Jak cestovat s diabetem

8. 3. 2021 · Mgr. Lukáš Novotný · 4 minuty čtení

S létem přichází čas cestování a dovolených. Obvykle za mořem, teplem a odpočinkem, ale také za dobrodružstvím, poznáváním blízkých i vzdálených míst a novými zážitky, ať již gurmánskými, či sportovními. Někdy může být pro Vás coby diabetika cestování o něco komplikovanější. Je totiž třeba myslet na víc věcí naráz a být připraven na možné komplikace. Proto Vám přinášíme pár tipů, na co nezapomenout, aby pro Vás cestování bylo co nejpohodlnější.



Jak cestovat s diabetem

Inzuliny a cestování

O něco těžší situaci mají diabetici prvního typu a ti, kteří si denně aplikují inzulin. Tento lék je totiž velmi citlivý na jakékoliv změny teplot. Neměl by zmrznout a také by neměl být vystaven příliš vysokým teplotám. Při nesprávném uchovávání totiž jeho účinnost výrazně klesá. Co to v praxi znamená?

Pokud cestujete letadlem, mějte s sebou veškeré inzuliny v příručním zavazadle. Nákladový prostor letadla nemusí být vyhříván a teploty v něm bývají pod bodem mrazu. Navíc neriskujete nedostatek léků v případě, že se Vaše zavazadlo zpozdí, nebo hůře, někde ztratí.

V autě v letních měsících zase hrozí opačný extrém, tj. příliš vysoké teploty. V případě, že cestujete autem na delší vzdálenosti, uložte svoje inzuliny raději do cestovní ledničky či do speciálního chladicího pouzdra na inzulin.

A na vhodnou teplotu pro své inzuliny myslete i v místě ubytování, kde je uchovávejte v klimatizovaném pokoji, ideálně přímo v lednici, tj. při teplotě 2–8 °C. Na tyto požadavky ohledně vybavení pokoje je dobré myslet už v okamžiku, kdy svou dovolenou teprve plánujete.


A co další léky?

V případě, že užíváte léky ve formě tablet, mějte s sebou vždy dostatečné množství (raději více pro případ zpoždění letu, pozdějšího návratu apod.). Také pro tyto léky platí, že by se měly uchovávat při pokojové teplotě (tj. do 25 °C, opět tedy pozor na možnou teplotu v autě na slunci).

Kromě svých pravidelně užívaných léků nezapomeňte cestovní lékárničku vybavit dalšími léky určenými na případné zdravotní obtíže či možné komplikace. Tady záleží především na tom, kam se chystáte a co Vám v dané lokalitě hrozí. V cestovní lékárničce by neměly chybět léky na průjem a další zažívací obtíže, léky proti bolesti, dále přípravky na rýmu, kašel či bolest v krku, oční kapky, dezinfekce na kůži, náplasti a hojivý krém. Mnoho lokalit, včetně našich zeměpisných šířek, vyžaduje také silný a spolehlivý repelent. I drobný štípanec se u diabetika kvůli pomalejšímu hojení může rozvinout v dlouho se nehojící ranku.

Samozřejmou součástí cestovní lékárničky by měl být také opalovací přípravek v dostatečném množství (pokud plánujete pobyt na slunci, počítejte alespoň 50 ml na den) a s dostatečnou ochranou proti UV záření (hodnota SPF by měla zohlednit účel používání, zeměpisnou lokalitu i Váš fototyp). Kůži je po opalování vhodné ošetřit zvláčňujícím tělovým mlékem.


Denní a pitný režim

Obzvlášť během dalekých cest, kdy Vás kromě náročného přesunu čeká i změna časového pásma, nezapomínejte na pravidelný režim – tj. pravidelná strava a užívání léků, případně aplikace inzulinu. Na možné úpravě dávkování léků se při velkém časovém posunu předem domluvte se svým diabetologem.

Dávkování inzulinu je třeba upravit též v případě, že Vás čeká náročná fyzická aktivita, jako jsou třeba horská turistika či sport. Předejdete tak možným komplikacím, všichni už známe hypoglykemii či hyperglykemii.

Při vyšších okolních teplotách jsme více ohroženi dehydratací, proto nezapomínejte na dostatečný příjem tekutin. Pijte, i když nepociťujete žízeň. Nedostatečný příjem tekutin je totiž jednou z možných příčin hyperglykemie. Nejlepším nápojem je čistá voda, případně minerálka a neslazený čaj.

Jak cestovat s diabetem 2

Nohy v popředí Vaší pozornosti

Zvláštní péči byste chodidlům měli dopřávat po celý rok. Pokud jsou Vaše paty suché a hrubé, promazávejte je krémem s ureou, který zvláční suchou kůži a snižuje její nadměrné rohovatění.  Předejdete tak vzniku bolestivých prasklin. Obzvláště opatrní buďte v otevřené obuvi – snadno se do ní dostane kamínek, který chodidlo může poranit. Ani přes všechna módní doporučení nechoďte v sandálech naboso.

Závěrem ještě připomínáme, že pokud cestujete sami, mějte v peněžence viditelně umístěno upozornění, že se léčíte s diabetem. Vhodné je mít s sebou také základní informace o Vaší léčbě. Samozřejmostí by mělo být také uzavřené cestovní pojištění.

Přejeme krásné letní dny plné pohody a krásných zážitků!

Články k tématu Jak cestovat s diabetem

  • Diabetici často netuší, proč je pro ně péče o nohy tak důležitá. Péče o nohy, chodidla a o kůži vůbec musí být prioritou hned od zahájení léčby cukrovky. Jak správně pečovat o nohy a jak je chránit před hrozícími komplikacemi při cukrovce?
  • Nejlepší volbou v diabetické dietě jsou potraviny s nízkou hodnotou glykemického indexu. Jsou pomalu tráveny a vstřebávány, což znamená pomalejší a menší vzestup hladiny cukru v krvi. Skvělou volbu představuje černý bez, borůvky, jablka, cibule, česnek či kysané zelí.
  • Co znamená diabetický stres a kdo je touto specifickou formou psychické zátěže ohrožen, jak souvisí se syndromem vyhoření a proč je potřeba zavčas řešit počínající úzkost především otevřenou a ohleduplnou komunikací, si můžete přečíst v novém článku.
O autorovi
Mgr. Lukáš Novotný
Mgr. Lukáš Novotný
Vystudoval jsem Farmaceutickou fakultu Univerzity Karlovy. Od roku 2016 pracuji jako lékárník v Praze a připravuji vzdělávací články a aktivity pro lékárníky, studenty a veřejnost.
Číst více od autora
O autorovi
Mgr. Lukáš Novotný
Mgr. Lukáš Novotný
Vystudoval jsem Farmaceutickou fakultu Univerzity Karlovy. Od roku 2016 pracuji jako lékárník v Praze a připravuji vzdělávací články a aktivity pro lékárníky, studenty a veřejnost.
Číst více od autora