčiny přestane dýchat, a pokud se včas na zástavu dechu nepřijde, už se nenadechne nikdy.

  Prevence syndromu náhlého úmrtí kojence
 • Syndrom náhlého úmrtí kojence

  Ve spolupráci s Nadací Křižovatka a jejich projektem SIDS forum jsme pro vás připravili stručné a přehledné informace o syndromu náhlého úmrtí kojence ( SIDS – Sudden Infant Death Syndrom).

  Syndrom náhlého úmrtí kojence
 • Výsledky testování plenek a plenkových …

  V Dr.Max BABY nám záleží na tom, aby produkty, které prodáváme, byly opravdu kvalitní a spolehlivé, proto jsme se o to více těšili na výsledky testování naší vlastní značky produktů pro miminka.

  Výsledky testování plenek a plenkových …