Co je APGAR skóre a jak snižuje poporodní úmrtnost

Pro maminku jsou první minuty po porodu dítěte emocionálním zážitkem, ale pro dítě mohou být tyto okamžiky v mnohém rozhodující. Co je vyšetření na APGAR skóre a jak pomáhá zachraňovat malé lidské životy, píše Dr.Max BABY.

Apgar skóre

V dřívějších dobách byla úmrtnost dětí (ale i matek) po porodu daleko vyšší, než je dnes. Jedním ze zásadních průlomů ve snižování této smutné statistiky je metoda americké lékařky Virginie Apgarové, kterou prezentovala už v roce 1952 na lékařském kongresu. Plošně do praxe se ale metoda zavedla až o deset let později.

Co je přesně APGAR skóre

Tato metoda slouží jako pomůcka k rychlému rozhodování lékařů, zda dítě potřebuje bezprostředně po narození další vyšetření a lékařskou péči, či nikoliv.

Hodnotí totiž různá zjevná kritéria body na škále 0–2, které se pak sčítají. Jeden nižší parametr ještě nemusí nutně znamenat zdravotní problém. Když je však nedostatků více, pro lékaře je to okamžité varování, že může být něco v nepořádku, a mohou ihned zahájit další vyšetření a poskytnout dítěti zavčas péči, kterou potřebuje.

APGAR skóre se zjišťuje:

  • v 1. minutě po porodu
  • v 5. minutě po porodu
  • v 10. minutě po porodu

Hodnotí se jednoduchá, na první pohled viditelná kritéria. V mnohých českých porodnicích se již dnes APGAR skóre zjišťuje i během bondingu, tedy když je novorozenec bezprostředně po porodu přiložen takzvaně kůži na kůži do maminčiny náruče.

APGAR

Kritérium

2 body

1 bod

0 bodů

A

Appearance (vzhled)

Vzhled, barva kůže

Růžová

Modravé zabarvení kůže

Bledá nebo modrofialová

P

Pulse (pulz)

Srdeční akce

Nad 100 tepů za minutu

Pod 100 tepů za minutu

Pod 60 tepů za minutu

Grimase (grimasa, viditelná reakce)

Reakce na podráždění (např. při odsávání plodové vody z nosu)

Kašel

Obličejová grimasa

Bez reakce

A

Activity (pohybová aktivita)

Svalový tonus (napětí ve svalech), spontánní pohybová aktivita

Aktivní pohyby

Slabé, občasné pohyby

Bez pohybu

R

Respiration (dýchání)

Dýchání

Silný křik

Nepravidelné, pomalé dýchání

Bez dechu

 

Jak si můžete v prvním sloupci tabulky všimnout, v angličtině, ale také v němčině a mnoha dalších jazycích je zároveň název metody i mnemotechnickou pomůckou, jejíž jednotlivá písmena označují jednotlivé parametry vyšetření.  

Výsledky APGAR skóre

Nejlepší výsledek ze všech tří vyšetření je 10:10:10, ale je úplně běžné, že novorozenec nemá v záznamu samé desítky. Za prognosticky nejhodnotnější se uvádí výsledek prostředního vyšetření, tedy z 5. minuty po porodu.

  • 8–10 bodů – normální novorozenec
  • 7–4 body – lehká porodní asfyxie, v češtině se někdy uvádí hovorové označení „přidušení“ u porodu; v podstatě to dobře popisuje situaci, takový stav je totiž velmi často způsoben právě nedostatkem kyslíku během porodu
  • 0–3 body – těžká porodní asfyxie; bohužel takový výsledek obvykle znamená okamžitou následnou intenzivní lékařskou péči

Jak APGAR snižuje dětskou úmrtnost

APGAR skóre je takový systém včasného varování. Jednoduché schéma hodnocení bezprostředně po porodu napomáhá zachytit děti, které potřebují pomoc.

Žádná statistika nehovoří o tom, kolik lidských životů bylo zachráněno díky metodě APGAR skóre, ale po více než 60 letech používání by to možná byly i miliony dětí na celém světě.

DALŠÍ ČLÁNKY

Sledujte nás na facebooku