Třináctý týden: Jsem velké jako broskev

Nesprávný týden?
upravit nastavení

Jak pokračuje vývoj?

 • Jsem velké asi jako broskev, zhruba 7,5 cm.
 • Začínají se formovat hlasivky. Máš se, maminko, na co těšit.
 • Velikost hlavičky se začíná dostávat do rovnováhy se zbytkem těla a nyní tvoří zhruba polovinu mé celkové velikosti.
Miminko

Moje hlasivky jsou na cestě!

Moje dolní a horní víčka jsou stále spojená a pod nimi se vyvíjejí očička, kterými na tebe budu koukat. V ručičkách a nožičkách se mi vyvíjejí kosti, moje ledviny už produkují moč, která se vylučuje do plodové vody. Střeva, která se zatím vyvíjela mimo břišní dutinu, se přesouvají dovnitř a mizí pupeční kýla.

Vzkaz pro maminku
Začínají se mi formovat hlasivky, abych mohlo pořádně křičet. Až trošku povyrostu, ti budu díky nim říkat „maminko“.

Právě řešíte:

Citlivé zuby

Péče o zuby je v těhotenství ještě důležitější než jindy. V těhotenství se často projeví dosud nepoznané nebo neošetřené kazy. Ke vzniku nových kazů přispívají především:

 • zhoršená hygiena ústní dutiny způsobená pocity na zvracení při čištění zubů,
 • zvracení, protože žaludeční šťávy narušují zubní sklovinu; někdy ale stačí jen častý reflux – říhnutí doprovázené žaludečními šťávami, které se dostanou až do úst,
 • záněty dásní, dásně totiž mají větší sklon ke krvácení kvůli zvýšenému objemu krve v těle ženy,
 • změna chutí – častá chuť na sladké nebo kyselé.

Základem správné péče je opravdu důkladná ústní hygiena, tedy minimálně čištění zubů ráno před snídaní a večer po posledním jídle. Ideálně kartáčkem s měkkými štětinami a zubní pastou chránící před zvýšenou krvácivostí dásní. Večer je vhodné péči doplnit o čištění mezizubními kartáčky.

Prohlídka u zubního lékaře je navíc jedním z doporučených vyšetření během těhotenství a váš gynekolog by ji měl vyžadovat. Jděte na ni co nejdřív.

Tipy a triky:

Jak na kašel, rýmu nebo bolest v krku?

Kašel, rýma nebo bolest v krku jsou v těhotenství zvláště nepříjemné, protože kvůli těhotenství se velmi zužuje výběr léčivých přípravků, které lze použít. Vždy začněte užívat léčiva až po dohodě s lékařem nebo lékárníkem.

Na kašel lze v omezené míře užívat jitrocelový sirup, můžete ovšem vyzkoušet recept našich babiček – kloktání jitrocelového či šalvějového odvaru. Podrážděné hrdlo také zklidní heřmánkový čaj s medem. 

Proti rýmě můžete v těhotenství užívat většinu „mořských“ vod, speciálních slaných roztoků.

Můžete si vybrat podle koncentrace soli i účinnosti:

 • Hypertonická mořská voda je zcela bezpečná pro každodenní a dlouhodobé používání.
 • Isotonická (někdy také hypotonická) mořská voda má vyšší koncentraci soli, je účinnější, ale také agresivnější ke sliznicím. Používejte po dobu maximálně 1 týdne.

O výběru té aktuálně nejvhodnější pro vás se poraďte se svým lékárníkem.

Bolest v krku může být příznakem nachlazení nebo také začínající anginy a zánětu horních cest dýchacích.  Pokud bolest v krku trvá déle než 2 dny nebo se vám opravdu špatně polyká, vyhledejte lékaře. První pomocí při bolesti v krku vhodnou po celé těhotenství je např. Septilen.

Slovo odborníka:

Zkratky v těhotenské průkazce

Důležité zkratky v těhotenské průkazce, které by mamince neměly plést hlavu. Které znich jsou nejdůležitější?

TP – termín porodu

PM – poslední menses

UZ – ultrazvukové vyšetření

PP – první pohyby, které žena cítí. U prvního těhotenství přicházejí zhruba po 20. týdnu těhotenství, u dalších těhotenství někdy i dříve.

TK – krevní tlak v těhotenství by měl být ideálně kolem hodnot 120/80, v normě zhruba do 135/85. Například hodnoty 140/90 jsou v těhotenství již považovány za lehkou hypertenzi (zvýšený krevní tlak). Krevní tlak je v těhotenství důležitým ukazatelem, může varovat před celou řadou vážných komplikací, a proto je třeba jej pečlivě hlídat.

Rh – Rh faktor krve je důležitý pro prevenci možných komplikací v těhotenství. 

ABO – systém krevních skupin ABO (patří sem krevní skupiny A, B, AB a 0), krevní skupina je základní ukazatel a nesmí chybět v žádné zdravotní dokumentaci, třeba pro případ, že bude nutné vám poskytnout krevní infuzi (darování cizí krve).

B v moči – přítomnost bílkoviny v moči může ukazovat na možné další komplikace v těhotenství a je třeba moč monitorovat celé těhotenství. 

C v moči – přítomnost cukrů v moči může ukazovat na možné další komplikace v těhotenství a je třeba moč monitorovat celé těhotenství. 

Články k tématu

 • Darujme spolu

  Mezinárodní den dětí

  Darujme spolu
 • Co je APGAR skóre a jak snižuje poporodní …

  Pro maminku jsou první minuty po porodu dítěte emocionálním zážitkem, ale pro dítě mohou být tyto okamžiky v mnohém rozhodující. Co je vyšetření na APGAR skóre a jak pomáhá zachraňovat malé lidské životy, píše Dr.Max BABY.

  Co je APGAR skóre a jak snižuje poporodní …
 • Proč je potřeba v dětství chytit plané neštovice

  Při nekomplikovaném průběhu nejsou plané neštovice nikterak závažné, ale jsou zdlouhavé a značně nepříjemné. Děti to svědí, mají snahu se škrábat a kvůli vysoké infekčnosti je potřeba zůstat doma. Přesto je chtějí chytit ti, kteří je ještě neměli.

  Proč je potřeba v dětství chytit plané neštovice