Pojďme si hrát

Nesprávný měsíc?
upravit nastavení

Jak pokračuje vývoj?

Pamatujete si na začátky hry s dřevěnými kostičkami? Zkuste je dítěti znovu dát, nyní by mělo zvládnout postavit věž z 6–12 kostek, tak šikovné už může být! Stále šikovnější prstíčky už také leccos otevřou, vyšťourají a chytí, nemluvě o kouzlech, jaká umí s pastelkami.

! Každé dítě je individuální a vyvíjí se svým vlastním tempem. Pro představu zde uvádíme pouze orientační pokroky ve vývoji dítěte. Pokud máte jakékoliv pochybnosti, obraťte se na dětského lékaře.

Miminko

Už víš, jaké jsem?

Vaše dítě bude mít za chvíli třetí narozeniny a Vy pozorujete, že je stále zdatnější a šikovnější. Třeba na hřišti dokáže zdolat prolézačku nebo vylézt na vyšší klouzačku, než jste byla dosud zvyklá. Postupně se začíná tříbit jeho přirozený charakter. Už asi víte, jestli je Vaše dítě opravdu temperamentní človíček, který nikde neposedí, nebo je naopak tišší a klidnější. A ač si doteď hrálo samo, i když vedle ostatních dětí, i to se postupně mění a Vaše dítě si možná začíná vytvářet přátelský vztah s dalším dítětem, které často vídá.

Tipy a triky:

Hry pro děti

Dítě v tomto věku stále žije pro hru. Je to způsob, jak se dále rozvíjí, učí se nové věci, zapojuje mozek i jemnou motoriku. Jenomže co pořád vymýšlet?

 1. Skládat a rozkládat: Kostky, puzzle, modelína – dítě něco vytvoří, pak to zase zboří a vytvoří něco jiného. A přitom se krásně formuje jeho analytické myšlení.

 2. Zábava v kuchyni: Dítě v tomto věku opravdu rádo pomáhá (užijte si to, protože to se časem změní).
  - Upečte společně bábovku. Nechte dítě, ať Vám podává ingredience, ukažte mu, jak se váží mouka a rozklepává vajíčko.
  - Nechte ho, aby Vám z myčky vyndalo, roztřídilo a uklidilo příbory (pozor na ostré nože).
  - Vařte spolu – pokud má dítě vlastní kuchyňku, přeneste mu ji blíže k té Vaší. A pak si řekněte, co 
  budete vařit – Vy vařte opravdu a dítě pro plyšáky.

 3. Zapojte vlastní fantazii:
  - Sedněte si s dítětem venku na lavičku a počítejte spolu např. červená auta. Požádejte dítě, ať potom samo vymyslí nějakou podobnou hru.
  - Hrajte slovní fotbal – dítě musí vymyslet slovo začínající na písmeno, kterým končí poslední slovo, co jste řekla.

 4. Deskové hry: Můžete začít dítě učit hrát jednoduché deskové hry, např. člověče, nezlob se nebo domino.
Slovo odborníka:

Hyperaktivita u dětí

Má Vaše dítě tolik energie, že nevíte, kde ji vlastně bere? To je celkem normální paradox, který řeší všechny maminky. Nicméně občas jsou děti opravdu nadprůměrně živé, neposedné, neustále se vrtí, a to i při jídle, prostě nedokážou posedět ani na nic počkat. Ač se zdá, že jsou tak trochu nezvladatelné, obvykle jsou tyto děti nadprůměrně bystré. Prostě neustále potřebují pohyb a mentální stimulaci. Odlišit, zda se jedná o dítě, které je jen živější, nebo zda jde skutečně o syndrom ADHD, může jen odborník (klinický psycholog nebo psychiatr). Nicméně stanovit diagnózu je před třetím rokem dítěte ještě velmi obtížné. Pokud máte pocit, že Vaše dítě patří mezi ty neposedné, poraďte se s pediatrem v rámci tříleté prohlídky.

Články k tématu

 • Darujme spolu

  Mezinárodní den dětí

  Darujme spolu
 • Co je APGAR skóre a jak snižuje poporodní …

  Pro maminku jsou první minuty po porodu dítěte emocionálním zážitkem, ale pro dítě mohou být tyto okamžiky v mnohém rozhodující. Co je vyšetření na APGAR skóre a jak pomáhá zachraňovat malé lidské životy, píše Dr.Max BABY.

  Co je APGAR skóre a jak snižuje poporodní …
 • Proč je potřeba v dětství chytit plané neštovice

  Při nekomplikovaném průběhu nejsou plané neštovice nikterak závažné, ale jsou zdlouhavé a značně nepříjemné. Děti to svědí, mají snahu se škrábat a kvůli vysoké infekčnosti je potřeba zůstat doma. Přesto je chtějí chytit ti, kteří je ještě neměli.

  Proč je potřeba v dětství chytit plané neštovice